11 Eylül 2017 16:28

Tarım Bakanı kadrosunu neden kuramıyor?

Tarımcı
iletisim@tarimdanhaber.com

Tarım, Hayvancılık ve Gıda konuları herkesin bir şekilde ilgili olması nedeniyle her kesimin rahatlıkla görüş belirttiği bir alan olduğundan bu konular ülke gündeminde ister istemez her zaman üst sıralarda yer alıyor.

Maalesef son yıllarda olumsuz gidişatın bu alanın bütün parçacıklarına sirayet etmesi nedeniyle olumsuz bir şekilde Tarım ve Hayvancılık konuları gündemde yer almakta ve ciddi eleştirilere neden olmaktadır.

Bu alanda makro düzenlemelerin belirleyici temel aktör olması devletten ve siyaset kurumundan beklentilerin yüksek olmasına, bu nedenle her kabine değişikliğinin vatandaşı fazlasıyla ilgilendirmesine neden olmaktadır.

Her giden bakanda hüsran dolu bir dönemin sona ermesi ve yeni bakanla birlikte yeni umutların oluşması adeta toplumsal bir reflex haline gelmektedir.

FAKIBABA'nın gelmesi bu manada eleştirilerin zirveye çıktığı bir dönemde kendisiyle ilgili beklentilerin daha üst düzeyde oluşmasına neden oldu. Alana yabancı olmasına rağmen kamuoyu tarafından bilinen ve takdirle karşılanan siyasi tavır ve duyarlılıklarının bunda ayrıca etkisi olduğunu ifade etmek gerekir.

Gelenek olduğu üzere her bakan değişiminde devletin işleyişindeki teamül ve toplumun beklentilerinde sıralamada ilk iki adım önemlidir ve kamuoyu tarafından ilk kanaatler bu adımlarla oluşturulur.

Bunlardan birincisi yeni bakanın kendi kadrolarını kurması, ikincisi projelerini kamuoyunun dikkatine ve bilahare hizmetine sunmasıdır.

Yaklaşık 2 aylık bir süre geçmesine rağmen FAKIBABA'nın özel kalemi dışında kadro kurmaması-kuramaması çalışmalarını fahri olarak başka kurum ve pozisyonlardan katılan kimselerle yürütmek zorunda kalması merakla beklenen ilk adımın askıda kalmasına, kadro kurulmadığı içinde kamuoyunun merakla beklediği proje aşamasına geçilememesine neden olmaktadır.

Bu hal bakanlığın patinaj içerisinde olduğu görüntüsü ve olayların-gündemin arkasında kaldığı kanaati oluşturmaktadır.

Geçen iki aylık sürece bakacak olursak; harman zamanı tarımsal ürünlerde ithalat ve saman ithalatı teknik konular olarak gündem olurken, bakanın yolsuzluk söylemi temel siyasi konu olarak gündem oldu.

Ve gündem olan bu maddeler tamamen olumsuz bir şekilde konuşuldu. Ayrıca bir haber sitesinde yeni bir siyasi yapı ile bakanın ilgisi iddiası ve bakanın çarpıtılarak gündeme gelen yolsuzluk açıklamaları FAKIBABA'ya muhtemelen parti içi mahfillerin de içinde olduğu siyasi operasyonlardı.

Bakanla ilgili gündemin tesisinden ve yapılan siyasi operasyonalardan anlıyoruz ki FAKIBABA'ya zaman tanınmasına ve bazı alanlarda adım atmasına bir takım çevrelerin hiç tahammülü yok.

Bakanlıkla ilgili oluşan olumsuz gündem ve yapılan siyasi operasyonlara karşı etkin bir tavır ortaya koyabilmek için bakanlığın basın ve halkla ilişkilerinin etkin bir biçimde çalışması ve de FAKIBABA'nın içinden geldiği yerel siyasi dengelerle Ankara siyasetinin dengelerinin farklılığını zaman kaybetmeden görmesi ve yeni dinamiklere göre konumlanması büyük önem arz etmektedir.

2019 odaklı konuya baktığımızda ülkenin 20 milyon insanını direk ticari olarak, 80 milyon insanı da gıda olarak ilgilendiren bu alanda atılacak adımlar ciddi önem taşımaktadır.

Bu nedenle FAKIBABA'nın artık ağırlama, uğurlama merasimlerinden çıkıp bakanlık koridorlarında hazırlanan değil, sahadan süzülüp gelen projelerle kamuoyunun önüne çıkması ve bir an önce sonuçları görülecek şekilde bu projeleri hayata geçirmesi gerekiyor.

Ama hangi kadroyla…

Kerameti kendinden menkul önceki dönemlerden kalanlarla mı? Yoksa bu alanda birikim, vizyon ve duruş sahibi kadrolarla mı?


Yorumlar

Toplam 33 Adet Yorum Yapılmış.
19 Eylül 2017, 10:07

vatansever arkadaş iyi yazmış. ülkücülerden milliyetcilerden ulusalcılardan vatanseverlerden nefret eden bir bürokratın kendi adamlarını biryerlere getirmek için yaptığı oyunlardır bunlar. kimleri göreve getirdiğini herkes iyi biliyor. rotasyonu müfettişler araştırsın bakalım altından ne çıkacak.
14 Eylül 2017, 12:45

Tkdk

Arkadaşlar her bakan kendi ekibini kurmak ister merak etmeyin yakında revizyon olur. Bu kurumlar hiç kimsenin babasının holdingi değil. Rahat olun
14 Eylül 2017, 11:30
Emekli

Herkes yerinde

Burokratlarida tayip bey atadigi icin bakan bunlari degistiremezzz
14 Eylül 2017, 04:22
Vatansever

Birikim vizyon duruş sahibi

Bugün yayımlanan değişiklikle de rotasyon 2017 de de uygulanmayacak (resen atama).. Madem uygulanmayacaktı, neden bunca tecrübeli liyakatli kadroya (şube, ilçe müdürü) kıyıldı. Bakanlık bu vebalin altından kalksın önce...
13 Eylül 2017, 17:18
TKDK ya cevap

TKDK

TKDK da Ahmet Antalyalı yönetiminden acaba hangi çalışan memnun, bu adamı bu kurum tanımaya bilir ama bu şahsı bakanlıkta çalışanlara sorun size nasıl bir adam olduğunu söylesinler, ve şunu diyeyim mücadele etti derken acaba kimler ve ne ile mücadele ettiğini merak ediyorum. Alakasız insanlar ya işten atıldı, ya da sürüldü. 16 tane KHK ile ihraç olanların geri dönenlerin % si alınsa TKDK ile yanlışlıkla ve iftira ile atılıp geri dönecek ve dönen daha fazla çıkar. Mücadele derken FETÖ cüden cok, FETÖ dan zarar görenler bu kurumda yıprandı. Halen tayinler bekletiliyor en daha ne kadar bu millet zarar görsün. Kurumda bu adama sempati besleyen kılıcı kuşananlardan başka kimler olabilir ki, bir kişi de mi sevmez bu yönetimi halen anlamadı
13 Eylül 2017, 12:36
Emekli

Garip

Garip garip konuşanlar var .kabinede gecikince bakan kalıyo die feryat edenler şimdşde hava atıyılar ama sonuç belli büroksrasi ataması eli kylağında tüm bknlıklarda atama olmadı top yekün olacak cbşk ve bşbk talimatıyla
13 Eylül 2017, 11:13
tkdk yazana cevap

TKDK

arkadaşlar kimse kurusa bakmasın. insanların morelini bozmak istemem ama ahmed antalyalının göreve devam edilmesi kararlaştırıldı. hadi hayırlı olsun.
13 Eylül 2017, 08:14
Bayram gelmiş neyime

Garibem

Ya arkadaşlar. Bırakın umut tacirliğini. Bakan geldi değişecek dediniz, özel kalem değişti aha şimdi geliyor dediniz, bayram öncesi bakanla konuştuk kesin gitti dediniz. Hatta bayramdan sonra şu gelecek bile dediniz. Ey müfeddiş nerelerdesin? :) Bayram geldi neyime, anam anam garibem şarkısını tüm dostlara armağan ediyorum. Adamlar çalışıyor, bırakın artık umut tacirliğini.
12 Eylül 2017, 19:20
Emekli

LİYAKAT LİYAKAT CVP

İŞte oyüzden atamalae geçikti saydığınız tüö işlemler sonucu lşsteler hzaırlanıyor bşbakanlıkta. Tarım bklığının tğm bğrokrat adayları bu şekilde inceleniyotr hatta bitti diebiliriz özellikle tkk gen mdrlüpü çok sıkı incelenerek yeni gen mdr atanacak ..çok yakında cbşklığıve bşbknlık ortak kararı ile isinler bakana verilecek bakana yüklenmenin anlsmı yok bakanda twlimat gelir gelmez atamayı yapacak ..temizlik daha sonra iç duş detaylı
12 Eylül 2017, 18:31
GTH bakanlığı

Umutcular

Burada yazanların hemen hemen hepsi umut satmaktan başka ne yapıyor, ha bugün ha yarın, yok TKK, TMO, ESK, TKDK, v.s. İnsanların umutları ile oynamayın, Bakanın haberi yok ama birileri listeleri yazmış, imzalamış, sunmuş, almış, vermiş, atamış ama Bakanında, Başbakanın da Cumhurbaşkanın da haberi yok. Yazıktır bu insanlara umut veriyorsunuz millet olmayan işler için tayin isteyip gidemediği ilde cocuğunun dahi okul kaydını yapıyor ama bakıyor ki yazı ortada yok. İnsanları kandırmaktan vazgeçin artık. Kimsenin alındığı yok. yok. yok. Bu bakanlıkta herkes yerinde ve işini yapmaya devam ediyor. Yetmedi Bakanımızla beraber kameralara boydan poz verdikleri gibi sırıtıyorlar ama halen birileri görevden alınacak yaygarasını yazıyor buradan.......
12 Eylül 2017, 16:27
Çiftçi

Usulsuzlük

Tmo ofisi denetlenmeli
12 Eylül 2017, 16:08
Genetiği değişmiş bürokratlar

genel müdürlük

Temel omurgayı 15 Temmuz öncesi eski bürokratlar kökten bozdu. Düzelmesi kaza yapan insan gibi zaman alacaktır. Basit bir tayin için Nizamettinin kapısında keder içinde beklediğimiz günlerin unutulduğu zamanlar geldiğinde Bakanlığın ayağa kalkmaya başladığı gün olacaktır. Çalışkan bakanımıza Allah kolaylıklar versin ferasetsiz dalkavuklardan korusun.
12 Eylül 2017, 15:44
Emkli

Atama

Bakan talimat bekliyo çok yknda listeer hazır göreve glcekler kabinwde geç açıklanmıştı birsabah açıklandı bürokratlarında ismi bir sabah açıklancak herşeyin bi zamanı var ama zaman heran
12 Eylül 2017, 15:21

LİYAKAT, LİYAKAT

LİYAKAT, LİYAKAT, LİYAKAT....Atamalar yapılırken, Tamamen profesyonel insan kaynakları uzmanları tarafından adaylar arasından CV'ler incelenerek, bugune kadarki başarı, vizyon, yönetim yetenekleri ve birikimi, tarım konularına hakimiyet, tecrübe, eğitim, lisan gibi tüm vasıflar değerlendirilerek, ileriye dönük projeler ve yönetim felsefesi irdelenerek bir kaç aşamalı objektif ve sonuçları açık ve sorgulanabilir seçme yapılsın. Bıktık artık tepeden paraşütle inme siyasi referanslı akraba, hemşeri, okul arkadaşı, dayı-amca oğlu idarecilerden. Ayrıca bu tiplerin ülkeye ve tarıma verdikleri zarar da cabası.
12 Eylül 2017, 13:59
Tarla

Sen nasıl isterdin

Şimdi senın bu yazından anlıyoruzkı istediklerin olmamış bak sımdı bakanın yersiz açıklamaları ile sunuda anlıyoruzkı makamın agarlıgını bilmezsen bildiriyorlar siz sözde gazetecı mantıgı ile kurumlara bakanlara bürokratlra baskı yapmaktan vazgecersenız sn bakan da gayet başarılı olacaktır bel altı vurmalarla mevcut kadro degıstırmeyı becermeye çalışan tarımdan haberı bu konuda es geçmemek lazım bırak burdan yazmayı sen ne cıfcıyı be bakanı düşünürsün sadece parayı düşünürsün
12 Eylül 2017, 13:39
Melek

Bekleyin

Fırtına öncesi sessizlik...
12 Eylül 2017, 13:39
sukur

Tarim bakanligi hicbir donem bu kadar yolsuzlukla anilmadi.tarim bakanligi hicbir donem isten anlamayan burokratlarla doldurulmadi.bu bakanlik hic bir donem daire baskan danismanlari gormedi.bu bakanlik hicbir zaman baska bakanlikdan hizmetli transferleri yapilmadi.sukur onlardan kurtulacagiz insallah
12 Eylül 2017, 11:46
Zafer

Anket yapın

Kadromuz kurmak istiyorsunuz 2000 yılından beri görev yapmış kişiler için bakanlık içinde gizli anket yaptırın atamalarda göz önünde bulundurunuz
12 Eylül 2017, 11:35
Necati

TKK

Sayın Bakanımızın iş temposu, gayreti, çalışma şevki çok güzel ama bağlı kuruluşlara ve Tarım Krediye güvenilir dürüst liyakat sahibi kişileri getirmede gecikti. Kendi tasarrufudur. Demek ki görevden azledilen Faruk Çelik'in bürokratlarından memnun sayın bakan.
12 Eylül 2017, 09:53
TKDK

TKDK

Bence Ahmet Antalyalı görevinde kalmalı, neden derseniz işini en iyi yapan kişirden biri. Belki sevmeye biliriz, lakin bunca kişiyle tek başına mücadele yaptı. Yapmaya da devam ediyor. Hatta daha iyi yerlere getirilmeli diye düşüyorum.

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.