13 Mart 2018 07:10

Gayri Milli Hamleler

İlkem Umutlu
iletisim@tarimdanhaber.com

Ülkenin bereketli topraklarının hikâyesini bilmeyeniniz yoktur.

Bu topraklarda yaşayıp hüküm sürmüş medeniyetler sayfa sayfa anlatır bize bu toprakların yaşam hikâyesini kutsal birer metinmişçesine.

Milyonlarca yıl beslediği büyüttüğü bu coğrafyanın çocukları peki bugün ne mi yapıyorlar,

-O eşsiz koylarına Nükleer Santraller.

-O eşsiz derelerine HES'ler (Hidroelektrik Santraller).

-O güzelim dağlarına Taş Ocakları.

-Bereket abidesi topraklarına her sene tonlarca atılan bilinçsiz gübreleme ile çölleşme yaratıyorlar.

Hiç öyle Konya kadar yüz ölçümü ile dünyanın tarım projesi ülke olan Hollanda'dan bahsedecek, tarımda müthiş işler oluyormuş gibi her yıl satılan 65-70 bin traktör âdetinde de bahsedecek değilim.

Sorun ne biliyor musunuz artık zihniyetimiz günü birlik yaşamlar üzerine kuruldu.

Bugünü kurtaran kaptana sesleniyorum; Yarınların temelini bugün 'den atmazsan, çocuklarının bugünlerini çalmış olacaksın!

Kaçıncı tarım bakanı geldi ''gidiyor'', gelip giden kaçıncı milli eğitim bakanı gibi.

Maalesef ülke olarak kaybettiklerimizi ne zaman ne de mevcut düşünce yapısıyla yerine koyabiliriz.

Bugün Anadolu'ya sahip çıkmayan devlet Baba maalesef Anadolu'nun çocuklarını da dışlamakta sahipsiz bırakmakta.

''Sataram Haa Köyü'' diyerek milletin olanı satmanın kime ne yararı var?

Özelleştirmelerde tipik söylem ''zarar ediyor'' hayır kardeşim zarar etmiyor sen zarar edeni de kar edeni de hiçbir amaç uğruna satmıyorsun, sırf satmış olmak için satıp yerine bir alternatif yaratmadığın gibi insanını yabancıların inisiyatifine terk ederek gayri milli davranıyorsun.

İnsan merak ediyor hangi amaç uğruna tarımı gayri millileştiriyorsunuz?

İthal edilen tarım ürünlerini buraya yazsam insanın vicdanı sızlar,

Yeter;

Bunca bedeli çiftçine, üreticine, köylüne insanına ödetme yeter artık..!


Yorumlar

Toplam 4 Adet Yorum Yapılmış.
14 Mart 2018, 09:42
alper kara

milli tarım mı?

Merhaba, önceki bakan zannında başlayan milli tarım furyası ilginçti, çünkü tarım zaten özelinde milli dir, başına milli getirerek iyileştiremezsin. Biri bana milli tarım projesinde ne var anlatsın. İçi boş kimin ne yaptığı belli olmayan, lansmanıyla şov yapılan bir araç mı? Ben milli tarım ile tarım arasında uygulamada bir fark görmüyorum. Kafalar da hep aynı zaten.
13 Mart 2018, 22:17
senol

milli tarım politikmız başarıya koşuyor inşallah
13 Mart 2018, 20:10
çiftçi

yadancılaştırma

satılan topraklar yok olan köyler beto yıgını olan ovalaruımız peşkeş çekılen arazılerımız her şeyi ithalatla çozegimizi zantettiğimiz ürünlerimiz dışarıya akan dolarlarımız pahalı mazot vre gübremiz araplaara sattıgımız topraklar yabancılara peşkeş çektiğimiz yollar köprüler daha neler neler
13 Mart 2018, 14:24
Tuncer

Ikinci yazı

Sanırım ikinci yazı olmalı. Hangi amaç uğruna tarımın gayrimillilestirildigi üzerine. Bence güzel ve sade bir giriş olmuş bu yazı sevgili ilkem. Ancak nedenlere girilmeden bitirolmemeli düşüncesindeyim. Keza özelleştirmenin tarihi aslında ülkemizin emperyalizme nasıl peşkeş cekildiginin ve bu uğurda nasıl katliamlar ve savaşlar çıkarıldığının da tarihidir. Sevgilerle.

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.