04 Mart 2019 17:07

Çiftçi memnun olmadığı halde nasıl seçiliyorlar?

Ekrem Eraslan
iletisim@tarimdanhaber.com

www.tarimdanhaber.com sosyal medyada çiftçi kuruluşlarıyla ilgili ikinci memnuniyet (aslında memnuniyetsizlik olduğunu gördük) anketini yaptı. Ve çıkan sonuç ilk yapılan TZOB anketinin sonucundan pek farklı değil. Bu çiftçi kuruluşundan da memnun olanların oranı ne yazık ki % 10'u geçmiyor.

Tuhaf olan nedir?

Bu kuruluşlar çiftçinin, bu kuruluşların genel kurul süreçlerine çiftçinin seçtiği delegeler katılıyor ve oy kullanıyorlar ama her nasılsa % 90 gibi çok ama çok yüksek memnuniyetsizliğe rağmen mevcut yönetimler yeniden seçiliyorlar/ seçilecekler.

Nasrettin Hoca gibi sormak lazım; Bu memnun olmayan % 90 çiftçi nasıl oluyor da memnun olmadığı yönetimleri yeniden hem de kılçıksız olarak seçiyor?

Çiftçi büyük bir aymazlık içerisinde mi? Yoksa kağıt üzerinde gayet demokratik/sistematik görünen genel kurul süreçleri farklı şekillerde mi işletiliyor?

Bugün Cumhurbaşkanı bile vatandaşın memnuniyetini % 0.1 de olsa artırmak için meydan meydan dolaşıp ter dökerken, bu kurumları idare edenlerin % 90 memnuniyetsizliğe rağmen ve bunca sıkıntı karşısında umarsızca hala görevlerine devam etmeleri tam bu ülkeye münhasır traji/komik bir durum olabilir.

Tabi ki herkesin bildiği hiçte sihirli olmayan bir yöntem uygulanıyor. Buna kısaca “seçilecek olanlar kendilerini seçecek olanları seçiyorlar” diyebiliriz. Yani genel kurulların demokratik ve katılımcı olması şekilden öte bir anlam ifade etmiyor. Detayları, süreçlerin nasıl kurulduğunu herkes biliyor.

Çünkü bu yöntem sadece bu STÖ'lerin geliştirdiği uyguladığı bir yöntem değil. Ve buradan bakınca eğri oturalım doğru konuşalım herkesin şikayetçi olduğu siyasi partilerin iç işleyişi ve ülke genelinde yapılan seçimler çok daha demokratik ve çok daha sağlıklı.

Çiftçilerin büyük ekseriyetinin yani seçilmişleri seçenler dışında kalan (300-500 delege ve yönetici kısmı hariç) gerçek manada temsil edilmediği, söz sahibi olamadığı kurumlar; nasıl ülke tarım ve hayvancılığına katkı sağlayacak ve nasıl ortaklarının/üyelerinin hakkını hukukunu koruyacak…

Tabi seçimler/genel kurullar böyle olunca da ülkeye hizmet etmek, ortak ve üyelerinin durumunu gözetmek geri planda kalıyor. Daha önemli gündem ve öncelik kendi sahip oldukları konumları, koltukları ve imkanları korumak her şeyden daha önemli bir hale geliyor.

Ülkenin Tarım ve Hayvancılığı (özellikle son 10 yıldan beri) gerilemeye devam ederken bu kurumların ne ciddi bir önermeleri ne de ciddi bir çalışmaları olmamıştır. Eğer üzerlerine düşeni yapsalardı ne ülke tarımı bu halde olurdu, ne de çiftçinin memnuniyetsizliği % 90'larda çıkardı.

Ve yine aynı yere geldik… Üretim ve üretici…

Sahamızla ilgili bütün sorunların çözümünü sonuçlar üzerinden konuşmaktan vazgeçip üretimi ve üreticiyi konuşmak ve meseleyi buradan çözmek zorundayız. Bunu yapabilmenin tek yolu çiftçiye doğru/gerçek bir şekilde rehberlik yapmak ve onu örgütlemektir. Ve hoşlarına gitmese de devleti idare edenlerin en temel görevi bu olmalıdır.

Bu görevi ihmal edenler bilmeliler ki; Çiftçiyi siyasete şirinlik yapmak dışında bir duyarlılığı olmayan naylon yapıların örtüsü altına sokup sessizliğe ve görünmezliğe mahkum etmek, sorunları konuşmamak ülkeyi ancak daha büyük felaketlere sürükler.

Çarşamba günü belki de ülkemizin en önemli çiftçi kuruluşu Tarım Kredi Kooperatiflerinin Merkez Birliği genel kurulu yapılacak. Daha önceden kendilerini seçenleri seçmek için Anadolu'nun değişik yerlerinden 1.1 milyon ortağı temsil etmek üzere gelen yaklaşık 200 delege genel kuruldan bir önceki gece (her genel kurul öncesinde olduğu gibi) Genel Müdür tarafından Tarım ve Orman Bakanına götürülüp Bakanın istek ve talepleri ile son değişiklikler yapılmış liste oy kullanma işlemi başlamadan 3-5 dk önce eline tutuşturulunca gidip sandıklara atacaklar ve dört yıl sonra aynı tiyatroda başka arkadaşlarına rollerini devretmek üzere Başkent'ten ayrılacaklar.

Ve 1.1 milyon 4 yıl daha boynunu büküp , kasketini dizine vura vura dert yanmaya devam edecek…


Yorumlar

Toplam 10 Adet Yorum Yapılmış.
05 Mart 2019, 20:29
halil kutsal

türkiye genelinde ziraat odalarının seçimlerinde de durum pek farklı değil. ben 43 yaşımdayım daha bir defa olsun bulunduğum köyde hiç delege seçimi yapılmadı.ne olur nasıl oluyor da delegeyi seçip kendilerine oy kullandırıyolar.kıymetli ve duyarlı yazarımız Ekrem bey sizden detaylı bir şekilde ziraat odalarının seçimlerini irdelemenizi ve bizlerle paylaşmanızı rica ediyorum saygılarımla.
05 Mart 2019, 11:44
Sadet

Zinciri

Sadet zinciri birbirlerini besliyorlar bunların yaptıklarını sorgulayama yok ölene ce orada duruyorlar
05 Mart 2019, 09:16
horoz nuri

tüm seçimler ...

Odalara, sendikalar, ziraat odaları, meslek kuruluşlarına mensup tüm üyeler seçimlerini dijital ortam üzerinden ve tüm üyelerin katılımı ile gerçekleştirsin herkesin t.c numarası ile e devlet şifresi ile girip oluşturulan seçim platformuna girerek ,oyunu kullansın. Delege ile üst kurulla ensesi kalınlarla yok başkanlarla ugraşmak rafa kalksın başkan ve ekibi adaylıklarını ilan etsin ve çıksınlar ortaya hünerlerini ortaya koysunlar herkes e devlete girerek oyunu kullansın çiftçisi de meslek odası da memuru da işçisi de oyunu orda kullansın böylece bahsi geçen mevzularda bertaraf edilmiş olur ...Deneyelim en azından görelım sonuçlarını hodri meydan belki saltanat bu şekilde önlenmiş olur oturan birdahaki seçimde kalkar ordan :)
05 Mart 2019, 08:51
ç

tarım kredide söz sahibi müdürlerdir, secilenler cüzi maaş alırlar o kadar. ziraat odası secimine gelince, bizim köyde güya secim olmuş haberimiz yok, muhtara sordum ilan şartı yok dedi, secilene baktım, zengin muhtara yakın şahıs, işine ne geliyorsa onu yapar, biz çiftçiyi temsil edecegini zannetmiyorum.
05 Mart 2019, 07:49

Sanmıyoruz ama Bakanlık listeye isim sokarsa Genel Müdürün ekibi bu isimleri çizdirir ve kurumu ellerinde tutmayı sürdürmek isterler. Bilecik ve Ayaş'tan listeye girecek akrabalarda listeyi kimin hazırladığının kanıtı olacaktır.
05 Mart 2019, 07:20

Listeyi Gn Müdür yapar

Yaraya parmak basmış bir makale. Farklı düşündüğüm tek nokta Sn Poyraz'ın eski milletvekili ve Külliye destekli olması sebebiyle listesini sayın Bakan'a götürüp, onay isteyeceğine dair olam kısma.31 Mart sonrasında bakanlık hayali olduğunu cümle alemim bildiği kişi Bakan'a ve bürokratlarına eyvallah etmeyecektir.
05 Mart 2019, 06:29
turhan

hile

seçim hileleriyle. delegenin görevi eline verilen çarşaf listeyi sandığA atmak
05 Mart 2019, 01:16

Batsın bu dünya

Yirmibirinci yüzyılda elalem marsa giderken bizim işimiz yalan, dolan, tiyatro batsın bu dünya
04 Mart 2019, 18:49
Birol bakırcı

Tarım kredi kooperatifleri

Seçilen yönetim kurulunun yetkisi yoktur bütün sorumluluk ve yetki atanan genel müdür, bölge müdürü,sorumlu müdürlerde.
04 Mart 2019, 18:25
Anonim

Stk

Bu yöntem birçok Stk da ve sendikalarda da kullanılan bir yöntem. Sendika delege ile secim yapar bunun için çok dar bir alanda tespit ettigi üyelerle oy kullancak delegeleri belli eder ve delege seçimini kağıt üzerinde n yapılmış gösterir zaten yapılsa da az sayida uye secimden haberdar olur ve onlarında nereye ou kullanacağı bellidir boylecr genel başkan seçilir sonra demokrasi şöleni icinde yeni başkan kutlanır ÇARESİ SECIMLERIN DELEGE ILE DEĞIL ÜYELERLE YAPILMASIDIR...MV SEÇİMLERİ Gibi

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.