07 Mart 2019 11:56

Çiftçi, ‘Çiftçi Buluşmasına’ büyük umut bağlamıştı!

Sadettin İnan
sadettininan@hotmail.com

Tarım Kredi Kooperatiflerinin genel kurulu öncesinde Türkiye'nin dört bir tarafından gelen çiftçiler, dün Külliye'de düzenlenen 'Çiftçi Buluşması'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya geldi.

Çifti Buluşması'nda çiftçinin en önemli gündem maddesi olan 'ticari faiz konusu' maalesef gündeme gelmedi.

Malumunuz Tarım Kredi Kooperatifleri'nden tarımsal kredi kullanan çiftçiler, bu krediyi ticari faiz oranı ile kullanmak zorunda kalıyor. Çiftçinin kanayan bir yarası olmasına rağmen bu konu ne Tarım ve Orman Bakanlığının ne de Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürlüğünün ajandasında yer almadı!

Biz buradan bu soruna defalarca dikkat çekmemize rağmen işin sorumluları, maalesef üç maymunu oynadılar. Sanki böyle bir sorun yokmuş gibi davranarak, çiftçiyi bugüne kadar yüksek faizle üretim yapmaya mahkûm bıraktılar!

Külliye'deki Çiftçi Buluşması'ndan biraz umutluyduk. En az benim kadar Türkiye'nin dört bir tarafında Tarım Kredi Kooperatiflerinin ortakları da dört gözle bu konuda müjdeli bir haber bekliyordu. Ama maalesef büyük bir hayal kırıklığı oldu. Tarım Kredi Kooperatifleri ortaklarının en büyük sorunu olan ticari faizle kredi kullanma konusu hiçbir şekilde gündeme dahi gelmedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının öncesinde Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, bir konuşma yapmasına rağmen bu temel soruna hiç değinmediler. Bu sorun kendisine aktarılmadığından olsa gerek Cumhurbaşkanı Erdoğan da hiçbir şey söylemedi.

Aslında bu sorunun çözümü, yaşanan krizle birlikte artan girdi maliyetlerinden dolayı çiftçi nezdinde ciddi bir itibar kaybına uğrayan hükümet için büyük bir fırsattı. Ancak 'Cumhurbaşkanına sorunla gitmeyelim!' kaygısından dolayı hem hükümet bu fırsatı kaçırdı hem de çiftçi kaybetmeye devam edecek!

Tabi ki çiftçiyle birlikte Türkiye'de kaybedecek!

Diğer yandan 'Çiftçi Buluşmasında' Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çiftçinin kullandığı kredilerin geri ödemeleriyle ilgili verdiği oran da dikkat çekiciydi.

2018 yılında çiftçiye Ziraat Bankası aracılığıyla 32 milyar lira, Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla ise 6.4 milyar lira kredi kullandırıldığını, bu kredilerde geri dönüş oranının ise yüzde 98, 99'larda olduğunu belirten Erdoğan, bu oranı önemsediğini belirterek, “Benim çiftçim kullandığı kredinin üstüne yatmıyor, zamanı geldiğinde ödüyor" dedi.

Burada da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanıltıldığını düşünüyorum. Yaşanan krizden dolayı büyük firmalar bile konkordato ilan ederken, çiftçinin kullandığı kredilerin geri dönüş oranı nasıl oluyor da yüzde 98, 99'larda gerçekleşiyor?

Bu bilgiyi Cumhurbaşkanı Erdoğan'a veren Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürünün eğer bu oranlarda gerçekten samimi ise kullandırılan kredinin ne kadarının ötelendiğini de açıklaması gerekiyor. Ötelenen kredi miktarı çiftçinin gerçek durumunu ortaya koyacaktır. Yoksa 'Doldur boşalt' yöntemiyle kağıt üstünde çiftçinin ödeyemediği krediyi, yeniden kredi kullanmış gibi gösterip öteleyerek, biz sadece sorunlarımızı halının altına süpürmüş oluruz!

Halının da altı artık doldu beyler!

Almıyor, sırıtıyor!


Yorumlar

Toplam 13 Adet Yorum Yapılmış.
13 Mart 2019, 15:49
sabır

editörü olduğun için size yazıyorum.. beyefendi adı tarımdan haber yayını iseniz ve tarımsal faaliyetleri konu ediniyorsanız tarım bilim dilini kullanınız lütfen. maalesef bakanlığın resmi sayfasında da bu feceat işlenmiş. konu şu fide fidan yumru stolon vb gibi üretim materyalleri EKİLMEZ efendim bunlar DİKİLİR. tohum EKİLİR: yani buğday dikilmez ekilir, patates ekilmez dikilir. işte tarımın hali. bir başka konu da şu acaba yasaklandı mı karantina altında mı. hükümet kesinlikle patates ve soğan ithalatında çok geç kalmıştır. bu yıl ithal etmek zorunluydu. çünki 2018-2019 üretim sezonunda üretim bölgelerimiz de yaygın bir hastalık vardı, üretimimiz düşmüştür.
09 Mart 2019, 22:06
Umut Baglamasin Çiftçi

Çaput Baglasin

Yanıltıyor muş! Cumhurbaşkanı! Ya bırakın bu işleri, birgün de yanlış yapıyor Cumhurbaşkanı diyin arkadaş. Hatadan müstesna mı Cumhurbaşkanı. Kolayca yanıltıyor mu?
09 Mart 2019, 08:41

??

Önceki yönetim de seçim ile gelmedi liste ile geldi değişen fark yok bence size tavsiyem çok uzadı bu kurumda disiplin bozukluğu söz konusu herkes her konuya müdahil olmak durumunda değil yöneticiler böyle uygun görmüş. Ama fetö cülere el sürmüyor bu genel müdür.
09 Mart 2019, 07:10

TKK iflas eder

İzleyelim görelim iflas az kaldı top yekün çiftci ler sitem ediyor çalışanlar sitem ediyor günü kurtarma stratejisi çok ayıp çok
09 Mart 2019, 05:45
Tüfekci

Faiz

Çiftcinin girenden çıkandan haberi yokki ha bi umut olu verirmi derdinde faizi düşünsün
08 Mart 2019, 09:10

Çiftçiler bu cevabı sandıkta versin. Bi tokatı hak ediyolar artık. Ama biz iki yeni bina asfalt gördük mü. Bunlar gene çalışıyor diyor ve tokat atmaya korkuyoruz. Allah akıl fikir versin herkese basta kendime
08 Mart 2019, 06:56
şenol

çiftçiyim girdiler cok pahalı, sattıgım ürün para toplamıyor, her sabah hayal kırıklıgı yaşıyorum, colugma cocuguma mahcup oldum, allahdan umut kesilmez,
07 Mart 2019, 22:57
Emekli Müdür

Tarım kredi de tahsilatlar yüzde elli ötelemeyle yani girdi çıktı yapılarak tahsilat oranı yüksek gösteriliyor.
07 Mart 2019, 20:55
Rozcan

Tarım Kredi Kooperatiflerinin önemli açmazı olan faiz konusunu çok iyi irdeleyen bir yazı olmuş. Bu sorunu dünkü atmosferde çözemeyeceksek acaba ne zaman çözeceğiz? Üretim yapan çiftçi her konuda bugün desteklenmeyecekse ne zaman desteklenecektir? Üretim yapmanın dışında çözüm olmadığını bildiğiniz halde niçin tedbir almıyorsunuz? Eğer ithal ederiz diyorsanız, bir gün gelir ki ithal edemezsiniz, etseniz bile tüketici ürüne fiyatından dolayı ulaşamaz. Ne zaman doğru düzgün tarım politikası uygulayacaksınız, ne zaman?
07 Mart 2019, 19:23

Yemek tarifi

Çiftci kuşların eti yenir dimi,biz hep martı karga yiyoz,bunlar önce mısır ununa mı yoksa direk fırındamı güzel olur.arkadaşlar olağan üstü durum yok herşey yolunda sakın olun herkese yeter yemek
07 Mart 2019, 18:45
çiftçi

her şeyin yolunda oldugunu bolca alkışdan anlıyoruz ben çiftçiyim, alkışlıyanlara baktım ben garip çiftçiyim.başka bir dünyada yaşıyorum.saglık olsun.
07 Mart 2019, 18:13
Mahmut albulak

Gübre fiyatları

Serbest piyasada gübre,tarım kredi kooperatiflerinden daha ucuz,hani devlet daha ucuza verecekti,tonunda 300 tl daha pahalı,milletin kanını emmekten başka bir işe yaramıyorlar.
07 Mart 2019, 16:27
Faruk erten

Ülkede bitirecek

Bu ülkede herkes çiftçiye ağa gözüyle bakįyor herkes ağaya düşman bitirmeye karalı yapmayįn tar kredi den aldığı mal piyasanın 100 lira üstûnde bide ticari faiz eklenince tefeciye dönüyor eğer devlet çifyiye tefecilik yaparsa ćiftćiyi bitiri çiftçi biterse bilinki devlet biter

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.