14 Ekim 2017 00:55

Cami avlusunda intihar eden çiftçi!

Tarımcı
iletisim@tarimdanhaber.com

Haber şöyle başlıyordu, "Adana'da hayvancılık yaparken iflas eden 4 çocuk babası vatandaş, girdiği bunalımdan çıkamayarak camide kendi kafasına ateş edip yaşamına son verdi."

Kısa bir haber iki satırlık, izleyenler için ise 30 saniyelik kısacık bir haber. O da kenarda, kıyıda, köşede kalmış. Görülmemiş, görülse de pek önemsenmemiş bir haber ya da habercik…

Çok uzun bir hikayenin kısacık bir zaman diliminde hem de Allah'a ibadet edilen mekanda, Allah'ın kesin yasak koyduğu bir şekilde intiharla son bulan bir hayat, sönen bir ocak…

Bir inananın caminin duvarlarına sıçrayan, halılarına yayılan kanı bizim burada tarım politikalarına ve de hayvancılık uygulamalarına girmemize izin vermez. Ve konumuz bunlar olmayacak.

Konu camide intihar…

Allah'a en üst düzeyde teslimiyetin tecelli ettiği mekanda en büyük isyanlardan birini icrasının zorluğu, açmazı ve anlaşılmazlığı ve belki de biraz önemsenmeyişi canımızı yakıyor, içimizdeki hüznü büyütüyor.

Bir insan intihar için neden camiye gider? Cem olunacak, can olunacak, saf olunacak, bütün olunacak yere neden tek başına gider? Neden yalnızlığına kaçar? Sonra, son anlarını yaşayacağı yerde topuğuna bastığı ayakkabılarını halıya basmadan kenarda düzgünce bırakmak hassasiyetini korurken kendi canını almamak hassasiyetini koruyamaz.

Silahını şakağına dayayıp vazgeçmeleri, ayakta dolanıp durması, yönünün ve gözünün hep kapıya dönük olması onun oraya gelirken kesin kararlı olmadığını hatta kendi kendini vazgeçirmek için camiye, Allah'a geldiğini son bir yönelişle, umutla mecbur kaldığı isyanını bir kez daha bağrına gömmeye çalıştığını gösteriyor. Belki de biraz sonra yapacağı eylemin bir isyan olduğunun bilinci ile rabbinden af dilemek ona çaresizliğini, güçsüzlüğünü beyan etmek istiyor…

Belli ki kendisi son yaslanacak, son yardım dilenecek yer olarak Allah'ı bilenlerden, bizimde bir parçası olduğumuz yaşadığı mekânların, insanlarla hemhal olduğu ortamların Allahsızlığından kaçarak son demde vazgeçmek ya da affa mazhar olmak için cami avlusunun sınırları içerisinde Allah'ı bulmaya gitmişti. Ve o arkasında kısmen suçlu, sorumsuz ve duyarsız bizleri bırakarak rabbine rabbinin istemediği bir şekilde de olsa kavuştu.

Allah, canına kıyan çaresizi ve canlara kıyan bu acımasız-Allahsız hayatın bir parçası olan biz ayaküstü leşleri affetsin.


Yorumlar

Toplam 5 Adet Yorum Yapılmış.
09 Şubat 2018, 13:35

Sorumlular değil de, mekan mı?

Makalede geçen şu cümle, Türkiye de meselelere nasıl bakıldığının tipik bir örneğini oluşturuyor... Bir inananın caminin duvarlarına sıçrayan, halılarına yayılan kanı bizim burada tarım politikalarına ve de hayvancılık uygulamalarına girmemize izin vermez. Ve konumuz bunlar olmayacak... Konumuz bunlar olmayacağı ve hiç bir zamanda olmadığı için tarım ve hayvancılığımızın durumu budur... Konumu ne zaman meselenin aslı!,yani tarım ve hayvancılık olursa, o zaman bu tür acı haberler de olmayacaktır...
16 Ekim 2017, 11:57
ÇİFTÇİ

Ziraat Odaları, Üretici Birlikleri,Çiftçi kuruluşları bu olayla ilgili neden tepki göstermedi.Yazık değil mi bu insana.Belki sırada başkaları vardır.En azından bundan sonrası için çözüm üretmek için çabasalar olmaz mı?Aidat kesmesini bilirken bilkiyorlar.Peki çiftçinin derdi ile niye ilgilenilmiyor.
15 Ekim 2017, 12:28
HDM

Liyakat

KifayetSiz İdareciler yıllardır karar makamindalar olacağı bu çok şaşırmayın . İl müdürleri siyasiyi yalamaktan çiftçiye zaman ayıramiyim.
14 Ekim 2017, 10:06
Gülcan

Allah cezalarını versin

Sorumluluk zincirindeki tüm halkaların Allah cezalarını versin.
14 Ekim 2017, 04:28
Allah rahmet eylesin

Çiftci kardeşimize Allah rahmet eylesin. Çok yakında Antalya Tarım müdürlüğünde de intihar eden mühendislerin haberini yaparsınız. Sadece kendi ekibi ve yalakalarına yaşama şansı veren vekaleten bakan il müdürü personeli canındqn bezdirdi. Yakında olacakları izleyin

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.