07 Mart 2019 17:10

Anadolu insanının feraseti!

İlkem Umutlu
iletisim@tarimdanhaber.com

Köylünün sorunlarının giderilmesi ve desteklemelerle daha planlı bir üretimin yapılabilmesi için Cumhurbaşkanımız Külliye'de çiftçi örgütlerini ağırlayarak tarımda ki sıkıntılar karşında çözüm önerilerini tek tek sıraladı!

Şaka bir yana günah çıkarmak adına içimizi rahatlatıcı bir buluşma oldu.

Her tarım arazisine beton yığını dikersek bunun vatan hainliği olacağını öğrendik sonra, onca gayrete rağmen istenilen fiyatlara et satılamadığı gibi konularda da önemli tespitlerde bulunan sayın Cumhurbaşkanımız çözümler noktasında pür dikkat dinledik.

Siyasi bir miting havasında gerçekleşen Külliye buluşmasında maalesef çözüme dair elle tutulur hiçbir sonuç elde edilemese de yapılanlar uzun uzun anlatıldı.

Mesela;

Tarım Kredinin tanzim satışlarının ana sponsoru olduğunu,

Tarım Kredinin çiftçiye her alanda destek olduğunu,

Çiftçiye 9 milyar TL kredi açıldığını,

Mart ayı için 3.7 milyar TL destek ödemesi yapılacağını,

6.1 milyon hektar arazinin toplulaştırıldığını,

48 bin genç çiftçinin desteklendiğini,

300 ova için sit kararının alındığı gibi konuları kamuoyu öğrendi.

Mesela şunlar hakkında tek kelime edilmedi Külliye'de;

Yüksek gıda fiyatlarının çözümüne yönelik tek kelime edilmedi.

Tarımsal ithalatın durdurulacağına yönelik tek kelime edilmedi.

Konkordato ilan edemeyen çiftçinin borçlarının faizsiz yapılandırılmasına yönelik tek kelime edilmedi.

Pırlanta da sıfır olan ÖTV ve KDV'nin çiftçinin mazotunda da sıfırlanacağına dair tek kelime edilmedi.

2007'den bu yana çiftçiye taahhüt edilen 206 milyon TL'den kalan 124 milyon TL'nin 2019 yılında ödeneceğine dair tek kelime edilmedi.

Ziraat Mühendisleri Odasının tarımsal alanların korunmasına yönelik Devleti'n kurumlarına açtığı 145 davanın savunucusu olunacağına dair tek kelime edilmedi.

Köylünün yapısal reformlarına yönelik tek kelime edilmedi.

Paramız var ki ithal ediyoruz diyenlere karşı, paramızla köylüyü kalkındıracağız diyemeyen bir anlayışın hüküm sürdüğü bir toplantıya katılan çiftçi örgütleri, itibardan tasarruf edilemeyeceği hakkında güçlü kanaatlerle bölgelerine geri döndüler.

Anadolu'da güzel bir deyiş vardır;

Açın karnını yarmışlar, kırk yeni sene çıkmış!

Koskoca bir tarım ülkesinin geldiği sıkıntılar noktasında ne teşhis koyabilen var ne de çözüm üretebilen ancak Anadolu insanı feraseti, martın sonunun bahar olacağını bilir de yediği ayazı da unutmaz.


Yorumlar

Toplam 7 Adet Yorum Yapılmış.
09 Mart 2019, 16:32
Milli tarımcı

Yazar

Çok sağ olun sayın yazar iyiki sizin gibi bu ülkenin üreticinin haline vaziyetine gündeme getiren çiftçi dostları var ,size bütün ülkemin civtci paydaşları adına sonzuz teşekkürler ediyorum, çiftçinin üreticinin haline vaziyetine ancak bu kadar anlatılır inşallah ülkede bulunan kıyamet kadar üretici birlikleri ve ziraat odalarından bir yetkili sevgili yazarın şu yazısını okumuştur.saygilar
08 Mart 2019, 08:40
FETTAH

allahında adaleti var,çiftçininde bir sahibi. yaradanı var,bir gün tecelli eder.
08 Mart 2019, 00:49
ismail başer

300 koyun

300 koyun projesşnden bahsedilmedi olacak mı olmayacak mı mualla.....bilginiz varsa habardar edermisisniz....ismail başer baser70@gmail.com
07 Mart 2019, 21:28
Toros

Batık ciftci

Mazot yine aynı gübre yine aynı 400 tl lik mazotla yarim gün çalışan çiftçi. Ne oldu 5 yıl erteleme ziraat bank.haberi bile yok. Krediyle kredi özenirse tabiki batarız. Diyorlar ki gülü gülü çiftçi kardeşim....
07 Mart 2019, 19:09
Hakkı Çorbacıoğlu

Kutlama.

Güzel tespitler. Daha da genişleyerek devamını dilerim. Tebrikler..
07 Mart 2019, 17:48
Hakkı Çorbacıoğlu

Kutlama.

Güzel tespitler. Daha da genişleyerek devamını dilerim. Tebrikler..
07 Mart 2019, 17:37
kenan

seçim

herşey seçime endeksili, seçim olmasa desteklemeler bile ödenmezdi, bir oy nelere kadir, çiftçi artık bunu görmeli ve martın sonu bahar demeli, 4 sene seçim yok çiftçinin yüzüne bakanda olmaz.

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.