" />

Tütün tarım havzasına alınsın önerisi!

Tütün Üretim ve Pazarlama Kooperatifleri Birliği Genel Başkanı Şeyhmus Solgun, tütün sektörüne yönelik açıklamalarda bulundu. Solgun, “Tütünün Tarım Havzası Projesi'ne alınması gerekiyor" dedi.

Tütün tarım havzasına alınsın önerisi!
banner200
banner217

Diğer tarım ürünlerine sağlanan desteklerin tütüne de verilmesini gerektiğini belirten Soygun, 48 ülkeye ihraç edilen oryantal Türk tütününün dünya lideri olduğunu belirtti. Solgun, "Tütün derken herkesin aklına sigara geliyor. Oysa tütün bir sanayi ürünüdür. Bizler tütün ithalatını hak etmiyoruz. Biz tütün ihraç etmek ve ülkemize döviz kazandırmak istiyoruz" dedi.

SARMALIK MARKETLERDE YER ALSIN

Solgun, sarmalık kıyılmış tütünün marketlerde raflarda yer alması gerektiğini ifade ederek, "Tütünümüzün diğer tütün ürünleri gibi market raflarında yer almasını ve vergi düzenlemesini istiyoruz. Birçok ülkede sarmalık tütün vergisi yüzde 25'tir. Bizde de gerekli düzenlemenin yapılması gerekir" dedi.

İTHALATI ARTIRACAĞIZ

"Şu anda ülkemizde 92 bin 154 ton tütün ithal ediliyor. Ülkemizdeki ithalatın azaltılması için bir an evvel tütün vergisinde düzenleme yapılmasını istiyoruz" diyen Solgun, şunları kaydetti:

“Ülkemizdeki tütün üreticisi ve geçimini tütünle sağlayan milyonlarca insan için vergi düzenlemesi ve tütünün tarım havzasına alınması gerekir. Vergi düzenlemesi yapılır ve tütün tarım havzasına alınırsa ithalatı düşüreceğiz. İthalatı azaltacağız, daha fazla ihracat yapacağız. Vergi indirildiği zaman kaçakçılık önlenir. Türkiye vergiden ciddi para kazanır, vergi indirilmezse olmaz. Bir sigara paketinde 20 tane sigara var. 16 tanesi vergiye gidiyor 4 tanesi kalıyor. Bu 4 tanesini üreticiye mi vereyim, masrafa mı vereyim, maliyete mi vereyim. Biz bunun iki mislisini kazanmamız için vergi indirilmelidir. Daha fazla devletimiz kazanacak, çiftçimiz kazanacak, tütün işini yapan sektörümüz kazanacak. Vergide indirim yapılırsa dağ taşımız tütün olacağının müjdesini verebilirim."

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
banner151

banner251