Türk-İş ve TESK’den hükümete ortak NBŞ çağrısı!

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ve TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, nişasta bazlı şekerlerin kotasının Türkiye'de çok yüksek olduğuna dikkat çekerek, kotaların biran önce dünya standartlarına indirilmesi gerektiğini belirtti.

Türk-İş ve TESK’den hükümete ortak NBŞ çağrısı!
banner200

Halk arasında NBŞ olarak bilinen nişasta bazlı şekerlerin kotasının Türkiye'de çok yüksek olduğuna dikkat çeken Atalay, “NBŞ'nin dünya ortalaması 2 ile 3 arasında. Ülkemizde şu anda 10 civarında. Bu işin kabul edilebilir bir tarafı bulunmuyor" dedi. TESK Başkanı Palandöken ise Şeker Kurulu üyelerinin atanmamasından dolayı şeker sektöründe yaşanan denetimsizliğe işaret ederek, sektörde denetimi sağlayacak birimlerin biran önce oluşturulması gerektiğini söyledi.

Haber kameramanlarına yönelik olarak Şeker-İş Sendikası tarafından Antalya'da düzenlenen programa Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök ve Türkiye Haber Kameramanları Derneği Başkanı Aytekin Polatel katıldı.

NBŞ İNSANLARI ZEHİRLİYOR

Programda Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ve TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, şeker sektöründe yaşanan sorunlarla ilgili Milli Gazete'ye özel değerlendirmede bulundu. Nişasta bazlı şekerlerin bir zehir olduğunu dile getiren Atalay, “Bilim insanları nişasta bazlı şekerlerin insan sağlığına nasıl zararlı olduğunu verileri ile ortaya koyuyor. Türkiye'de nişasta bazlı şekerlerin tüketim oranı dünya standartlarının çok üstünde. Yetkililer biran önce NBŞ kotalarını düşürmesi gerekiyor" dedi.

ŞEKER FABRİKALARI SEKTÖRÜN SİGORTASI

Şeker fabrikalarının önemine işaret eden Atalay, “Şeker fabrikaları Türkiye'de şeker sektörünün sigortası durumunda. 15 yıldı 4 kere özelleştirmeye alındı" dedi. Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın şeker fabrikalarında yaşanan sıkıntıları çok iyi bildiğini aktaran Atalay, “İki gün önce kendisi ile bir araya geldiğimizde yine fabrikalarda yaşanan sıkıntıları konuştuk. Mevcut fabrikaların bu hali ile bu yıl kampanya dönemini bitirmeleri çok zor. Bunu sayın Bakana aktardık" diye konuştu.

MERDİVEN ALTI TATLILARDA UCUZ OLDUĞU İÇİN NBŞ KULLANILIYOR

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, merdiven altı tatlı üretimlerinin insan sağlığını tehdit ettiğini belirterek, bu üretimlerde de ucuz olduğu için nişasta bazlı şekerlerin kullanıldığını söyledi. Bu durumun pancar ekicilerini de perişan ettiğini vurgulayan Palandöken, şeker tüketiminde nişasta bazlı şekerden dolayı önemli oranda düşüş olduğunu söyledi. Şeker sektöründe denetim görevi gören Şeker Kurulu üyelerinin atanmamasından dolayı yaşanan denetimsizliğe işaret eden Palandöken, bu durumun sürdürülebilir bir tarafının bulunmadığını kaydetti.

Milli Gazete/ Muhammed Vefa

YORUM EKLE
banner151

banner251