TÜDKİYEB Başkanı Çelik: Yetiştiricilere destekleme uyarısı!

Türkiye Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, 2017 yılı anaç koyun keçi desteklemesi için son başvuru tarihinin 15 Aralık Cuma günü olduğunu kaydetti.

banner255
TÜDKİYEB Başkanı Çelik: Yetiştiricilere destekleme uyarısı!
banner200

TÜDKİYEB Başkanı Nihat Çelik, yaptığı açıklamada, 2017 yılı anaç koyun keçi desteklemesi için Koyun Keçi Bilgi Sistemi'ne 24 Kasım'a kadar başvuruda bulunamayan yetiştiricilerin, 11-15 Aralık 2017 tarihlerinde müracaatlarını yapabileceklerini belirtti. Çelik, "Yetiştiricilerimizin bizden yoğun olarak talep etmesi üzerine Merkez Birliği olarak yaptığımız girişimlere kayıtsız kalmayan Bakanımız Ahmet Eşref Fakıbaba, sistemin bir hafta daha açılacağı müjdesini verdi. Sistem 11-15 Aralık 2017 tarihlerinde açılacak ve çeşitli sebeplerle başvuruda bulunamayan yetiştiricilerimiz bu zaman diliminde müracaatlarını yapabilecekler" ifadelerini kullandı.

YETİŞTİRİCİLERİN MAĞDUR OLMASI ÖNLENECEK

Geçen yıl 180 bin 54 yetiştiricinin, 20 milyon 751 bin hayvan için toplam 518 milyon 781 bin lira destekleme ödemesi aldığına dikkati çeken Çelik, şunları kaydetti: "2017 yılı desteklemeleri için başvuruda bulunan yetiştirici sayısı 201 bin 481 olup 29 milyon 495 bin hayvan sistemde görünmektedir. Geçen yıla göre müracaatta bulunan yetiştiricilerin sayısında ve hayvan sayısında artış görünmektedir. Sistemin 1 hafta açılacak olmasıyla hem yetiştirici sayısında hem hayvan sayısında belirgin bir artış olacak, daha da önemlisi yetiştiricilerimizin mağdur olması önlenecektir. Sistemin açılmasıyla yarım milyon hayvanın daha sisteme kaydedilmesini bekliyorum."

Çelik, anaç koyun keçi destekleme ödemelerinin çoğunlukla haziran ayında yapıldığını belirterek, Bakan Fakıbaba'dan ödemelerin erkene çekilerek, 2018'in Şubat veya Mart ayında yapılmasını isteyeceklerini söyledi.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
banner151

banner251