TESK: Hayvancılık ivme kazanacak!

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından gelecek yıl hayata geçirilmesi planlanan hayvanlara yönelik ücretsiz aşılama uygulamasının hayvancılığa ivme kazandıracağını kaydetti.

TESK: Hayvancılık ivme kazanacak!
banner200
banner217

Palandöken, yaptığı açıklamada, büyükbaş ve küçükbaş hayvanların doğumdan ölüme kadar kontrol ve denetim altında olması gerektiğine işaret ederek, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından gelecek yıl hayata geçirilmesi planlanan hayvanlara yönelik ücretsiz aşılama uygulamasının hayvancılığa ivme kazandıracağını ifade etti. .

Söz konusu uygulamanın üreticinin girdi maliyetlerini düşüreceğini ve buzağı ölümlerini azaltacağını vurgulayan Palandöken, şunları kaydetti:

"Her yıl yüz binlerce buzağıyı kaybediyoruz. Bu kaybı, ücretsiz veteriner hekimlik uygulamasıyla geri kazanırsak et ithalatına gerek kalmaz. Hayvancılıkta, tarımda olduğu gibi kendi kendimize yettiğimiz dönemlere döneriz. Ahırların hijyeni, hayvanların yaşadıkları ortamlar, aşı takvimleri denetim altında olduğunda kayıplar büyük oranda azalacaktır. Buna ek olarak aile besicilerine verilen desteğin de artırılmasıyla 2018, hayvancılıkta önemli bir aşama kaydettiğimiz yıl olacaktır."

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Aşıların çoğu ücretsiz zaten
Aşıların çoğu ücretsiz zaten - 3 yıl Önce

Bakanlıkça uygulanan aşıların yüzde 90 i ucretsiz zaten. Bu işten tesk ne anlar. Herkes kendi işine baksın.

Günah keçisi
Günah keçisi - 3 yıl Önce

İthalatın tek sorunlusu buzağı ölümleri ve veteriner hekimler oldu. Yazık. 50 kuruşluk el emeği alinnazsa hayvancilik kurtulur. Ülkenin hayvancilik politikası bumudur. Yazik. Yazik.

banner151

banner251