Sütler dökülecek mi?

Süt fiyatlarında yaşanan kriz üzerine Balıkesir Hayvancılık Kooperatifleri Birliği Başkanı Faruk Özen'den açıklama geldi. Şirketlerin 1 liradan süt almak için üreticiye dayatma uyguladığını söyleyen Özen, sütün 1 TL'den alınmaya devam etmesi halinde alanlara ineceklerini belirtti.

banner255
Sütler dökülecek mi?
banner200

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın 2016 bütçe görüşmelerine de damga vuran süt fiyatlarıyla ilgili tartışma bitmek bilmiyor. Sütün parasını firmalardan zamanında alamadıklarını da ifade eden Özen, “Bunun yanında süt firmaları devamlı fiyatı düşürme çabası içindeler. Üretici teşkilatı olarak biz Milli Süt Konseyinin referans fiyatından daha aşağıya bir fiyatı kabul ettik. Ama buda yetmedi. Bir taraftan fiyatı düşürme gayretleri öbür taraftan 'Kabul etmezsen sütünü almam' tehditleri arasında yaşıyoruz. Elleri nasırlı çiftimiz bunu doğruluk etmiyor. Bizler değirmenin alt taşı olmaktan artık bıktık. Sattığımız malın değerinin düşürülmesi bizlerin gururuna dokunmaktadır" diye konuştu.

BAKANLIK ARZ FAZLASINI ERİTMELİ

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na müdahale alımı yapma çağrısında bulunduklarının altını çizen Özen, “Sonucunu merakla bekliyoruz. Balıkesir Hayvancılık Kooperatifleri Birliği olarak eğer 1 Mart günü Şubat ayı faturaları ve müstahsil makbuzları 1 Liradan kesilmesi dayatılırsa Balıkesir'de süt üreten çiftçilerimiz ile hakkımızı meydanlarda arayacağız. Sabahın alaca karanlığında yatağından kalkıp sütü sağan, ahırındaki hayvanlar ile çocuğunu okutan, geçimini sağlayan masum çiftçimiz ile oyun oynayanlara gerekli yanıtı meydanlarda veririz. Bizi korkutarak yıldıracağını zannedenler arkamızdaki onbinlerce gücü göreceklerdir" ifadesi kullandı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 5 yıl Önce

sütü dökecez tabi 90 kuruşa süt mü satılır.
insaf ya insaf
kendimiz şehirlere satsak 2,5 tliraya gidiyor.

banner151

banner251