" />

Kurbanlık fiyatları açıklandı!

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği (TÜKETBİR) Başkanı Bülent Tunç, Kurban Bayramında kurbanlık sayısında herhangi bir sıkıntının olmayacağını kaydetti. Tunç, “Büyükbaş kurbanlık hayvanların kilogram fiyatı şu an yeri ve et randımanına göre 18-20 lira arasında değişiyor" açıklamasını yaptı.

Kurbanlık fiyatları açıklandı!
banner200

Yurt dışından karkas et ve canlı hayvan ithalatında gümrük vergilerinin düşürülmesine ilişkin kararnamenin üreticide paniğe yol açtığını söyleyen Tunç, bu durumun canlı hayvan karkas kesim kilogram fiyatlarını 2 lira düşürerek ortalama 26 liraya getirdiğine dikkat çekti. Söz konusu düşüşün kurbanlık fiyatlarına da yansıdığını belirten Tunç. "Büyükbaş kurbanlık hayvanların kilogram fiyatı şu an yeri ve et randımanına göre 18-20 lira arasında değişiyor" değerlendirmesini yaptı.

PANİK YAPMAYA GEREK YOK

Hayvanların kurban pazarlarına naklinin başladığını ifade eden Tunç, "Bununla ilgili kurban kesecek vatandaşlarımızın panik yapmasına gerek yok. Türkiye'de kurbanlık hayvan varlığında sıkıntı yok, yeterinden fazla kurbanlık var. Üretici elindeki hayvanını 'tutayım piyasaya sürmeyeyim' mantığında değil. Çünkü bu hayvanları Kurban Bayramı için özel besliyorlar. Bu hayvanları Kurban Bayramı'nda satmazsa o zamanki rakamın 2 bin lira aşağısına kestirmek zorunda kalacak" dedi.

ÖĞLEN TARTTIRIN

Kurban Bayramı öncesinde fırsatçılık yapılarak taşıma maliyetlerinin artırıldığını belirten Tunç, bunun da üreticilerin maliyetlerini yükselttiğini söyledi. Bazı satıcıların hayvanların ağırlıklarını fazla göstermek için gece yem vermediklerini, bunun yerine sabah su içirdiklerini öne süren Tunç, kurbanlık hayvan alacakların bu hileden kaçınması için hayvanı öğlen tarttırmalarını önerdi.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kurban bayramı ve koç resmi
Kurban bayramı ve koç resmi - 4 yıl Önce

Herkesin kurban bayramını tebrik eder, kazasız belasız sağlıkla ve huzurla dolu bayramlar dilerim.
Gelecek 10 yıl içinde ülkemiz küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde aynı yıl içinde doğan kuzuların yaştan dolayı kurbanlık vasfı gösteremeyecekleri ve yetiştiricilerin özellikle erken yaşta kuzu kesimine yöneleceği görülmektedir. Seçeneğin azalması ile kurbanlık fiyatlarının daha fazla el yakacağı görülüyor.
Ayrıca, Tarımdan haber sitesinde ve diğer başka sitelerde de her yıl kurban bayramı öncesi gördüğümüz kurbanlık fiyatları açıklandı adı altındaki koç resminin değiştirilmesini istiyorum. Resimden gördüğüm kadarıyla koç büyük ihtimalle Submandibular kazeöz lenf adenit. Daha uygun bir resim bulunmasının uygun olacağı kanaatindeyim. Saygılar.

banner151

banner251