Kurbanlık alırken acele etmeyin uyarısı!

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Kurban Bayramı'na kısa bir süre kala vatandaşları kurbanlık fiyatlarına ilişkin uyardı.

Kurbanlık alırken acele etmeyin uyarısı!
banner200
banner217

Kurbanlık fiyatlarının spekülatörler tarafından gereğinden fazla abartıldığını ve piyasadan oldukça üstünde gösterildiğine dikkat çeken Palandöken, yaptığı açıklamada, "Bayrama kısa bir süre kala fiyatlar dengeye oturur. Şu an Anadolu'dan büyükşehirlere yeteri kadar kurban girmediği için büyük üretici firmalar da kurban fiyatlarını oldukça yüksek gösteriyorlar" açıklamasını yaptı.

SPEKÜLATÖRLERE ALDANIP ACELE ETMEYİN

Bayrama yakın küçük ve büyükbaş kurbanlık fiyatlarının normale döneceğini kaydeden Palandöken, “TÜİK 2016 verilerine göre mevcut büyükbaş sayısı 14 milyon 222 bin 228, küçükbaş sayısı 41 milyon 329 bin 232. Yani toplamda 55 milyon 551 bin 460 hayvan var. Bu da zaten ihtiyacın da üzerinde bir rakam. Her yıl ortalama 860 bin büyükbaş, 2 milyon 500 bin küçükbaş hayvan kesiliyor. Vatandaşımız kurbanlık fiyatlarını yüksek tutup piyasayı alt üst eden spekülatörlere aldanıp acele etmesin. Anadolu'dan büyükşehirlere yeteri kadar kurbanlık hayvan geldiği zaman yükselen bu fiyatlar bayrama sayılı günler kala düşecektir. Üreticiler de hayvanlarının elinde kalmasını istemiyorsa normalin çok üstünde fiyat ile satışa çıkarmamalıdır" dedi.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
banner151

banner251