" />

Kırmızı et açığını ithal etle kapamak mümkün değil!

Van İli Damızlık Koyun Keçi yetiştiricileri Birliği Başkanı ve Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, bir ülkede kırmızı et açığı varsa bunu ithal etle kapatmanın mümkün olmadığını söyledi. Çelik, “Tarım ve hayvancılık politikalarını iyi belirlememiz lazım" değerlendirmesini yaptı.

banner255
Kırmızı et açığını ithal etle kapamak mümkün değil!
banner200

Van İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliğinin Mali Genel Kurulu toplantısında konuşan Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Nihat Çelik, "Kamuoyunda, destekleme kalemleri içerisinde maalesef küçükbaşın yeri ve ismi yoktu. Birliklerin kurulmasıyla birlikte, hükümetlerin de verdiği destekle birlikte bugün kocaman bir aile olduk. Sayın Bakanımız Faruk Çelik Bey, göreve geldiği günden bugüne kadar sürekli birliklerle iletişim halindedir ve bütün sorunlarımızı bildiği için de bunların çözümüne yönelik büyük emek sarf etmektedir. Bu çalışmaları birlikler olarak takdir ve şükranla karşılıyoruz. Kendilerine her zaman şükran duygularımızı iletiyoruz" dedi.

Kırmızı Et Açığını İthal İle Kapatmamız Lazım!

Kırmızı et ile ilgili çıkan haberlere değinen Çelik, “Malumunuz, kamuoyunda sürekli kırmızı et açığı gündeme gelmektedir. Bir ülkede kırmızı et açığı varsa bunu ithal etle kapatmamız mümkün müdür? Tabi ki değildir. Bizim daha çok üretmemiz lazım. Tarım ve hayvancılık politikalarını iyi belirlememiz lazım. Koyun ve keçi varlığı aslında Türkiye için milli bir servettir. Bu servetin kıymetinin bilmeliyiz'' diye konuştu.

Anaç Kuzuların Kesimi Yasaklanmalı!

Anaç kuzuların kesimiyle ilgili de yetiştiricileri uyaran TÜDKİYEB Genel Başkanı Çelik, "Anaç dediğimiz dişi kuzuların kesiminin tamamen yasaklanmasını istiyoruz. Verimli hayvanların kayıt altına alınması ve sürüde kalması lazım. Yetiştiricilerimiz bu yöntemi uygulamalı. Erken kuzu satışlarının kendi ekonominize hem de ülke ekonomisine büyük zararlar verdiğinin farkında değilsiniz. Kuzu karkas halinde satılıyor. Netice itibariyle bu kilo ile satılıyor. Kuzular 13-14 kilodayken kesime gidiyor. Biraz daha bekleseniz bu sayı ikiye katlanır. Hem hayvan verimini, hem de et verimini artırmış oluruz. Bu şekilde ülke olarak bir nebzede olsa kırmızı et açığımızı kapatmış oluruz" ifadelerini kullandı.

Çobanların kadirşinas ve vefalı olduğunu da dile getiren Genel Başkan Çelik, İş-Kur'un listesinde artık çobanlığı da görmek istediklerini belirterek, "Çobanlık kutsal bir meslektir. Çobanlığı küçümseyenler, alay edenler, sonunda kendini kaybetmiştir. Tarih sayfalarını incelediğinizde evliyaların, birçok peygamberin geçmişine bakın mutlaka çobanlık vardır. Ben sizlerden biri olmaktan son derece gurur duyuyorum. İş-Kur aracılığıyla alımlarda artık çobanlığı da göstermek gerekiyor'' şeklinde konuştu.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
banner151

banner251