Gülde bu yıl rekolte arttı!

Gülyağı ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (GÜLBİRLİK) Genel Müdürü Hasan Çelik, gül çiçeğinde verimli bir sezon geçirdiklerini belirterek, geçen yıla oranla rekoltenin yüzde 30 arttığını ifade etti.

Gülde bu yıl rekolte arttı!
banner200
banner217

Gül çiçeği hasat mevsiminin sona erdiğini ve ürün bedellerinin ödenmesi noktasına gelindiğini belirten Çelik, bu yıl 60 gün süreyle hasat yapıldığını, verimli bir sezon geçirdiklerini ifade etti. Çelik, “Isparta ve çevresinde hasatı yapılan çiçeklerden yıl itibariyle 9 bin ton civarında rekolte gerçekleşti. Bu rakam geçen yılın rekoltesinin üzerinde. Geçen yıl rekolte 7 bin ton civarındaydı. Bu yıl yüzde 30'luk bir artış oldu. Bu sadece Türkiye açısından gerçekleşen bir artış değildi. Bulgaristan'da da hasat mevsimi çok güzel geçti. Orada da geçen yıla oranla kendi rakamlarının üzerinde yüzde 25'lik rekolte artışı oldu. Ülkemizdeki rekolte artışı dolayısıyla gül çiçeklerinin işlenmesinden elde edilen gül yağı, gül konkreti gibi ihracat ürünlerinin üretimlerinde de artış oldu. Bu artışın bir diğer sebebi de geçmiş yıllarda gül çiçeği dikim alanlarının sürekli genişlemesidir” ifadelerini kullandı.

DÜNYA GENELİNDE DÜŞÜŞ VAR

Son yıllarda dünya genelinde gül yağı fiyatlarının gerilediğini ifade eden Çelik, "Hesaplarımızı yaptık ve 1 kilogram gül çiçeğinin bedelini 8,70 lira olarak belirledik. Fiyat açıklanmasının ardından bir hafta sonra ürün bedellerinin dağıtımını da yapıyoruz” şeklinde konuştu.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
banner151

banner251