Fiskobirlik, fındık alımına başladı

Fiskobirlik, 2015 yılı ürünü fındık alımına başladı.

banner255
Fiskobirlik, fındık alımına başladı
banner200

Yapılan açıklamada, 2015 yılı ürünü kabuklu fındık alım sezonuna, Orta ve Doğu Karadeniz bölgesinde (Çarşamba'dan Borçka'ya kadar) 17 Ağustos 2015 Pazartesi, Batı Karadeniz bölgesinde ise (Karasu'dan Düzce'ye kadar) 24 Ağustos 2015 Pazartesi gününden itibaren Tüm kooperatif ve Birlik iştiraki Fiskobirlik Efit A.Ş. tesislerinde başlandığı kaydedildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi: "Alımlarımız, geçen yıl olduğu gibi, bu yılda 2 yöntemle yapılacaktır. (1- Peşin alım, 2-Emanet alım) Üreticilerimiz peşin alım yöntemiyle fındığını Fiskobirlik'e verdiğinde, geçen yıl olduğu gibi ürün bedelini aynı gün alacaktır. Ürün bedeli aynı gün üreticinin banka hesabına yatırılacaktır. Ürün alım fiyatımız, günlük olarak serbest piyasada oluşan fiyatların 10 krş. üzerinde olacaktır. Buna ilave olarak, bir önceki yıl Fiskobirlik'e fındık teslim eden, tarım danışmanlığı hizmeti alan veya tarım sigortası yaptıran üreticilerimize de 10 krş daha ilave fiyat verilecektir.

Üreticilerimiz, ortağı olduğu kooperatifi arayarak ürününü harmanından teslim edebilecektir. Üreticilerimiz ortağı olduğu kooperatifin de bilgisi dahilinde, belirli tonajlardaki fındığını araç kiralayarak kooperatiflerimize teslim edebilecektir. Bu durumda, üreticinin nakliye ücreti de kurumumuz tarafından karşılanacaktır.

Emanet fındık alım yönteminde üreticilerimiz, boşaltma, depolama, çuval ücreti vs. hiçbir ad altında bedel ödemeden fındıklarını Fiskobirlik'e teslim edebileceklerdir. Üreticilerimizin emanete teslim ettiği fındık için “emanet fındık alım sözleşmesi” yapılacaktır. Bu sözleşmenin bir sureti üreticilerimize verilecek, bir sureti de kurumumuzda kalacaktır. Üreticilerimiz, istediği zaman diliminde emanete bıraktığı fındığı nakite çevirebilecektir. Nakite çevirme durumunda, peşin alım modelinde uyguladığımız yöntem esas olacaktır.

Her yıl olduğu gibi, Fiskobirlik olarak üreticilerimizin fındığını pazara birden indirmemelerini, tüccara emanete fındık bırakmamalarını tavsiye ediyoruz. Eğer üreticilerimiz pazara fındık indirmek veya fındıklarını emanete bırakmak zorunda kalırlarsa, Fiskobirlik olarak her iki hususta da üreticilerimizin hizmetinde olduğumuzu belirtmek isteriz.

2015 yılı fındık sezonunun başta üreticilerimize ve kurumumuza, sanayicimize, ülkemize hayırlı olmasını ve bol kazançlar getirmesini temenni ediyoruz."


YORUM EKLE
banner151

banner251