" />

ETBİR: Kurbanlık fiyatları düşüş eğiliminde!

Kırmızı Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (ETBİR) Derneği Başkanı Ahmet Yücesan, Kurban Bayramı öncesi kurbanlık fiyatlarında düşüş olacağını söyledi. Yücesan, “En az 45 gün bu durağanlık sürer ve fiyatlarda bir yükseliş olmaz" açıklamasını yaptı.

ETBİR: Kurbanlık fiyatları düşüş eğiliminde!
banner200
banner217

Ramazan ayında yükselen toptan kırmızı et fiyatlarının, temmuzdan itibaren kilogramda 3 ila 5 lira civarında düştüğünü belirten Başkan Yücesan, düşüşün eylül ayına kadar sürmesini beklediklerini, bu yüzden yaklaşan Kurban Bayramı öncesi kurbanlık fiyatlarında önemli artış öngörmediklerini aktardı. Fiyatların düşmesinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın et ithalatında gümrük vergisini düşürmesinin ve tüketimin azalmasının etkili olduğunu söyleyen Yücesan, bakanlığın kararının ardından ithal edilen yaklaşık 10 bin tonluk donuk karkas etin sanayiciyle buluştuğunu bildirdi. Kurban Bayramına kadar fiyatların bu şekilde devam edeceğini vurgulayan Yücesan, “Çünkü Et ve Süt Kurumu'nun aldığı tedbirler ve ithalat kararı var. Rutin şartlarda bu durum kurbana kadar sürer. En az 45 gün bu durağanlık sürer ve fiyatlarda bir yükseliş olmaz. Kurbanlık mal, hayvancının stoğunda ayrı bekleyen bir üründür. Şu anda üreticinin elinde yeterli stok var. Bakanlık da 'eğer herhangi bir eksiklik olursa bizim elimizde ithalat yetkimiz var, bu yetkiyi kullanırız' diyor. Bu yüzden kurbanlık fiyatları konusunda çok fazla sıkıntı olacağını sanmıyorum" değerlendirmesini yaptı.

Kaynak: ETBİR

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hayvan sayısını artıralım
Hayvan sayısını artıralım - 3 yıl Önce

Arkadaşlar bırakın onu bunu tedbir alalım bence 1 yıllığına kurban kesmeyelim 1 yılda üretim artar bence daha sonra kurban keselim ciddi bu işin sırrı bu olur hepimiz için günü değil geleceği kurtaralım hep birlikte tedbir bizden takdir ALLAH dan olur hem gelecek neslimizde aynı adetleri Yaşar bence bu olaylara yönelelim hep birlikte en azından tüm Türkiye için hayırlı bir iş yapmış oluruz ve bizden sonraki gelecek nesillerede hayırlı bir iş mesele kazanç olmasın mesele üretim olsun hem bu sefer bu işin ticaretini yapan insanlarımızda bu tepkiden dolayı ticareti sürdürebilirlilik açısından üretimede geçmiş olur lütfen duyarlı olalım

baba
baba - 3 yıl Önce

Dişi hayvanların kesimi yasaklanmışken kurban fiyatları nasıl düşecek görelim bakalım.

banner151

banner251