Yüzyıllardır sağlık ve güzellik alanında kullanılan kola bitkisi, ‘Gotu Kola’ olarak da bilinmektedir. Esasen Centella Asiatica olarak bilinen kola bitkisi, Asya’nın tropikal bölgelerinde yetişir.

Antioksidan bakımından zengin olan Gotu Kola, aynı zamanda antiinflamatuar özelliktedir. Kolajen üretimini destekleyen bu bitkinin özellikle cilt sağlığına önemli katkıları vardır. Peki, kola bitkisi tam olarak nedir? İşte bu mucizevi bitkiye dair ayrıntılar…

GOTU KOLA BİTKİSİ NEDİR?

Güneydoğu Asya’nın tropikal bölgelerinde yetiştirilen Gotu Kola bitkisi, yüzyıllardır tıp alanında kullanılmaktadır. Yerel halk tarafından ‘Mandukaparni’ olarak da bilinen bu bitki, uzun saplı ve yuvarlak yapraklıdır.

GOTU KOLA BİTKİSİ NEREDE YETİŞİR?

İlk bakışta yoncayı andıran Gotu Kola; Çin, Hindistan ve Endonezya bölgelerinde yaygındır.

GOTU KOLA BİTKİSİNİN ÖZELLİKLERİ NELEDİR?

Antioksidan ve antiinflamatuar özelliklere sahip olan Gotu Kola bitkisi, binlerce yıldır Asya geleneksel tıbbının başrolleri arasında yer alır.

Yatıştırıcı bir etkisi bulunan Gotu Kola, cilt bakım ürünlerinde ve besin takviyelerinde kullanılmaktadır.

Sağlık ve güzellik alanında en sık kullanılan bitkilerden olan Gotu Kola, günümüzde de birçok cilt bakım ürününün içinde bulunmaktadır.

Gotu Kola’nın bileşenleri arasında; triterpenoid bileşikleri, madecassoside, asiaticoside, madecassic acid ve asiatic asid yer almaktadır.

GOTU KOLA BİTKİSİ NE İŞE YARAR?

Cilt bakımı ve genel sağlık alanlarında kullanılan Gotu Kola bitkisi, vücuttaki serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı savaşır. Hücre hasarının önüne geçen bu bitki, yaşlanma belirtilerini geciktirir.

Antiinflamatuar özellikte olan Gotu Kola, cilt sağlığını büyük ölçüde destekler. Tahriş olmuş cilt yüzeyini yenileme gibi bir özelliği bulunan bitki, sivilce ve akne gibi cilt rahatsızlıklarının önüne de geçer.

Kolajen üretimini destekleyen Gotu Kola, cilde elastikiyet kazandırır. Bu sayede cildin sıkılaşmasına yardımcı olan bitki, düzenli kullanımda cildi gençleştirir.

Adaptojenik özellikleri sayesinde stres belirtilerini gideren Gotu Kola, zihinsel sağlığı da destekler. Çeşitli gıda takviyelerinde bulunan bitki, bu formu ile uzman görüşüne gereksinim duymaktadır. Her bitkide olduğu gibi Gotu Kola’da da kullanım öncesi hekime danışılmasında fayda vardır.

Bezelye Ne Zaman Ekilir? Bezelye Ne Zaman Ekilir?

GOTU KOLA BİTKİSİNİN KULLANIM ALANLARI

Gotu Kola bitkisinin içeriğinde bulunan aktif bileşenler, genel sağlık tablosunu iyileştirir. Hücre hasarının önüne geçen bu bitki, özellikle cilt yaraları üzerinde etkilidir. Sivilce, akne ve egzama gibi rahatsızlıkların tedavilerini destekleyen bu bitki, birçok kozmetik ürününün içerisinde bulunur.

Yalnızca yetişkinlerde değil çocuklarda da kullanıma uygun olan Gotu Kola, ufak çizikleri, sivrisinek ısırıklarını ve diğer yaralanmalardan kaynaklı hasarları yatıştırabilir.

Kolajen üretimi hem cilt hem de eklemler ve kemikler için önemlidir. Kolajen üretiminin azalması ile birlikte hem ciltte kırışıklık vb. değişiklikler gözlenir hem de eklem ve kemiklerde ağrılar başlar. Gotu Kola bitkisi ise vücudun kolajen üretimini artırıcı özelliktedir. Dolayısı ile bu bitkinin çeşitli takviyelerin içerisinde yer aldığını söylemek mümkündür.

Cildi ihtiyaç duyduğu neme kavuşturan Gotu Kola bitkisi, bu sayede cildin daha yumuşak ve daha pürüzsüz olmasına yardımcı olur.

Gotu Kola bitkisi; tonik, serum, krem ve kapsüml formlarında bulunabilir. Takviye formu ile genel sağlık tablosunu destekleyen Gotu Kola bitkisi, kas ve eklemlerde rahatlama sağlar.

Cilt tipine bağlı olarak farklılaşan kozmetik ürünleri, Gotu Kola bitkisi özelinde geçerli değildir. Bu bitki hassas cilt tipleri için uygun olduğu gibi diğer cilt tipleri için de tercih edilebilir.