Kiraz hem tadı hem de görünümü ile büyük- küçük fark etmeksizin birçok kişinin en sevdiği meyveler arasında yer alır. Yalnızca yemesi değil yetiştirmesi de zevkli olan kiraz, arama motorlarına da sık sık konu olur.

Kendi kirazını kendi yetiştirmek isteyen pek çok kişi, kiraz yetiştiriciliğine dair sık sık sorgulamalarda bulunur. Peki, kiraz fidanı ne zaman ve nasıl dikilir? Kiraz yetiştiriciliğinde nelere dikkat edilmesi gerekir? İşte konuya dair tüm merak edilenler…

KİRAZ FİDANININ GENEL ÖZELLİKLERİ

Kiraz fidanı yetiştirmek, püf noktalara dikkat edilmesi halinde son derece basit bir süreçtir. Sağlıklı bir kiraz ağacı için fidanın da sağlıklı ve güçlü olması gerekir.

Kiraz, ‘Rosaceae’ ailesinin üyelerinden biridir. Doğru bakım ve teknikler ile 4 ila 10 metre arasında yüksekliğe ulaşabilen kiraz ağacı, ilkbaharda çiçeklenmektedir.

Kiraz ağaçlarının çiçekleri pembe veyahut da beyaz renktedir. Hoş görünümü ile dikkat çeken bu ağacın tatlı ve ekşi olmak üzere iki farklı lezzette meyveleri bulunur. Kiraz ağacının yaprakları oval, kenarları ise hafif tırtıklıdır.

KİRAZ FİDANI NE ZAMAN DİKİLİR?

Kiraz yetiştirmek isteyen birçok kişi fidan dikiminin hangi mevsimde yapılması gerektiğini merak etmektedir.

Kiraz fidanının dikimi için en uygun dönemin kış mevsimi olduğu bilinir. Ancak ilkbahar mevsiminin ilk aylarında da kiraz fidanı dikilebilir. Elbette bu, fidanın dikilmek istendiği bölgenin toprak ve iklim şartlarına bağlıdır.

KİRAZ FİDANI NASIL DİKİLİR?

Pankobirlik Genel Müdürü Ramazan Erkoyuncu’nun seçim çalışmalarına katıldı! Pankobirlik Genel Müdürü Ramazan Erkoyuncu’nun seçim çalışmalarına katıldı!

Kiraz yetiştiriciliği sabır gerektiren bir sürece sahiptir. Kiraz fidanlarının dikimi için iyi drenajlı bir toprağın tercih edilmesi gerekir. Ayrıca ağaç tam bir güneş ışığına ihtiyaç duyar. Bu neden ile fidanın binaların arasına veyahut da diğer ağaçların yakınlarına dikilmemesi gerekir.

Kiraz fidanı diliminde kökler serbest kalması önemlidir. Bu neden ile toprakta derin bir delik açılmalıdır. Kökler deliğin genişliğinden biraz daha geniş olmalıdır.

Kiraz fidanı yetiştiriciliğinde sulama da önemli bir yere sahiptir. İlk birkaç yıl boyunca düzenli olarak sulanması gereken kiraz ağacı, sonrasında ise belli aralıklar ile sulanabilir.

Kiraz ağaçları genel olarak dikimden sonraki ilkbahar mevsiminin sonunda budanmalılardır. Budama sayesinde ağacın daha sağlıklı gelişmesi sağlanır.

Kiraz ağaçları hastalıklara karşı mücadele etme noktasında büyük bir hassasiyete sahiptir. Leke hastalığı, kiraz sineği, monilya çürüğü gibi birçok hastalık ile karşı karşıya gelen bu ağaçlar, belirli dönemlerde koruma altına alınmalılardır.

Genellikle yaz aylarında olgunlaşan kirazlar, hafif bir çekme yöntemi ile ağaçtan kolay bir şekilde alınabilirler. Bu neden ile hasat döneminde ağacı hırpalamamak gerekir.

KİRAZ FİDANI NE KADAR SÜRE SONRA MEYVE VERİR?

Kiraz fidanının dikiminden sonra meyve vermesi sanılandan daha uzun sürebilir. Meyve vermek için 3 ila 7 yıl aralığında bir süreye ihtiyaç duyan kiraz fidanı, toprağın ve iklim koşullarının uygun olması halinde daha erken dönemde de meyve verebilir.

KİRAZ FİDANININ DİKİMİ İÇİN EN UYGUN AY HANGİSİ?

Kiraz fidanı yukarıda da belirtmiş olduğumuz üzere kış mevsimi ile ilkbahar mevsiminin başlangıcı arasında dikilebilir. Fidan dikilmeden önce eğer var ise köklerdeki hasar onarılmalıdır. Aksi takdirde fidanın meyve vermesi zorlaşacaktır.

Dikime hazır hale getirilen kiraz fidanı için en uygun ay aralık ve ocak aylarıdır. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, kiraz fidanının ilkbahar mevsiminde ağaçlara su yürüme durumu başlayana kadar dikilmesi gerektiğidir.