Akciğer sağlığından genel vücut sağlığına kadar insan vücudunu pek çok açıdan destekleyen kereviz, birçok kişi tarafından severek tüketilmektedir. Yemeğinin yanı sıra çorbası ile de bilinen kereviz ayrıca salataları da lezzetlendirmektedir.

Kerevizin faydalarının uzmanlar tarafından da sık sık gündeme getirildiği şu günlerde bu sebzenin nasıl yetiştirilebileceği birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Farklı özelliklerde çok sayıda çeşidi bulunan kereviz tohumunun ticari amaçla değil de küçük bahçelerde veyahut da evlerin balkonlarında yetiştirilip yetiştirilemeyeceği, arama motorlarına sık sık konu olan başlıklar arasında yer almaktadır. Bu kapsamda bizler de bu içeriğimizde faydaları ile öne çıkan sebzeler arasında yer alan kerevizin yetiştiriciliğine dair birtakım bilgilendirmelerde bulunduk. İşte detaylar…

TİGEM'de üretim çelişkisi! Damızlık ve tohum üretimi düşerken kurum borçları nasıl ödendi? TİGEM'de üretim çelişkisi! Damızlık ve tohum üretimi düşerken kurum borçları nasıl ödendi?

KEREVİZ TOHUMU NEDİR?

Kokusu ve tadı ile birçok sebzeyi geride bırakan kereviz, maydanozgiller familyasının üyeleri arasında yer almaktadır. Ilıman ortamda tam verim ile gelişen kereviz tohumu, insan sağlığı bakımından son derece önemli özelliklere sahiptir.

Kereviz tohumu, kereviz bitkisinin çiçeğinden elde edilmektedir. Baharat olarak kullanılabilen bu tohum aynı zamanda çay olarak da demlenebilmektedir. Ek olarak kereviz tohumunun yağı da çıkarılabilmekte ve bu yağ çok çeşitli alanlarda kullanılabilmektedir.

KEREVİZ TOHUMU NASIL OLUR?

Son derece küçük boyutlarda olan kereviz tohumu, koyu kahverengi renktedir. Kokusu kerevizin kendisine benzeyen bu tohum, aktarlarda satılmaktadır. İnternet ortamında satış yapan birçok firma üzerinden de temin edilebilen kereviz tohumu ayrıca bahçe işleri ile uğraşan, fide ve tohum satışı yapan yerlerde de tüketicilerin beğenilerine sunulmaktadır.

KEREVİZ TOHUMU NASIL EKİLİR?

Kereviz tohumunun ekimi sanılanın aksine son derece basit aşamalardan oluşmaktadır. Ekilmek için satın alınmış olunan kereviz tohumları, toprağa kolaylık ile ekilebilmektedir.

Toprağı kazın ve kereviz tohumlarını üzerine serpin. Serptiğiniz tohumların üzerlerini toprak ile örtün. Bu aşamada toprağın derinliğinin 2- 3 cm’i aşmamasına özen gösterin. İşte bu kadar!

KEREVİZ TOHUMU NE ZAMAN EKİLİR?

Kereviz tohumu ekmek isteyen pek çok kişi bu tohumdan tam verim alabilmek adına yılın hangi zamanının tercih edilmesi gerektiğini merak etmektedir.

Kereviz tohumu ekimi için oldukça geniş bir zaman aralığı bulunmaktadır. İlkbaharda başlayan kereviz tohumu ekim zamanı yaz ve sonbahar mevsimlerinde de devam etmektedir. Ancak kış mevsimi, kereviz tohumu ekimi için uygun koşullara sahip değildir. Bu neden ile tohumun kış mevsimine girmeden ekilmesi gerekir.

KEREVİZ TOHUMU KAÇ GÜNDE ÇİMLENİR?

Kereviz tohumu ekimi başlığı altında en çok sorgulanan alt başlıklardan biri de tohumun, ekim işleminden kaç gün sonra çimlenmeye başlayacağıdır.

Kereviz tohumlarının çimlenmesi için uzun bir süre beklenilmesine gerek yoktur. Tohumlar ekim işleminden sonraki 2 hafta içerisinde çimlenmeye başlar. Toprağa ekilen kereviz tohumları 20 günün sonunda mutlaka çimlenmiş olur. Ancak bu süreçte tohumların bakımlarını yapmak, doğru çimlenme açısından son derece önemlidir.

KEREVİZ TOHUMU KAÇ GÜNDE BİR SULANMALIDIR?

Kereviz tohumu, nemli toprağı sever. Bu neden ile sulama işlemi toprak tam kurumadan yapılmalıdır. Ancak sulama esnasında aşırıya kaçılmaması önemlidir. Aksi takdirde tohumlar hızla çürüyeceklerdir.

KEREVİZ TOHUMU NASIL SAKLANIR?

Kereviz tohumlarını hemen ekecek durumda olmayan pek çok kişi, bu tohumların hangi ortamda saklanılması gerektiğini merak etmektedir.

Kereviz tohumunu saklamak isteyenler mutlaka kapalı bir ortam tercih etmelilerdir. Nemde ve güneş altında kalan tohumlar, kısa süre içerisinde çürüyüp, ekilemeyecek duruma geleceklerdir.