Genellikle anma törenlerinde karşılaşılan karanfil çiçeği, pek çok kişinin en sevdiği çiçekler arasında yer alır. Büyüleyici görüntüsünün yanı sıra keskin kokusu ile de bilinen bu çiçek, ev ortamlarında bakılmaya müsait bir yapıdadır.  

Karanfilgiller familyasının üyelerinden olan karanfil çiçeği, genel olarak Akdeniz Bölgesi’nde yetiştirilmektedir. Ilıman ve sıcak iklimleri seven bu çiçeğin 300’e yakın türü bulunmaktadır. Ülkemizde yetiştirilen karanfil çiçeği türünün ise 70 civarında olduğu bilinmektedir. Peki, karanfil çiçeğinin özellikleri nelerdir? Karanfil çiçeğine nasıl bakılmalıdır? Karanfil çiçeğinin anlamı ne? İşte bu çiçeğe dair tüm merak edilenler…

KARANFİL ÇİÇEĞİNİN ÖZELLİKLERİ NELER?

Karanfil çiçeğinin özellikleri, türüne göre değişiklik gösterir. Genellikle pembe, mor, kırmızı ve beyaz renklerde olan bu çiçeğin boyu ise 20 ila 40 cm aralığındadır.

Bahçelerde yetiştirilebileceği gibi saksıda yetiştirilmeye de uygun bir yapıda olan karanfil çiçeği, muhteşem bir kokuya sahiptir. Ortamın havasını değiştirmekte etkili olan bu çiçek, hoş kokusu sayesinde parfümlerin içerisinde de kullanılmaktadır.

Zeytin Ağacı Kaç Yılda Meyve Verir? Zeytin Ağacı Kaç Yılda Meyve Verir?

KARANFİL ÇİÇEĞİNİN BAKIMI NASIL OLMALI?

Karanfil çiçeğinin bakımında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, çiçeğin konumu ile ilgilidir. Aşırı sıcağı ve aşırı soğuğu sevmeyen bu çiçek, yakıcı güneşin olmadığı, gün içerisinde 5- 6 saat kadar güneş alabileceği bir yerde tutulmalıdır.

Karanfil çiçeğinin tohumu nisan ayında dikilmelidir. 3- 4 cm aralıklar ile dikilmesi gereken karanfil tohumları filizlendikten sonra mutlaka farklı saksılara alınmalılardır.

Her toprağa uyum sağlama gibi bir özelliği bulunan karanfil çiçeği, özellikle humus bakımından zengin olan topraklarda daha iyi gelişir. Ayrıca karanfil çiçeğinin uzun ömürlü olması için saksıda mutlaka drenaj deliklerinin bulunması gerekir.

Karanfil çiçeği çok fazla sulanmayı sevmeyen bir çiçek türüdür. Bu çiçeğin mümkünse püskürtme yolu ile nemlendirilmesi gerekir. Sulamadan önce toprağın kuru olduğundan emin olunması gerekir.

Karanfil çiçeği ilkbahar mevsiminde budanmalıdır. Budamanın yapılmaması halinde çiçeğin gelişimi durabilir. Yeni yetişen sapların içerisinden çıkan yan sapların 5 cm yukarıdan olacak şekilde kopartılması gerekir. Budama işlemi birkaç kez tekrarlanmalıdır.

KARANFİL ÇİÇEĞİ ÇOĞALTILABİLİR Mİ?

Karanfil çiçeği ile ilgili en çok merak edilen konu başlıkları arasında çiçeği çoğaltılması gelmektedir. Bu çiçeğin çoğaltılıp çoğaltılamayacağını öğrenmek isteyen pek çok kişi, arama motorları üzerinden konuya yönelik sorgulamalarda bulunmaktadır.

Karanfil çiçeği çoğaltılmaya müsait bir yapıdadır. Çoğaltma için birden fazla yöntem denenebilir. En çok tercih edilen yöntemler ise çelik ile çoğaltma ile daldırma ile çoğaltmadır.

Çelik yöntemi ile karanfil çoğaltmak isteyen kişilerin ağustos ayını beklemeleri gerekir. Bu yöntemde çiçek sapından ayrılan çelikler köklendirilmelidir.

Daldırma yöntemi ile karanfil çiçeği çoğaltmak isteyen kişilerin ellerinde erken çiçeklenen bir fide var ise ilkbahar mevsiminde çiçeğin solmasının beklenmesi gerekir. Solan çiçek hemen kesilmeli ve ardından da çiçeksiz dal daldırma yöntemi ile çoğaltılmalıdır.

KARANFİL ÇİÇEĞİNİN ANLAMI NEDİR?

Karanfil çiçeğinin anlamı, rengine göre değişiklik göstermektedir. Kırmızı karanfil aşkı ve sıcaklığı temsil ederken beyaz karanfil masumiyeti ve saflığı temsil eder. Mor karanfilin asaleti ve sevgiliyi, pembe karanfilin ise içtenliği ve samimiyeti temsil ettiğine inanılır.

Kırmızı karanfil çiçeği genel olarak anma törenlerinde tercih edilen, sıklık ile anma programlarında karşılaşılan bir türdür. Yani bu çiçek yalnızca sevgiliye değil, çok sevilen ve artık hayatta olmayan kişileri anmak için de tercih edilebilir.