İstanbul seçimleri ve tarım politikaları!

23 Haziran seçim sonuçlarını Tarım Politikaları açısından değerlendirmek ve bu hususta büyük dersler çıkarmak gerekmektedir. İstanbul seçim sonuçlarını tarımla ilişkilendirmek gerekirse, temel hususları aşağıdaki gibi özetleyebiliriz;

İstanbul seçimleri için tarım can çekişirken, Ankara’yı bırakıp İstanbul’da seçim çalışması yapan Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli’nin çalışmalarının anlamsız ve gereksiz olduğu ortaya çıkmıştır.

Bu süreçte sezon dışında, bazı tarım ürünlerindeki fiyat artışlarının bahane edilerek depoların basılmasının ve ithalat yapılmasının, tanzim satışlar yapılmasının üretimi arttırma dışında seçenek olmayacağı da anlaşılmıştır.

Aradaki farkın çoğu insanın beklemediği oranda açılmasında özellikle uzun Ramazan Bayramı sürecinde İstanbul’dan Anadolu’ya akan yüzbinlerin tarımdaki kötü gidişatı yerinde görmesinin önemli rol oynadığını ifade etmenin yanlış olacağını kim söyleyebilir? 

Sayın Fakıbaba’nın döneminde başlatılan ucuz et politikası Sayın Pakdemirli tarafından da görev zararı maharetiyle sürdürülmüştür.

An itibarıyla son bir yılda yem fiyatlarındaki olağan dışı artışa rağmen, karkasın bir önceki yılın fiyatından satılıyor olmasını hangi ekonomik model açıklayabilir?

İnsanlar zararına üretmeye Bakanlık tarafından mecbur bırakılmamış mıdır?

Aynı şekilde süt fiyatı da reel anlamda girdileri dengelemekten uzaklaşmış, dünyanın kabul ettiği 1 kg süt ile 1,5 kg yem almak hayal haline gelmiştir.

Sonuç olarak, üretene kazandırmayan bir sistem yaklaşık son bir yıldır inatla sürdürülmektedir. Bunun sonucu olarak Anadolu’da hayvancılık yapan insanların ya hayvan sayıları azalmış ya da toptan hayvancılıktan çekilmiştir.

Aynı hususlar tarlada ürettiğinden kazanamayan milyonlarca üretici içinde geçerli değil midir?

Artan başta gübre, tohum ve mazot fiyatlarından dolayı, tarlasını ekip ekmeme konusunda karar veremeyen, ekse de gübre kullanmayan yetiştirici ciddi mağduriyet yaşamamış mıdır?

Oysa tarlaların ekiminden önce açıklanacak bir fiyat, hasat zamanında açıklanandan çok daha sağlıklı olmaz mıydı?

Kazanamayan çiftçi ne yaptı?

İşini bıraktı, hayvanını, arazisini, traktörünü, ekipmanını sattı.

Peki, bu insanlar bundan sonra ne iş yapacak?

Ayrıca, hiç kimsenin hiç kimseyi cebinden daha çok sevmeyeceği gerçeğini de burada hatırlamakta fayda yok mudur? 

Sizce de Anadolu’ya tatile gittiğinde ailelerinin ahırlarına girdiklerinde ahırda daha az sayıda hayvan gördüklerinde ya da hiç hayvan görmediklerinde, ekilmeyen tarlaları gördüklerinde veya duyduklarında, ailelerinin ödenemeyen borçlarını öğrendiklerinde, üretici fiyatları ile İstanbul’daki market fiyatlarını kıyasladıklarında; kısacası can çekişen Tarım ve Hayvancılığı yerinde gördüklerinde öfkelenmeyecekler midir?

Şimdi çiftçinin hiç mi suçu yok diyecekler de var; amaTarım Politikalarını çiftçiler belirlemiyor.

Girdi maliyetleri ve ürün fiyatları çiftçinin inisiyatifinde şekillenmiyor.

Mevcut yapısal sorunlara çözüm bulmak da üreticinin değil, seçim meydanlarında gezen Sayın Tarım ve Orman Bakanımızın görevi değil midir?

Üreticileri verimsizlikle suçlamakta bir o kadar yanlıştır.

Verimsiz çalışanlar yok mudur?

Elbette vardır.

Peki, eğitmek kimin görevidir?

Özetle, üretmek ve üretene değer vermek zorundayız.

Bu iki hususa önem veren kesinlikle kazanır.

Genel bir değerlendirme gerekirse, Tarım Politikaları sınıfta kalmıştır.

Tarım ve Orman Bakanlığında liyakat esaslı revizyon artık kaçınılmazdır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Senol
Senol - 12 ay Önce

Tarım bakanım,seçim çalışması yapacağınıza, biraz üreticiye, ilgilenseniz, özellikle su ithalat sevgisinde vaz gecseniz, emin olun CHP ye beledeyeleri teslim etmek için AKP. CHP den daha fazla calisdi, üreticiyi hor gördünüz,ezdiniz çiftçiyi, girdileri olabildiğince arttı ,çiftçinin malını, enflasyonla,mücadele için , yok pahasına sattirdiniz,ürün çıkacağı, zaman, ithalat yaptınız da yaptınız, üç kuruş çiftçiye desdek veriyoruz diye,başımıza kalktınız.yandas medya okunmaz hale geldi, her gün hikayeden, emekliye zam çiftçiye büyük desdek haberlerini okuya, okuya gazeteler okunmaz hâle geldi AKP uyesiyim, ama korkarım, bu tutumunuz devam eder, CHP üreticiye biraz desdek olur bunuda belediyeler kanalıyla İzmir'de vs yaptığı gibi yaparlarsa, CHP bu ülkeyi teslim edersiniz,sizde kurtulursunuz bizde ,o zaman ahirette iki elim yakanizda olacak,bu vebalden kurtulamassiniz, lafla iş olmuyor, icraat istiyoruz... Çiftçiyi batakda kurtarın.

Admin Al Bu Yorumu Manşet At Okur Belki..!
Admin Al Bu Yorumu Manşet At Okur Belki..! - 12 ay Önce

Bir belediye seçimi için kanla geri alınmış bu topraklarımızın atadan dededen miras kalan tarım ve hayvancılığını öldürüyorlar biri de çıkıp demiyor sen bakansın kardeşim çiftci kan aglıyo senin sorumluluğun var herkes işini yapsın senin belediye seçimi ile ne işin var bırak binali yıldırım ve kurmayları düşünsün bu ülkede ilk ele alınması gereken şey tarım ve bu istanbulu kimin yöneteceginden o koltuga kimin oturacağından daha önemli demiyor.koltuğa sevdası olan gitsin hanımının dizinin dibinde otursun.Verin ülkemizin gençlerinin eline sizin tarım politikanızdan bin kat daha iyisini yapar tüküreyim böyle düzenin içine

Memleket Sevdalısı
Memleket Sevdalısı - 12 ay Önce

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Türkiye siyaset tarihinin gelmiş geçmiş en çapsız bakanıdır. Cumhurbaşkanımızı bu isme kim ikna ettiyse onu ayrı bir tebrik etmek gerekir. Gittiği ilçelerde CHP’nin aldığı oy oranını 31 Mart seçimiyle bir karşılaştırın, farkı görürsünüz. Seçim çalışması bırakın fayda sağlamayı partiye daha çok oy kaybettirmiştir.

Çiftçi
Çiftçi - 12 ay Önce

Bu tarım bakanını kim önerdi de geldi ben hala ona şaşıyorum... Ulan bu adamda az-biraz utanma arlanma olsa der ki ben bir bok bilmiyorum bu işi benim yapmam doğru olmaz... Ama konuşmasını da becerebildiği yok ki zaten.

Eğreti Gelin gibiler.
Eğreti Gelin gibiler. - 12 ay Önce

Yahu şu Mustafa Aksu nun Ali Osman Kıyak ın resimlerine bakın. Eğreti gelin gibi duruyorlar. Bakanlığın yönetici resimlerine bakın birazda tanıyorsanız. Eğreti durumlarını duruşlarını göreceksiniz.

Gokce
Gokce - 12 ay Önce

Bakan beyin zaten bakanliklada bir alakasi yok bakan yardimcisinin biri kibrisa gitmekten bakanliga vakit ayiramiyor.seker ve tutun kurumunda alkollu ickilerde bir suru ihbar hittigi halde birsey yapmiyor haycanciligin ve tarimin durumu ortada izmir kokenli danismanlar yolunda oh ne guzel ala...

ŞÜKRÜ YILDIZ
ŞÜKRÜ YILDIZ - 12 ay Önce

Işin kolayı var çifçiye proje üretmiyorlarsa suriye ye veyahut yunanistandan kopye çeksinler tabiki işlerine gelirmi bilmem çifçiye tarlasını sattırmak için her yolu mübah görüyorlar

Prof. Dr. Kamil SEYREK İNTAŞHAKAN K
Prof. Dr. Kamil SEYREK İNTAŞHAKAN K - 12 ay Önce

Hakan kardeşim kalemine sağlık! Pek güzel dile getirmişsin sorunlarımızı!