İsrail'e bile domates tohumu satıyoruz!

Tohum ticaretinde aslan payını birkaç tane yabancı firma alırken, ihracatımız yabancıların elindeyken, yabancı çeşitlere karşı üstünlük sağlayacak çeşit sayımız sınırlı iken İsrail'e satılan 50 kg domates tohumu ile övünmemiz ne anlama geliyor?

İsrail'e bile domates tohumu satıyoruz!

'Yerli tohum üretiyoruz', 'İsrail'e domates tohumu satıyoruz', '150 milyon dolarlık tohum ihraç ediyoruz' Son günlerde tohumla ilgili ülke insanını heyecanlandıracak açıklamalar yapılıyor. Hem de en etkili ağızdan. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, bir süredir katıldığı toplantılarda 'tohumla' ilgili özellikle 'vurgulu cümleler' kuruyor.

Bir Bakanın, kendi sektörüyle ilgili böyle 'vurgulu cümleler' kurması kadar doğal bir şey olamaz. Ancak 'İsrail'e bile domates tohumu satıyoruz!' diyebiliyorsak işte orada durup bir düşünmemiz gerekiyor.

Yazının devamı için tıklayın...
Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tohum HABERLERİ

Sayın Cumhurbaşkanı'na çağrımız;Ülkenin stratejik kuruluşları olan şeker fabrikalarının mevcut politikalarla özelleştirilmesi durumunda birçok fabrika kapanmak zorunda kalacaktır. Fabrikaların kapanması ülkenin pancar üretimini tehlikeye sokacak ve şeker sektöründe derin yaralar açacaktır. Bu özelleştirmenin tek kazananı ABD merkezli mısır şurubu üreticisi Cargill olacaktır.


Çiftçinin ve ülke ekonomisinin kaybetmemesi için şeker fabrikalarının özelleştirmeye değil ‘YENİDEN YAPILANDIRMAYA’ ihtiyacı var. Onun için başta çiftçi ve işçi olmak üzere 80 milyon tüketici daha önce kamu yararına birçok konuda yaptığınız gibi sizden gelecek sevindirici bir haberi bekliyor.