Japon devi yatırımlarını büyütecek

Kemal Kükrer ve Bizim Gıda'yı satın alan Japon gıda şirketi Ajinomoto, Türkiye'deki yatırımlarını büyütmek istiyor. Şirket; Ortadoğu, İran, Kuzey Afrika, Balkanlar ve Rusya pazarları için Türkiye'yi bir üs olarak görüyor.

Japon devi yatırımlarını büyütecek

Türkiye'deki mevcut yatırımları 500 milyon liranın üzerinde.

Şirket; 2013 yılında Kemal Kükrer markasıyla sirke, nar ekşisi gibi sıvı soslar üreten Kükre Gıda'nın yüzde 50 hissesini satın almıştı. Bizim Mutfak markasıyla hazır çorba, çeşni ve toz tatlı üretimi yapan Örgen Gıda'nın hisselerini Yıldız Holding'ten 2017 Nisan ayında alan Ajinomoto, aynı yılın ağustos ayında da Kükre Gıda'nın kalan hisselerinin sahibi olmuştu.

Ajinomoto'nun yeni hedefi Türkiye'yi bölgesel üs haline getirerek yakın pazarda büyümek.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Örgen Gıda ve Kükre Gıda İcra Kurulu Başkanı Sinan Altun; Ajinomoto'nun işletme kârının yüzde 49'unun Japonya, yüzde 41'inin 'five stars' olarak adlandırdığı Tayland, Vietnam, Filipinler, Endonezya ve Brezilya, yüzde 8'inin Kuzey Amerika ve Avrupa, yüzde 2'sinin ise 'rising stars' olarak adlandırdıkları Türkiye'nin de içinde bulunduğu Ortadoğu, Afrika, Hindistan bölgesinden geldiği bilgisini verdi.

Altun, "Türkiye'nin de içinde bulunduğu bu bölgede yatırımlar yeni başladı. Hedefimiz 2020 yılında bu bölgeden gelen yüzde 2'lik kâr oranını yaklaşık 4 katına çıkarmak ve globalde gıda ve içecekte dünyanın ilk 10 markası arasına girmek. Ajinomoto, Türkiye'yi 'rising star' olarak adlandırdığı bölgenin merkez üssü olarak görüyor. Temel hedefimiz, 5 yıl içinde Türkiye'yi bölgesel üretim üssü haline getirmek. Türkiye; Ortadoğu, İran, Kuzey Afrika, Balkanlar ve Rusya için bir üs olacak" diye konuştu.

TARIMDANHABER
Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tarımsal Ekonomi HABERLERİ

Sayın Cumhurbaşkanı'na çağrımız;Ülkenin stratejik kuruluşları olan şeker fabrikalarının mevcut politikalarla özelleştirilmesi durumunda birçok fabrika kapanmak zorunda kalacaktır. Fabrikaların kapanması ülkenin pancar üretimini tehlikeye sokacak ve şeker sektöründe derin yaralar açacaktır. Bu özelleştirmenin tek kazananı ABD merkezli mısır şurubu üreticisi Cargill olacaktır.


Çiftçinin ve ülke ekonomisinin kaybetmemesi için şeker fabrikalarının özelleştirmeye değil ‘YENİDEN YAPILANDIRMAYA’ ihtiyacı var. Onun için başta çiftçi ve işçi olmak üzere 80 milyon tüketici daha önce kamu yararına birçok konuda yaptığınız gibi sizden gelecek sevindirici bir haberi bekliyor.