“Buzağıyı yaşatacağız, merayı yeşerteceğiz”

Bayburt'ta İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce verilen muhtarlara yönelik düzenlenen toplantıda konuşan Vali Ali Hamza Pehlivan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Dr. Ahmet Eşref Ahmet Eşref FAKIBABA'nın 2018 yılını tarımda buzağı yılı ve mera yılı ilan etiğini belirterek bu konuda il olarak bir seferberlik başlattıklarını ifade etti.

“Buzağıyı yaşatacağız, merayı yeşerteceğiz”

Vali Pehlivan burada yaptığı konuşmada, “Malumunuz hayvancılık ülkemiz için stratejik bir sektör. Bildiğiniz üzere Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Dr. Ahmet eşref FAKIBABA 2018 yılını tarımda buzağı ölümlerinin azaltılması ve mera yılı olarak ilan etti. Bu hakikaten önemli bir başlangıçtır.” dedi.

Pehlivan, “Hayvancılıkta girdilerin % 60'ını yem girdileri oluşturuyor. Ülkemizde karlı bir hayvancılık yapmak maliyetleri düşürmek için meralar çok önemli. Yani et meselesi aslında ot meselesi. Diğer yandan ülkemizde buzağı ölüm oranları % 15 'in üzerinde, her yıl yaklaşık 750 bin buzağımız ölüyor. Bu oranın % 5'e indirilmesi bile her yıl yaklaşık 500 bin buzağının kurtarılması, hayvancılığımıza kazandırılması demek. Dolayısı ile Sayın Bakanımızı bu tespiti ve ilanı son derece önemlidir. Bizde ilimizde bu anlamda Valilik olarak bir çalışma başlattık. 2018 yılı için hem buzağı ölümlerinin azaltılması noktasında hem de mera ıslahı noktasında eylem planları hazırlatarak uygulamaya koyduk. Amacımız tüm birimlerimizle bir seferberlik başlatarak ilimizde hem buzağı ölüm oranlarını azaltmak, hem de meraların ıslahını tamamlamak.” şeklinde konuştu.

90 gün içerisinde bütün köylerde eğitim toplantıları düzenleneceğini ifade eden Vali Pehlivan, “Çiftçilerimize bu konuları detaylı bir şekilde anlatacaklar. Bilgilendirici cep kitapçıkları, afişler, buzağı sağlığı ile ilgili malzemeler dağıtacaklar. Diğer yandan meralarımızla ilgili benzer çalışmaların yanında hazırlanan ıslah projeleri ile tüm köylerimizde kapsamlı bir çalışma yürütecekler. Bu gün itibari ile aynı zamanda meralarımıza kazandırdığımız 350 suluk ve 70 gölgeliğin dağıtım ve tanıtımını yapıyoruz. Son 3 yılda meralarımıza 2000 adet suluk 130 adet gölgelik kazandırıldı. 90 bin dekar alanın ıslahı yapıldı. Hazırladığımız eylem planı kapsamında detaylı projelerimiz hazır. Toplamda meralarımıza 3000 adet suluk 300 adet gölgelik, 30 adet hayvan barınağı yapacağız. 300 bin dekar alanda ıslah ve amenajman projesi başlatıyoruz.” dedi.

Pehlivan son olarak, “Bu gün bu çalışmaların startını veriyoruz. Gıda Tarım ve hayvancılık Bakanlığımız, İl Müdürlüğümüz, İl Özel idaremiz, Doğu Karadeniz Bölge Kalkınma İdaremiz, Muhtarlarımız Çiftçilerimiz... İnşallah bu işi birlikte başaracağız. Ben de İlin Valisi olarak bu çalışmaları özellikle takip edeceğim ve gereken bütün desteği sağlayacağım. Dolayısı ile 2018 yılını tarımda buzağı ölümlerinin azaltılması ve mera yılı olarak ilan Sayın Bakanımızın çağrısına doğrultusunda “Buzağıyı yaşatacağız. merayı yeşerteceğiz.” diyerek “Bayburt'ta bir seferberlik başlatıyoruz.” dedi.

TARIMDANHABER
Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tarım İl Müdürlükleri HABERLERİ

Sayın Cumhurbaşkanı'na çağrımız;Ülkenin stratejik kuruluşları olan şeker fabrikalarının mevcut politikalarla özelleştirilmesi durumunda birçok fabrika kapanmak zorunda kalacaktır. Fabrikaların kapanması ülkenin pancar üretimini tehlikeye sokacak ve şeker sektöründe derin yaralar açacaktır. Bu özelleştirmenin tek kazananı ABD merkezli mısır şurubu üreticisi Cargill olacaktır.


Çiftçinin ve ülke ekonomisinin kaybetmemesi için şeker fabrikalarının özelleştirmeye değil ‘YENİDEN YAPILANDIRMAYA’ ihtiyacı var. Onun için başta çiftçi ve işçi olmak üzere 80 milyon tüketici daha önce kamu yararına birçok konuda yaptığınız gibi sizden gelecek sevindirici bir haberi bekliyor.