ABD menşeli NBŞ üreten firmalara yaptırım uygulansın!

Türkiye Gıda ve Şeker Sanayi İşçileri Sendikası (Şeker-İş) Genel Başkanı İsa Gök, ABD menşeli Nişasta Bazlı Şeker (NBŞ) üreten firmalara yaptırım uygulanması gerektiğini vurguladı.

ABD menşeli NBŞ üreten firmalara yaptırım uygulansın!

Türkiye'nin birçok uyarısına rağmen ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in Başkenti olarak tanıma kararı aldığını ifade eden Şeker-İş Başkanı İsa Gök, yaptığı açıklamada, uygulanan karara misilleme olarak ilk yaptırımın 1,5 yıldan bu yana Türkiye'de denetimsiz bir şekilde Nişasta Bazlı Şeker üreten ABD menşeli firmalara yaptırım uygulanması gerektiğine dikkat çekti.

ABD ŞEKER PAZARINI NBŞ PAZARINA DÖNÜŞTÜRMEK İSTİYOR

Türkiye'nin Ortadoğu şeker piyasasının yüzde 65'lik kesimi elinde tutuğunu kaydeden Gök, “Bu ABD menşeli firmanın asıl kavgası Ortadoğu'daki bu doğal şeker pazarını NBŞ pazarına dönüştürebilmek. NBŞ kotasının her yıl AB ülkeleri seviyesinin çok üzerinde artırılması sebebiyle bundan en çok çıkar sağlayan ülke ABD oldu. Türkiye'deki NBŞ üretimi tamamıyla iç piyasaya yönelik olarak gerçekleşirken, astronomik rakamlarla satılıyor. Gazozdan çikolataya ve hamur tatlılarına kadar uzanan geniş bir yelpazede birçok şekerli üründe kullanılan NBŞ'ler, mısır nişastasının kimyasal işlemlerden geçirilmesiyle elde ediliyor. Nişasta parçalanarak glikoza, ardından da früktoza dönüştürülüyor. Bu tür yapay şekerler kanserden kalp hastalıklarına, yağlanmadan karaciğer yetmezliğine birçok hastalığa yol açıyor" diye konuştu.

TARIMDAN HABER
Yorumlar

Toplam 3 Adet Yorum Yapılmış.
19 Aralık 2017, 17:23

İsa Kacır
Hiç düşünmeden kilidi vurun kardeşim gitsin kendi ülkesinde üretim yapsın cargil pisliği hem halkımızı zehirliyor hemde güzelim pancar çifçisinin ekmeğiğle oynuyor yok böyle bir dünya Hükümet bunu görmezden gelemez gereğini Devamı..Hiç düşünmeden kilidi vurun kardeşim gitsin kendi ülkesinde üretim yapsın cargil pisliği hem halkımızı zehirliyor hemde güzelim pancar çifçisinin ekmeğiğle oynuyor yok böyle bir dünya Hükümet bunu görmezden gelemez gereğini yapsın.
19 Aralık 2017, 12:56

Sinan
Kesinlikle yapılması gereken en önemli şeydir. Olmassa bile belli bir kota koysunlar.
19 Aralık 2017, 00:18

hüseyin
bu kadar halkına zarar veren bir ürünü türkiye görmeyip de es geciyorsa hayret...

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Şeker ve Şekerli Mamüller HABERLERİ

Sayın Cumhurbaşkanı'na çağrımız;Ülkenin stratejik kuruluşları olan şeker fabrikalarının mevcut politikalarla özelleştirilmesi durumunda birçok fabrika kapanmak zorunda kalacaktır. Fabrikaların kapanması ülkenin pancar üretimini tehlikeye sokacak ve şeker sektöründe derin yaralar açacaktır. Bu özelleştirmenin tek kazananı ABD merkezli mısır şurubu üreticisi Cargill olacaktır.


Çiftçinin ve ülke ekonomisinin kaybetmemesi için şeker fabrikalarının özelleştirmeye değil ‘YENİDEN YAPILANDIRMAYA’ ihtiyacı var. Onun için başta çiftçi ve işçi olmak üzere 80 milyon tüketici daha önce kamu yararına birçok konuda yaptığınız gibi sizden gelecek sevindirici bir haberi bekliyor.