"Üretici ektiğini borç olarak biçiyor"

Büyükşehir Belediyesi'nin Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği'ne katılması ve bugün gerçekleşecek Tarım Bakanı Fakıbaba ziyareti dolayısıyla açıklamalarda bulunan ZMO Şune Başkanı Tosun,"Üretici ektiğini borç olarak biçiyor "dedi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin tarımsal üretimde ülkelerinde önemli kabul edilen şehirlerin uluslararası bir dayanışma içine girerek, daha verimli çalışmaların ortaya çıkarılabilmesi amacıyla kurulan Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği'ne katılmasının ardından Çarşamba ve Bafra ovalarındaki toprak kayıplarına ve tarım alanındaki istihdam düşüşlerine dikkat çeken TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Hayati Tosun, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın Samsun ziyareti öncesinde açıklamalarda bulundu.

Samsun, Amasya, Tokat ve Çorum illerinin 2004 ile 2016 yııları arasında yüzde 31,7 oranında istihdam kaybı yaşadığını belirten Tosun, "Üretici her ektiğini borç olarak biçiyor" dedi. Tosun; "Tarım Şehirleri Birliği'ne üye olmakla iş bitmiyor. Tarım kaybederken, tarım topraklarını Türkiye genelinden daha yüksek bir oranla kaybederken sadece bir kağıda imza atarak verimlilik yükselmiyor. Yüzde 17,8 tarım toprağı kaybı ve yüzde 31,7 tarım istihdam kaybı yaşanırken bugün Samsun'un kağıt üzerinde Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği'ne üye olmasına tebessüm bile edemiyoruz" dedi.

ÜRETİCİ YÜZDE 1'LİK DESTEĞİ BİLE ALAMIYOR

Üreticinin Anayasa'da belirtilen yüde 1 oranındaki desteği bile alamadığını belirten Tosun; "Çarşamba, Vezirköprü ve Bafra ovalarının korunma kapsamı içerisinde olması bizleri sevindirdi. Ama asıl olan bu ovaların korunması

kanununu çıkarmak değil. Bu kanunu uygulamak. Artan nüfusu azalan tarım alanlarıyla beslemek mümkün değil. Sadece böyle kağıt üzerinde aksiyon alınan çıkışlarla ne ülkedeki ne de Samsun'daki tarım topraklarının mevcudiyetini koruyamayız. Üreticiye de para kazandıramayız. Üretici her ektiğiyle borç biçiyor. Bir taraftan bankalara ve piyasaya olan borcu artarken Anayasada yer alan yüzde 1'lik tarıma desteği dahi alamıyor" dedi.

REEL DESTEKLER ARTMALI

Tosun açıklamalarına şöyle devam etti; "Asıl yapılması gereken Türkiye'nin gerçek dinamiklerini oluşturan tarım topraklarının en fazla kaybeden şehirlerden bir tanesi olan Samsun'un tarım topraklarının ve su varlıklarının korunmasıdır. Özellikle samsun, Amasya, Tokat ve Çorum'u içine alan TR - 83 bölgesi denilen bu bölgede istatiksel olarak baktığımızda Türkiye'de tarım sektöründeki istihdam oranı yüde 7,1 oranında azalırken, demin saymış olduğumuz Samsun'un da içerisinde yer aldığı 4 il genelinde bu oran 2004 ile 2016 yılları arasında yüzde 31,7 oranında azaldı. Hergün tarıma destek verildiğini söyleyenlerin kağıt üzerinde değil, üreticinin üretim maliyetleri üzerinden rekabet gücünü de artıracak reel desteklerini vermeleri asıl doğru olandır."

TARIMDANHABER
Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Oda ve Borsa HABERLERİ

Sayın Cumhurbaşkanı'na çağrımız;Ülkenin stratejik kuruluşları olan şeker fabrikalarının mevcut politikalarla özelleştirilmesi durumunda birçok fabrika kapanmak zorunda kalacaktır. Fabrikaların kapanması ülkenin pancar üretimini tehlikeye sokacak ve şeker sektöründe derin yaralar açacaktır. Bu özelleştirmenin tek kazananı ABD merkezli mısır şurubu üreticisi Cargill olacaktır.


Çiftçinin ve ülke ekonomisinin kaybetmemesi için şeker fabrikalarının özelleştirmeye değil ‘YENİDEN YAPILANDIRMAYA’ ihtiyacı var. Onun için başta çiftçi ve işçi olmak üzere 80 milyon tüketici daha önce kamu yararına birçok konuda yaptığınız gibi sizden gelecek sevindirici bir haberi bekliyor.