Genellikle tropikal iklimde görülen hurma ağaçları, birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Hurma yetiştiriciliği alanında profesyonel olarak faaliyet göstermek isteyenlerin yanı sıra bu meyve ile hobi olarak ilgilenen pek çok kişi de hurma ağacına ilişkin sorgulamalarda bulunmaktadır.

Hurma genel olarak insan sağlığına sunduğu katkılar ile gündeme gelen bir meyvedir. Geçmiş dönemlerden bu yana alternatif tıpta büyük bir yere sahip olan bu meyve, yetiştiricilik alanında da fazlaca talep görmektedir. Peki, hurma ağacı nasıl dikilir? Hurma ağacının özellikleri nelerdir? İşte konuya dair ayrıntılar…

HURMA AĞACININ ÖZELLİKLERİ

Latince ‘Phoenix Daxtylifera’ isimli bir palmiye ağacı türü olarak yetişen hurma ağacı, sıcak iklimin hakim olduğu bölgelerde yaygındır. Uzun ve ince yaprakları ile dikkat çeken bu meyve ağacı, 20 ila 25 metreye aralığına kadar uzayabilir.

İyi bakılması halinde tatlı ve yenilebilir meyveler veren hurma ağacının olgunlaşan meyveleri uzun, oval veyahut da yuvarlak şekillerde olabilir. Yanı sıra sarı, kırmızı veyahut da kahverengi renklerde meyveler verebilen bu ağaç, fazla su tüketmemesi ile de bilinmektedir.

HURMA AĞACI NEREDE YETİŞİR?

Hurma ağacı sıcak iklimin hakim olduğu pek çok bölgede en çok karşılaşılan ağaç türlerinden biridir. Türkmenistan, Pakistan, Suudi Arabistan, Yemen, Birleşik Arap Emirlikleri, İran, Umman, Kuveyt ve Irak 60 milyon tonluk üretim ile hurma yetiştiriciliğinde 1’inci sıradadır. Cezayir, Moritanya, Afrika, Libya, Fas, Mısır, Çad, Sudan, Nijer, Mali ve Libya ise 32 milyon tonluk üretim ile listenin ikinci sırasını paylaşmaktadır.

Çöl sıcaklarında ve kuraklığında kolayca yetişebilen hurma ağacı, Orta Doğu, Amerika’nın güneybatı bölgeleri ve Kuzey Afrika’da yetiştirilmeye müsait bir yapıdadır.

ÜLKEMİZDE HURMA AĞACI HANGİ BÖLGELERDE YETİŞEBİLİR?

Ülkemiz iklim koşullarına bakıldığında hurma ağacının Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yetiştirilebileceğini söylemek mümkündür. Şanlıurfa, Diyarbakır, Batman, Siirt, Adana, Hakkari ve Mersin illerinde hurma bahçeleri içerisinde kontrollü bir şekilde hurma ağaçlarının yetiştirildikleri bilinmektedir.

HURMA AĞACI YETİŞTİRİCİLİĞİ

Barbunya Ne Zaman Ekilir? Barbunya Ne Zaman Ekilir?

Hurma ağacı yetiştiriciliğinde en önemli kriter iklimdir. İklimin sıcak ve kuru olması gerekir. Senelik sıcaklığı geceleri 7 derece gündüzleri ise 32- 38 derece aralığında olan bölgelerde, hurma ağacı yetiştirilebilir.

Hurma ağacı bol güneşi seven bir ağaç türüdür. Bu neden ile yetiştiricilik için seçilecek olan bölgenin gün boyunca en az 6 ila 8 saat aralığında güneş ışığından faydalanıyor olması gerekmektedir.

Hurma ağacı için iyi drenajlı toprak tercih edilmelidir. Ek olarak tuzsuz ve organik madde bakımından zengin olan toprakların tercih edilmesi gerekir. Killi, tınlı ve kumlu topraklarda da yetişebilen bu ağaç için iyi su drenajının sağlanması son derece önemlidir.

Sıcak ve kurak bölgeler yetiştirilmeye müsait olan hurma ağacı, son derece az su tüketir. Yalnızca çiçeklenme ve meyve verme dönemlerinde bol suya ihtiyaç duyan bu ağaç türü, haftada 2- 3 kez sulanmalıdır. Sulamanın ise son derece dikkatli bir şekilde yapılması, aşırıya kaçılmaması gerekir.

Hurma ağacı düzenli olarak budama ve gübreleme ister. Ağacın şeklinin korunması için bu gibi bakım ritüelleri aksatılmamalıdır.

HURMA AĞACI NASIL DİKİLİR?

Hurma ağacı için gereken koşulların sağlandığı bir ortamda iseniz hurma ağacı çekirdeği ile dikim işlemine başlayabilirsiniz. Bunun için öncelikle çekirdeğin, dikime hazırlanması gerekir.  

Çekirdeği, etrafını su ile saracak şekilde bir kaba alın ve filizlendirin. Filizlenen çekirdeği uygun bir toprağa ekin. Ekim için saksı ya da uygun bir açık alan tercih edilebilir. Çekirdeğin ortalama olarak 10 ile 20 cm derinlikte olduğundan emin olun. Çekirdeğin üzerini gevşek toprak ile örtün. Toprağa can suyunu verin.