Halk arasında yaygın olarak bilinen bitkilerin başında gelen hindiba, arama motorlarına da sık sık konu olmaktadır. Bu bitkinin kullanım şekli ve amacı, birçok kişi tarafından merak edilmektedir.

Hindiba bitkisinin birçok türü vardır ve hemen hemen tüm türlerin uzun yıllardır alternatif tıp alanında kullanıldıkları bilinmektedir. Yanı sıra gıda alanında da kullanılan bu bitki, zengin bir içeriğe sahiptir. Peki, hindiba nasıl kullanılır? Hindiba tüketiminin faydaları nelerdir? İşte hindiba bitkisine dair merak edilen tüm detaylar…

HİNDİBA BİTKİSİ NEDİR?

Adını Yunanca ve Latince kaynaklardan aldığı tahmin edilen hindiba, zorlu kış şartlarına dayanıklı bir bitkidir. İki yıllık veyahut da çok yıllık olabilen bu bitki; Türkiye, Amerika, Güney Amerika ve Hindistan gibi ılıman ve yarı kurak ülkelerde rahatlık ile yetişebilmektedir.

Otluk alanlarda, çayırlarda, nadasa bırakılmış olan tarlalarda, patika yollarda, çorak arazilerde ve ovalarda yetişen hindibanın Antik Roma döneminde de çok çeşitli amaçlar için kullanıldığı bilinmektedir.

Orta çağda sıtma ve sarılık tedavisi için kullanılan hindiba, İbn- i Sina’nın pek çok reçetesinde de yer almaktadır. İbn- i Sina bu bitkinin görme bozukluklarına, sindirim problemlerine ve gut hastalığına iyi geldiğini kayda almıştır.

HİNDİBANIN FAYDALARI NELERDİR?

Hindiba son derece güçlü bir içeriğe sahiptir. Bu bitkinin yaprakları, antiviral ajan üretmek adına kullanılmaktadır. Yapraklardan elde edilen ekstraktlar, tip 1 herpes simleks virüsüne karşı savaşır.

Heksan, etanol ve kloroform özütleri içeren hindiba, bu özellikleri ile iltihabın kurutulması noktasına aktif olarak rol almaktadır. Yanı sıra insanlarda ve hayvanlarda potansiyel olarak olabilecek olan parazitlere karşı da savaşan bu bitki, karaciğer sağlığını da büyük ölçüde desteklemektedir.

Şeker hastalığında da hindiba kullanımının olumlu sonuçlar verdiği bilinmektedir. Bitkinin sulu tohum şeklinde olan ekstraktının, şeker hastalarında kilo kaybının önüne geçtiği kayda geçmiştir.

Bezelye Ne Zaman Ekilir? Bezelye Ne Zaman Ekilir?

Kolesterol seviyesini düşüren hindiba, kalp ve damar sağlığını desteklemektedir. Ayrıca bu bitkinin kökünün bağışıklık sistemini doğrudan güçlendirdiği de bilinmektedir.

Hücre yenileme gibi bir özelliği bulunan hindiba bitkisi, ek olarak; cilt kanseri, böbrek kanseri, prostat kanseri, meme kanseri ve lösemi hücreleri üzerinde de olumlu etkilere sahiptir. Son olarak hindibanın kök kısmının mantarlara karşı koruyucu özellikte olduğu bilinmektedir.

HİNDİBA YEMEKLERDE KULLANILABİLİR Mİ?

Hindiba alternatif tıbbın yanı sıra mutfaklarda da aktif olarak kullanılabilen bir bitkidir. Bitkinin yaprakları, kökleri ve çiçekleri, gıda alanında kullanıma müsait özelliklere sahiptir.

Yapılan araştırmalara göre hindiba bitkisinin faydaları, 16’ncı yüzyıldan bu yana bitkinin aktif olarak kullanılmasını sağlamıştır. Hindiba kahvesinin birçok faydasının bulunduğu da bilinmektedir. Hindiba bitkisi, tatlılarda, soslarda ve çeşitli kremaların yapımlarında kullanılabilmektedir.

HİNDİBA KAHVESİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Kavrulan hindiba kökleri ile yapılan hindiba kahvesi, antioksidan bakımından son derece zengindir. Aynı zamanda bu kahvenin sindirim sistemini düzenlediği de bilinmektedir.

Hindiba kahvesinin diğer bir faydası da kalp sağlığı çerçevesinde gözlenmektedir. Yapılan araştırmalar, kahvenin kalp ve damar sağlığını desteklediğini göstermektedir.

HİNDİBA BİTKİSİNİN YAN ETKİLERİ VAR MI?

Hindiba bitkisi hassas bünyelerde alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Cilt döküntüleri, kaşıntı ve solunum sorunlarına yol açabilen bu bitki, alerjik bünyelere sahip olan kişiler tarafından mümkün olduğunda tüketilmemelidir.

Her bitkide olduğu gibi hindiba bitkisinde de aşırı tüketime bağlı olarak birtakım sorunlar gözlenebilir. Bitkinin aşırı tüketilmesi halinde sık idrara çıkma ve ishal gibi durumlar ortaya çıkabilir.