" />

Yüz bin de bir olan oldu, üçüz doğurdu!

Bayburt'ta hayvancılık yapan Kılıç ailesine ait simental cinsi inek, ilk doğumunda 3 dişi buzağı dünyaya getirdi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkilisi Kürşad Yıldız, "Bu tür doğumlar sığırlarda yüz binde bir görülebilen bir durum" dedi.

Yüz bin de bir olan oldu, üçüz doğurdu!
banner200

Bayburt'ta, doğal yöntemle döllenen simental cinsi inek, ilk doğumunda 3 dişi buzağı dünyaya getirdi. Kent merkezine bağlı Uluçayır köyü Günlüce Mahallesi'nde hayvancılık yapan Kılıç ailesi, ineklerinin üçüz buzağı doğurmasıyla büyük mutluluk yaşadı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü veteriner hekim Kürşad Yıldız yaptığı açıklamada, sığırlarda üçüz doğumun çok nadir görüldüğünü söyledi.

Bu tür doğumların sığırlarda yüz binde bir görülebilen bir durum olduğunu belirten Yıldız, "Bu inek ise bunu daha ilk doğumunda gerçekleştirdi. İneğimiz, doğal döllenme yöntemiyle döllenmesi neticesinde üç simental buzağı dünyaya getirdi. Bütün bunlarla birlikte buzağıların üçü de dişi ki bu da sığır doğumlarında çok nadir görülebilen, güzel bir olay." diye konuştu.

Yıldız, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının 2018'i buzağı ölümleriyle mücadele yılı ilan ettiğini anımsatarak, il müdürlüğü olarak kendilerinin de bu kapsamda 6 ekiple il genelindeki tüm köylerde eğitim, buzağı bakım ve besleme ile hastalık zararlarıyla ilgili çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

'2018 YILININ BEREKETİ'

İneğin sahibi Ayhan Kılıç ise Bayburt'ta 30 yıldır hayvancılık yaptığını, böyle bir olayla ilk defa karşılaştığını, çok mutlu olduklarını dile getirdi. İneğinin üçüz dişi buzağı doğurmasının ilk başta kendilerinde şaşkınlık oluşturduğunu belirten Kılıç, "Bugüne kadar böyle bir olayla karşılaşmadım. Yine büyüklerimizden de böyle bir olay duymadık. İkiz doğum az da olsa oluyordu ama üçüz, ilk defa tanık oluyorum. Bu durumu 2018 yılının bereketi olarak düşünüyorum" ifadesini kullandı.

Kılıç, buzağıları damızlık olarak yetiştireceğini sözlerine ekledi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251