" />

Yetki karmaşası hayvancılığa zarar veriyor

Hayvan hastalıklarının ülke genelinde yoğun şekilde boy göstermesini değerlendiren Veteriner Sağlık Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği Genel Başkanı Tuncay Burhan, "Yoğun Hayvan Hastalıklarının Sebebi Yetki Karmaşası" dedi.

Yetki karmaşası hayvancılığa zarar veriyor
banner200

Hayvan hastalıklarının ülke genelinde yoğun şekilde boy göstermesini değerlendiren Veteriner Sağlık Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği Genel Başkanı Tuncay Burhan, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Ülkemizde son zamanlarda yaşanan Hayvan Hastalıkları İle Mücadele Konusunda yaşanan sıkıntıların başında gelen çalışan personele dair yetki karmaşası besici ve yetiştiriciyi büyük sıkıntıya sokmuştur.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına ait 8 Aralık 2011 tarih ve 28136 sayılı resmi gazetede yayınlanan 'Suni Tohumlama, Tabi Tohumlama ve Embriyo Transferi Faaliyetleri Hakkındaki Yönetmelik' gereği Veteriner Sağlık Teknisyenleri ve Teknikerlerine mesleğini icra etmeleri konusunda 'Veteriner Hekim Sorumluluğu' ibaresi getirilmiştir. Son zamanlarda Ülkemizin zor süreçten geçtiği bugünlerde Hayvan Hastalıkları ile Mücadele ve Hayvan Islahı konusundaki bu yetki karmaşası Şap Hastalığı ile Mücadele de büyük sıkıntılara yol açtığı görülmektedir.

Türkiye genelinde bulunan Yetiştirici Birlikleri ve sektör 'Veteriner Hekim Sorumluluğu' ibaresi nedeniyle birçok Hukuki İşlemler ve yetki karmaşası ile uğraşmaya maruz bırakılmışlardır. Oysaki eskiden Tarım Bakanlığı bünyesinde olan Veteriner Sağlık Meslek Liselerinde okuyan bu kişiler Hayvan Hastalıkları ile Mücadele ve Suni Tohumlama üzerine müfredata uygun bir şekilde eğitimlerini almışlardır.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında bu yetki karmaşasına son verilmesi adına ilgili yönetmelikte biran önce değişikliğe gidilmesi, hem çalışan personel açısından hem de sektör açısından sıkıntının ortadan kaldırılması neticesinde ülke hayvancılığına büyük katkı sağlayacaktır"

YORUM EKLE
YORUMLAR
anamizin ak sutu gibi helal
anamizin ak sutu gibi helal - 6 yıl Önce

Anamizin ak sutu gibi helal olan suni tohumlama becerimizi haram ettiler.yetkimizi gasb ettiler.sertifika verdiler ise yaramaz hale getirdiler.serbest calismak istiyen teknisyenlerin elini kolunu bagladilar.asilsiz bahaneler uydurdular

Sektör durma aşamasına gelmistir
Sektör durma aşamasına gelmistir - 6 yıl Önce

Veteriner Hekimlikte rantin başladığının göstergesidir. Ticari zihniyetle dusunmek hayvanciligi bitirir. Bunun icin acilen ıslah çalışmalarına hiz verilmeli ve öncelikle yönetmelik degisikligi ile başlamalı. Çok doğru bir teşhis...

yetki belgesinin ne olduğunu bilmeyen bir ülke
yetki belgesinin ne olduğunu bilmeyen bir ülke - 6 yıl Önce

ülkede hayvan sağlığı hizmetleri teknisyenlerle başlamış iken bugün bizleri esir bir duruma getiren sisteme yazıklar olsun.hayvancılık ta refah düzeyi hat safhalara ulaşmış gibi hergün engellerle karşılaşıyoruz.teknisyen arkadaşlarım hepimizin bu konuda duyarlı olması gerekiyor.

- 6 yıl Önce

30 yıldır bu mesleği yapıyorum.Veteriner hekim sorumluluğu bizleririn sömürülmesi için yapılmış mesleki faşisizm olayıdır.Mesleği icra ederken başımızda hekimmi var? Biz bu mesleği uygulayarak bir ömür veriyoruz ama insan oğlu birilerini sömürmek için birilerine bağlıyorlar.Hukuk bizden yana karar verdiği halde uygulanmayıp her türlü yeni oyunlar oynandı.

banner151

banner251