Yem fiyatlarında büyük kriz bir haftada yüzde 10 arttı!

Yem fiyatlarında büyük kriz! Soya yüklü 3 gemi GDO bulaşığı çıkmasından dolayı ülkeye sokulmazken, hammadde açığı yem fiyatlarına hemen yansıtıldı. Son bir haftada yem fiyatları yüzde 10'un üzerinde artarken, buradaki artışta et fiyatlarını 1-2 lira yukarı çekecek.

Yem fiyatlarında büyük kriz bir haftada yüzde 10 arttı!
banner200
Ülke hayvancılığı yeni bir krizle karşı karşıya. İthal edilen soyalarda GDO bulaşığı çıkınca 3 gemi soya geri gönderildi. Soya hammaddesinde yaşanan sıkıntıdan dolayı küspe ve kepek fiyatları biranda fırladı. Bu ürünlerdeki fiyat artışları ise yem fiyatlarına hemen yansıtıldı. Son bir haftada yem fiyatları yüzde 10 artarken, fiyat artışlarının devam etmesi bekleniyor. Yem fiyatlarındaki bu artış ise et fiyatlarını ilk planda 1, 2 lira yukarı çekecek. İşin acı tarafı yem fiyatlarında yaşanan krizin önüne GDO'lu yemlerdeki gen sayısı artırılarak geçilmeye çalışılacak.

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, yem fiyatlarında büyük kriz! Soya yüklü 3 gemi GDO bulaşığı çıkmasından dolayı ülkeye sokulmazken, hammadde açığı yem fiyatlarına hemen yansıtıldı. Son bir haftada yem fiyatları yüzde 10'un üzerinde artarken, buradaki artışta et fiyatlarını 1-2 lira yukarı çekecek. Yem sanayicileri, yaşanan krizden dolayı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile görüşürken, önümüzdeki hafta da Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile görüşecekler. Yem fiyatlarında yaşanan kriz, Türkiye'nin ithal ettiği GDO'lu yemlerdeki gen sayısı artırılarak çözülmeye çalışılacak.

FİYATLARA YANSIDI

Türkiye Yem Sanayicileri Birliği (TÜRKİYEM-BİR) Başkanı Ülkü Karakuş, Milli Gazete'ye yaptığı değerlendirmede, yem hammaddelerinde ve dünya borsalarındaki artışlara paralel olarak fiyat artışlarının yaşandığını belirterek, “Ancak yağlı tohumlarda, küspelerde ve kepek gibi ürünlerde daha fazla fiyat artışları oldu. Bunlar da geçtiğimiz hafta yem fiyatlarına yansıtıldı" dedi.

FİYAT ARTIŞLARI DEVAM EDECEK

Yem fiyatlarındaki artışın devam edeceğine işaret eden Karakuş, hammadde gurubunda özellikle soya gurubu ürünlerin fiyatlarının son bir ayda yüzde 35 arttığını dile getirdi. Buradaki fiyat artışına da ithal edilen 3 gemi soyanın geri gönderilmesinin etkili olduğunu ifade eden Karakuş, ortaya çıkan hammadde açığının ise Türkiye'ye faturasının 60 milyon dolara mal olduğunu söyledi.

Buradaki krizin önümüzdeki haftada devam edeceğini dile getiren Karakuş, “Gelen gemilerin Türkiye girememesi sonucu soya, ayçiçek ve buna bağlı kepek fiyatlarında aşırı yükselişler olunca bu da yem fiyatlarına yansıdı" dedi.

Yaşanan krizle ilgili olarak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'ya bir sunum yaptıklarını bildiren Karakuş, bu haftada Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile görüşeceklerini söyledi.

KRİZ GDO'LU YEMLERLE ÇÖZÜLECEK

Bu görüşmelerde Biyogüvenlik Kanunu'nda bazı değişikliklerin yapılması talep edilerek, Türkiye'nin ithal ettiği GDO'lu yemlerdeki gen sayısının artırılması istenecek. Türkiye Yem Sanayicileri Birliği (TÜRKİYEM-BİR) Başkanı Ülkü Karakuş, AB'ye uyumlu bir Biyogüvenlik Kanunu istediklerini belirterek, “Dünyada 490 civarında onaylı gen var. Avrupa'da bu sayı 102, Türkiye'de ise 36. Bizde tüm dünyada gıda ve yem amaçlı kullanılan genleri sadece hayvan yemlerinde kullanmak için almaya çalışıyoruz. Önünün açılması lazım yoksa bu kriz daha artabilir" dedi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 3 yıl Önce

Evet gene büyük bir vurgun var çok değerli üretici kardeşlerim bu yem ve hammaddesi ile alakalı kıriz öyle tahmin ediyorum ki gene hükümete yakın bir veya birkaç yandaşı zengin etmek için yeterli olacaktır

 Hani yem fiyatlar düşecekti
Hani yem fiyatlar düşecekti - 3 yıl Önce

TARIM

10 Ocak 2018 Çarşamba, yem sanayici başkanın açıklaması. 2 ay sonra söylediğinin tam tersini söylüyor.


"Yem pahalı ama fiyatlar kademeli olarak düşecek"

TÜRKİYEM-BİR Başkanı Karakuş, "Yem pahalı ama her geçen gün besi içindeki toplam maliyetteki payı düşüyor. Yurt dışından bile düşük maliyetli arpa temin ediyoruz. Bu düşük fiyat zaman içinde yem fiyatlarına da yansıyacak" ded

TARIM

10 Ocak 2018 Çarşamba, 14:15:56
Güncelleme: 14:17:03

"Yem pahalı ama fiyatlar kademeli olarak düşecek"

TÜRKİYEM-BİR Başkanı Karakuş, "Yem pahalı ama her geçen gün besi içindeki toplam maliyetteki payı düşüyor. Yurt dışından bile düşük maliyetli arpa temin ediyoruz. Bu düşük fiyat zaman içinde yem fiyatlarına da yansıyacak" de

Dinç basi
Dinç basi - 3 yıl Önce

Saygı değer bakanlarımız yem fiyatları ve fabrikalar bizi ilgilendirmiyor isterseniz hepsini kapatın bizi ilgilendiren yemi kendimiz üretiriz mazotla ilgili bir çalışmaları nız varmı buişinpüf noktasıdır ikincipüf denetleme mercii hiç yok kimin elibelli değil.....biz üretiriz ihracta ederiz lakin ekmeği ekmekciden âlin siz anladınız onu..almazsanız böyle olur uzunların kısası 50t100baş işletmelerini işinmihektaşi büyük işletmeler bu millete30tlyr et yediremez salam sosis yapar 100tly yersin bu işi hak edenlere bırakın küçük yoksa buiştebüyuk olmaz daha cook söýleyecek varda rahatsızlık vermiyelim.

banner151

banner251