yem fiyatlarından şikayet eden Kızılcaavlu çiftçileri çalışamayacak duruma geldiklerini söyledi.

" />

Yem fiyatları üretimi tehdit ediyor!

Türkiye'nin küçük üreticileri üretimin zorluğundan dem vurdu. Yüksek maliyetlerin önlerini tıkadığını söyleyen İzmir Ödemiş Kızılcaavlu Köyü'ndeki küçük üreticiler Mustafa Buldan (27), Halil Koçlu (33) ve Ali Gülcü (40) ürettiklerinden para kazanamadıklarını belirtti. En çok yem fiyatlarından şikayet eden Kızılcaavlu çiftçileri çalışamayacak duruma geldiklerini söyledi.

Yem fiyatları üretimi tehdit ediyor!
banner200

haberekspres.com.tr'den Süleyman Gülen'in haberine göre, sıcak havalar, doların artışı, yüksek yem fiyatları. Bunların hepsi en fazla köydeki çiftçiyi vurdu. Geçimini çiftçilikten sağlayan küçük üreticiler mazot, gübre ve yem maliyetlerinin yüksek olmasından şikayetçi.

Yem fiyatlarının bu şekilde devam etmesi halinde küçük üreticinin biteceğini söyleyen Kızılcaavlu Köyü sakinlerinden çiftçi Mustafa Buldan, bu durumda devletin hayvan ithal etmeye devam edeceğini söyledi. Buldan, "1 çuval (50 kg) yem şu anda 75 lira. Bir günde ortalama bir inek 10 kg üzerinde yem tüketiyor. Bir ineğin süt verme ideali ise 20 kg. 1 çuval yem ortalama bir ineğe 5 gün gidiyor. 5 günde bir inekten 100 litre süt elde edebiliyorsun. Bu sütten de 100 lira kazanabiliyorsun. Bunun daha samanı ve yeşilliği var. Yem fiyatlarının bu kadar yüksek olması bize hiç kar ettirmiyor. O yüzden tek isteğimiz yem fiyatlarının uygun bir fiyata düşmesi. Yoksa bu et fiyatlarının önüne geçilmez. Hayvan ve et ithal etmeye devam ederiz" dedi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
YENİDEN
YENİDEN - 3 yıl Önce

hayvancılığın gelişmesi için tek çare kapatılan yem ve süt kurumlarının geri açılmasıdır.

banner151

banner251