Yem fiyatları iki ayda yüzde 20 arttı!

Yem fiyatları üreticiyi tedirgin ediyor. Yem fiyatlarına son iki ayda yüzde 15 ile 20 arasında zam geldi.

Yem fiyatları iki ayda yüzde 20 arttı!
banner200

ÖZEL HABER

Dolar kurundaki artışlar ve mevsimsel etkilerden dolayı yem fiyatları son iki ayda yüzde 15 ile yüzde 20 oranında arttı. Standart besi yeminin kilosu 80 kuruştan 92 kuruşa çıkarken, protein ağırlıklı yemlerdeki artış ise yüzde 20'leri buldu.

Yeme gelen zamlardan sonra bir çuval süt yeminin bayi satışı 47 liradan 54 liraya, besi yeminin çuvalı ise 44 liradan 50 liraya çıktı.

Yeme gelen zammın yarısının dolar kurunun artışından yarısının da mevsimsel etkilerden kaynaklandığı kaydediliyor. Döviz kurlarında artışın devam etmesi durumunda yem fiyatlarındaki artışında devam edeceği kaydediliyor.

Artan yem fiyatları üreticinin maliyetlerini artırırken, bu konuda hükümetten destek bekliyorlar.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yem vurmadan gem vurun
Yem vurmadan gem vurun - 5 yıl Önce

Faruk Çelik bu ülkede Çalışma Bakanlığı yaptı yıllarca ne yaptı işçi için fakir için?İşçiyi ezdi batırdı.Kendi bol bol oraya buraya soktuğu Artvinlileri bilmem yandaşları ancak ona dua ederler,diğerleri ....Şimdi sıra TTAARRIIMM da.Aman efendim şöyle iyi böyle faydalı diye diye ....Yem artar,gübre de tohumda daha durun bunlar az bile.Tüm Çiftçi kardeşlerim diyor:Destekleme istemiyoruz!!!,Düşük girdili üretim yapıp,pazar koşulları sağlanarak çalışmak istiyoruz.

Yem fiyatlari
Yem fiyatlari - 5 yıl Önce

Dolar artmış onu anladık mevsimsel etki neyin yalanı yem üreticileri mevsiminde arpayi buğdayı kaça almış yapmayın kimi kandiriyorsunuz kazandıkça doyumsuzlasiyor bu sanayici tüccar

Yem zami
Yem zami - 5 yıl Önce

Yemin ham maddesi hububat ürünleri bu dolar herşeye etki ediyor zamlanmasini sağlıyor lakin hububat ve civtcinin
Mahsulüne gücü yetmiyor bu yalanida bizim gibi körler inanıyor Allah sonumuzu hayır etsin

Yem fiyatlari
Yem fiyatlari - 5 yıl Önce

Böle giderse köyden kente göç artar tarimsal üreetim düser. acil önlem alinmasi gerekiyor yeni nesili bu isten sogutuyorlar köyler büyük bi ististham sahip çikmamamiz üretime teşvik etmemiz boynumuzun borcu kur fiyatlari çok büyük problem yetkililerden çözüm istiyoruz..

Maliyetler
Maliyetler - 5 yıl Önce

Sayın tarım bakanım size su soruyu sormk isteriz biz hayvancılık la uğraşanlar olarak,hayvan ithalatı yaparken siz gercek anlamda hiç bu ülkenin küçük ölçekli hayvancılık yapan aile işletmeleri ni düşündü nuzmu acaba,sayın bakanım bizlerin su anda hali perişan elimizdeki hayvalari artık oldum pahasına kestirip bir an evvel bu işi bırakacak hale geldik cun bir cogumuzunda kredi borcumuz var ve maliyetler aldı başına gidiyor siz halâ daha ithal den bahsediyorsunuz su maliyetlerle et kesimi en az 30tl olması lazım süt artık konuşmak bile istemiyoruz yazık bu millete fileye çeken bizler ama keyfini çıkaran zenginler aracılar hayvan ithali yapıyorsunuz ama maliyetlere gelince üreticiye duymazdan geliyorsunuz. Saygılarımla

- 3 yıl Önce

Ben 28 yaşındayım bende büyükbaş besliyorum ama yemlerin fiyatı böyle giderse yapamam bu işi ve benim gibi düşün çok meslektaşlarımız var bilmem sonumuz ne olur

- 3 yıl Önce

Sayın bakam iki ay önce 6o tle olan yem şu an 85 tle kadev

banner251