Üretici tedirgin oldu hayvanlarını erkenden kestirmeye başladı!

Çiftlik yönetim uzmanı Eşref Şekerli, Et ve Süt Kurumu'nun 22.50 liradan piyasaya müdahale haberinin ardından besicilerin paniğe kapılarak henüz karkas ağırlığına ulaşmamış hayvanların götürüp kestirdiklerini belirtti. Bu durumun hayvancılık ve ülke ekonomisi için büyük bir kayıp olduğunu kaydeden Şekerli, ESK'nın müdahale yöntemini eleştirerek, besicileri de henüz randımanını tamamlamamış hayvanları kestirmemeleri konusunda uyardı.

Üretici tedirgin oldu hayvanlarını erkenden kestirmeye başladı!
banner200
banner217

Çiftlik yönetim uzmanı Eşref Şekerli, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Et ve Süt Kurumu'nun kırmızı et piyasasına müdahale kararını değerlendirdi. Şekerli, şunları kaydetti:

HAYVAN PAZARLARI HAYVANLARLA DOLUP TAŞTI

Et ve Süt Kurumu'nun piyasaya 22.50 TL'den karkas vereceği haberi üzerine yaptığımız canlı yayına rağmen hayvan pazarları hayvanlarla dolup taştı. Peşin fiyatına ayağınızda sattığınız malı 60 yahut 70 günlük vadelerle sattınız. Henüz yeterli karkas ağırlığa ulaşmamış hayvanları götürüp kestirerek ciddi bir ekonomik kazancı mahvettiniz. Bu yaptığınız acele davranış hem ülke ekonomisine hem de kendi ekonominize zarar verdiniz.

TÜRKİYE'DE PAHALI OLAN SADECE ET Mİ?

Biz sizi uyarmıştık. Bu konuda ve size spekülatör diyenleri haklı çıkaracak şekilde pazarları hayvanlarla doldurunuz. Televizyonlardaki haberleri izliyorum, yaklaşık iki gündür aynı konuyu sürekli işliyorlar. Röportaj yaptıkları insanlar et fiyatlarının çok pahalı olduğunu söylüyor. Bende şu soruları sormak istiyorum; Türkiye'de pahalı olan şey sadece et midir?

HAYVAN FİYATLARI ARTIYORSA HAYVAN SAYISI NEDEN DÜŞÜYOR?

Madem et fiyatları bu kadar pahalı ise besiciler neden para kazanamazlar? Hayvan fiyatları artıyorsa, hayvan sayısı neden düşüyor? Kasaplar besicilerin çok para kazandığını söylüyor, besiciler ise kasapların çok para kazandığını söylüyor. Ben de şunu soruyorum; madem böyle neden besiciler para kazanamıyorlar? Neden bu ülkede hayvan nüfusu her geçen gün azalıyor? Yurtdışından gelen ithal hayvanlara rağmen sayımız neden azalıyor? Sorunu ve çözümünü sürekli olarak başkalarını suçlayarak aramaya çalışıyoruz.

BİR SONRAKİ AŞAMADA HAYVANI NEREDEN BULACAĞIZ?

Şuan Et ve Süt Kurumu'nun 22,50 TL'den karkas et satacağım demesiyle birlikte fiyatlar psikolojik olarak 1 ila 2 TL aşağıya inebilir. Ancak ortada yeterli miktarda hayvanımızın olmadığı düşünülürse bir sonraki aşamada bize lazım olan hayvanları nereden bulacağız? Önümüzde ilkbahar, yaz ve turizm sezonu var ve Ramazan var. Yani etin Türkiye'de yıl içerisinde talep gördüğü bir döneme giriyoruz.

BESİCİ KAZANMADIĞI MALI AHIRINDA TUTMAZ

Bu tarz yanlış müdahale yöntemleri ile ancak önümüzdeki dönemi sıkıntılı hale getirmiş oluruz. Bakın buradan tekrar tekrar altını çizerek söylüyorum; hayvancılıkta, besicilikte spekülatörlük olmaz. Spekülatörlük yapamazsınız. Elinizdeki mal canlı maldır. Para kazanmıyorsa cebinizden yer. Bundan dolayı bir spekülatör aramaktan vazgeçmeliyiz.

Bu tarz spekülasyon haberlerle sadece yeterli karkas verimine ulaşmamış hayvanların kesilmesine sebep olursunuz. Ve panikle satış yapan besicimiz sattığı hayvanı tekrar geri yerine koyamaz. Bu kadar fiyat artışına rağmen hayvan sayısındaki azalma hiç dikkatinizi çekmiyor mu?

ÇÖZÜM ORTADA

Tek çözüm hayvan varlığımızı bir an önce artırmak, kaliteli damızlık sayımızı artırmak ve üretim maliyetlerini düşürmektir. Fabrika yemine dayalı hayvancılık metodundan bir an önce uzaklaşmak zorundayız. Kaliteli kaba yeme dayalı üretim metodunu yaygınlaştırmalıyız. Devlet olarak teşvik, destek ve hibe kapsamına sadece kaliteli kaba yem üzerine odaklayarak uzun vadede bu problemleri çözebiliriz.

HAYVANCILIK KUMARCILIK DEĞİLDİR

Buradan şunu da söylemek istiyorum; hayvancılık bir kumarcılık mesleği değildir. Eğer hayvanınız aylık 40 kg ve üzerinde canlı ağırlık almaya devam ediyorsa beslemeye devam edebilirsiniz. Ancak aylık 40 kg'ın altında bir canlı ağırlık kazanıyorsa ve hayvanınız yeterli olgunluğa ulaşmışsa bunu da ahırınızda tutmanızın size hiçbir faydası yok. Zararı var faydası yok. Acilen elden çıkarılması gerekir.

KASAP TEZGAHINDA SATAMAZ

Et ve Süt Kurumu'nun kasaplara vermeyi taahhüt ettiği eti hiçbir kasap tezgahında satamaz. Ayrıca 22,50 TL uygun bir fiyatta değil. Sebebi ise sakatat ve deri kuruma kalıyor. Bunları da üzerine eklediğiniz zaman karkaş maliyeti zaten 25 TL olur. Yani sizi etkileyecek bir durum söz konusu değil. Satmaya çalıştıkları malda sizin elinizdeki maldan kaliteli değil.

Hemen çıkan haberlere inanıp henüz randımanlı tamamlamamış hayvanlarınızı kesime götürerek hem ülke hayvancılığını hem de kendinize zarar vermeyin. Böylesi bulutlu ve buhranlı dönemlerde tek sermayesi elindeki çek defteri olan sahte mezbahacıları piyasaya sürmüş olursunuz. Sonra ağlayan ve sızlayan yine siz olursunuz benden söylemesi.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ne uzmanisinizki siz
Ne uzmanisinizki siz - 4 yıl Önce

Piyasada surekli dolasip soyle boyle diyerek ahkam kesiyosunuz insanlar neyi duymak istiyosa onu soyluyosunuz sonucta ne is yapiyosunuz ciftlik yonetim uzmani diyerek kimi kandiriyosunuz ithal hayvan getirip adini danismanlik koyuyosunuz tohum satmak icin sov yapiyosunuz ne uzmanisiniz siz esref bey birakin reklami sovu imamsiniz mesleginizi yapin saygi duyalim siz sadece iyi konusup insanlari kandirmayin kendi reklaminizi yaptiginiz yeter

fakirin yüzü gülmez
fakirin yüzü gülmez - 4 yıl Önce

fakire simitte çok bırakın zengin ucuz et yesin hatta bedava verin zengine et fakire sttiret yakışır

banner151

banner251