Ucuz et satan işletmeler yeterince denetlenmiyor

Ucuza et satan işletmelerin yeterince denetlenmediği ortaya çıktı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, et işletmelerinin yeterince denetlenmediği için et adı altında başka ürünler sattığını belirledi.

banner255
Ucuz et satan işletmeler yeterince denetlenmiyor
banner200

Hürriyet Gazetesi'nden Erdinç Çelikkan'ın haberine göre, hamburger, pizza ve piknik işletmelerinde satılan ürünlerde en fazla kullanılan girdi maddesinin et olduğu belirtilen raporda, sektörle ilgili şu görüşlere yer verildi: “Etlerdeki kalite farklılıkları ve özellikle köftenin içeriğinde kullanılan etin mahiyeti hem tüketici hem de esnaf için önemli bir konudur. Satılan köftenin ve etin kalitesi, işletmeden işletmeye değişmektedir. Özellikle köfte yapımında kullanılan ürünlerin yeterince denetlenmemesi, sağlıksız ürünlerin satılmasına sebebiyet vermektedir. Bazı işletmeler dondurulmuş hazır ürünler kullanmakta bazı işletmeler ise günlük üretim yapmaktadır."

UCUZ ET SATAN İŞLETMELER KALİTEDEN ÖDÜN VERİYOR

Et ve et ürünleri konusunda diğer bir konunun et fiyatlarının yüksek olması sonucu ucuza ürün satan işletmelerin kaliteden taviz vermesi olduğuna dikkat çekilen raporda, "Ucuza satmak isteyen bazı işletmeler, bu konuda yeterince denetim olmaması sebebiyle et ürünleri adı altında başka ürünler satmaktadır. Buna bağlı olarak sektörde üretimin ete bağlı olmasından dolayı et fiyatlarının artmasına bağlı olarak maliyet sorunları yaşandığı, kayıt dışı işletmelerin çoğaldığı, donmuş et ürünleri kullanan işletmelerde kalite sorunları ortaya çıktığı belirlendi" denildi.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
banner151

banner251