Türkiye Romanya’dan 17 bin canlı hayvan ithal edecek!

Bakanlar Kurulu Kararı ile Et ve Süt Kurumu, 31 Aralık 2017 tarihine kadar 500 bin baş canlı hayvan ithal edecek. Bu ithalatın 17 bini Romanya'dan yapılacak. Romanya, geçen yıl Aralık ayına kadar besilik sığır ithalatına izin verilen ülkeler arasında yoktu. Bu yasak 15 Aralık 2016'da kaldırılmıştı.

banner255
Türkiye Romanya’dan 17 bin canlı hayvan ithal edecek!
banner200

ÖZEL HABER

Bu yıl Romanya'dan yapılacak canlı hayvan ithalatında Et ve Süt Kurumu'nun sözleme yaptığı firmalar dikkat çekiyor. 15 Aralık'ta ithalat yasağının kalkmasıyla birlikte bu ülkeden ilk ithalat 27-28 Aralık'ta Baltic Turgı firması tarafından yapılmıştı. 2016'da bu ithalat kapsamında Türkiye'ye getirilen yaklaşık 5 bin besilik hayvan, Tarım Kredi Kooperatifleri'nin ortaklarına dağıtılmak üzere Tareks Hayvancılık'a verilmişti.

İLK İTHALATTA ZAYİAT YÜKSEK OLDU!

Romanya'dan yapılan bu ilk ithalatta Türkiye'ye getirilen hayvanlarda büyük bir zayiat yaşandı. Tareks Hayvancılık Romanya'dan getirilen 4 bin 878 hayvandan 4 bin 150'sini ortaklarına dağıtabilirken, geri kalan hayvanlardan 80 tanesi öldü, 569 tanesi de kestirilmek zorunda kalındı. Zayiatın bu kadar yüksek yaşanmasında farklı iddialar gündeme gelse de hayvanlarda nükseden bir hastalığın bu zayiata neden olduğu kaydediliyor.

İKİNCİ İTHALAT YÜZ GÜLDÜRDÜ

Romanya'dan yapılan ikinci bu yılın ise ilk ithalatı dün yapıldı. Et ve Süt Kurumu'nun AGRO SMS ile yaptığı sözleşme kapsamında Romanya'dan getirilen 2 bin canlı hayvan, Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği üyelerine dağıtıldı. Ancak bu hayvanlar üreticinin yüzünü güldürdü. İthalat sırasında tek bir hayvan dahi ölmezken, üst seviyede kaliteli hayvanlar getirildi.

17 BİN İTHALATIN 12 BİNİNİ AGRO SMS YAPACAK

AGRO SMS, Et ve Süt Kurumu ile yaptığı sözleşme kapsamında Romanya'dan 10 bin baş canlı hayvan daha ithal edecek. AGRO SMS'in yapacağı toplam 12 bin baş ithalatın yanında bir başka firma da 5 bin baş hayvan getirecek. Böylece Türkiye 2017 yılında Romanya'dan 17 bin canlı hayvan ithal etmiş olacak. Bu ithalat kapsamında getirilen hayvanların tamamı da TÜKETBİR üyelerine verilecek.

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 4 yıl Önce

Daha önce Sayın Bakana
''1.Soru; Sayın Bakanım Harun Aykul Kimdir?
2. Soru; Sayın Bakanım Bu Firmalar kimler tarafından kurulmuştur? -AGRO SMS LIVESTOCK OU (Registration Code;14090550) Estonya; Kuruluş Tarihi; 02.08.2016 Sermaye. 2500€. -BALTİC TURGİ (Registration Code; 40203013298) Letonya; Kuruluş 17.08.2016 Sermaye. 3000€.
3.Soru; Yayınlamadınız....''
soruları sormuştuk. Cevap gelmedi. Türk çiftçisi ile dalga geçmeyin ayıptır. Karanlık İlişkileri açıklayın.

Çok güzel buna sevindim
Çok güzel buna sevindim - 4 yıl Önce

Getirmeyin arkadaş hastalıklı hayvanı bizim hayvanımiz sizin yuzunuzden telef oluyor çok güzel olmuş walla sevindim darısı geride kalanlara inşallah. .

DOLANDIRICILIKTA SON NOKTA
DOLANDIRICILIKTA SON NOKTA - 4 yıl Önce

Devlet yetkililerinin dikkatine bugun 28 adet dana geldi BALIKESIR et birliginin getirdigi hayvanlarin hepsi yerli sigir sakin aldanmayin

banner151

banner251