Türkiye’de kaç tane kurbanlık hayvan var?

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı verilerine göre, Türkiye'de, 1 milyon 150 bini büyükbaş olmak üzere toplam 5 milyon 150 bin kurbanlık hayvan bulunduğu belirtildi.

Türkiye’de kaç tane kurbanlık hayvan var?
banner282

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı verilerine göre, Türkiye'de toplam 117 ruhsatlı hayvan pazarı ve 18 hayvan borsası olmak üzere, toplam 135 ruhsatlı hayvan satış noktası bulunuyor. Toplam 59 ilde hayvan pazarı, 15 ilde de hayvan borsası faaliyet gösteriyor. Türkiye'de geçen yıl Kurban Bayramı'nda 920 bin büyükbaş, 2 milyon 950 bin küçükbaş kesimi gerçekleşirken, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından, bu yıl için 1 milyon 150 bini büyükbaş, 4 milyonu küçükbaş olmak üzere kurbanlık hayvan şartlarına haiz toplam 5 milyon 150 bin hayvan varlığı tespit edildi.

Öte yandan geçen yıl itibarıyla Türkiye'de büyükbaş varlığı 14 milyon 222 bin 228, küçükbaş varlığı da 41 milyon 329 bin 232 olarak belirlendi.

Kaynak: Dünya

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kurbanlik hayvan sayısı
Kurbanlik hayvan sayısı - 4 yıl Önce

Bu sayılar il Müdürlükleri tarafından bildirilen rakamlar. Il müdürlüklerinde çalışan veteriner hekimler tek tek bütün ahirlari agillari geziyorlar.

Toplam rakam bu
Toplam rakam bu - 4 yıl Önce

Haber yanlış bence. Küçükbaş la büyükbaş hayvani toplamak elmayla armudu toplamaya benziyor. 4 milyon küçükbaş 1 milyon büyükbaş kurbanlık hayvan var yazilmasi gerekirdi. Haberin içeriğinde yazıyor ancak başlık yanlış olmuş.

- 4 yıl Önce

Vardır ahır, ağıl görmemiş kravatlı beyler dediyse vardır. 5 milyon ne demek biliyor musun 5 e saymayan şahıs?

Türkiye
Türkiye - 4 yıl Önce

Bu bilgi tamamen yanlıştır