Tokat’ta yetiştiricilere kuzu dağıtıldı

Tokat'ta, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülen 'Küçükbaş Hayvancılığı Geliştirme Projesi' kapsamında, yetiştiricilere kuzu dağıtıldı.

Tokat’ta yetiştiricilere kuzu dağıtıldı
banner200
banner217

Yapılan törende konu hakkında bilgi veren Tokat Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Ümit Ok, “Bakanlığımız tarafından uygulanan Küçükbaş Hayvancılığı Geliştirme Projesi Kapsamında, 2009 yılından itibaren, Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliğimiz üyelerine ırk ıslahını sağlamak, kan yakınlığı nedeniyle oluşan verim kaybını engellemek amacıyla kuzu dağıtılmaktadır. İlimizde istatistik verilerine göre, 300 bin küçükbaş hayvan varlığı bulunmaktadır. Bunun 250 bini koyun teşkil etmektedir. İlimiz Koyun-Keçi birliği üyesi 2015 yılı rakamlarına göre faal 2150 yetiştirici bulunmaktadır. İlimiz Koyun mevcudu içerisinde yaklaşık, 150 bin Karayaka ırkı ve melezi, 50 bin Akkaraman ırkı ve melezi bulunmaktadır. Bu ırklardaki ıslah çalışmaları ile yetiştiricilerimizin ekonomik kazancını yükseltmek birinci hedefimizdir" diye konuştu.


Müdür Vekili, “Bu güne kadar, 5 yılda koyun sürülerinde verimliliği artırmak ve ıslah amacıyla 382 yetiştiricimize 716 adet koçluk dağıtımı yapılmış ve sürülerde ıslah çalışması yürütülmektedir. 2016 yılında genel bütçe kaynaklarından, 70 bin TL kullanılarak ve yetiştirici katkıları ile 138 adet koçluk dağıtımı gerçekleştirilmiştir. Dağıtılan 60 adet Kangal Akkaraman koçluk kuzu ve 75 adet Karayaka ırkı Koçluk kuzu dağıtımı gerçekleşmiştir. 2016 yılı için dağıtılacak 135 koçluk ile 110 sürüde ırk ıslahı yapmak üzere dağıtım yapılmıştır. Dağıtımı yapılan koçluklar Bakanlığımız tarafından uygulanan 'Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Projesi'ndeki sürülerden doğum ağırlığı, günlük canlı ağırlık artışı ve ikizlik gibi verim kayıtları tutulan hayvanlar arasından morfolojik ve ırk özellikleri dikkate alınarak il müdürlüğümüz teknik ve sağlık personelinden oluşan komisyon vasıtası ile seçilmişlerdir. İlimizde bulunan küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan ve ırk ıslahı gerektiren sürüler tespit edilerek ıslah çalışmaları için uygun bölgeler belirlenerek dağıtımları planlanmıştır" şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
banner151

banner251