Tire Süt Kooperatifi Başkanı Eskiyörük: Hayvancılık 2008'den daha ağır bir kriz yaşıyor!

Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, üreticinin zor günler geçirdiğine dikkat çekti. Eskiyörük, "Köyleri dolaşıyorum, her akşam köylülerle sohbet ediyorum, inanın şu an bir facia yaşanıyor" dedi.

Tire Süt Kooperatifi Başkanı Eskiyörük: Hayvancılık 2008'den daha ağır bir kriz yaşıyor!
banner200

Cumhuriyet'ten Mehmet İnmez'in haberine göre, üreticinin zor günler geçirdiğini belirten Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, Türkiye’nin tarımda bir politika oluşturmadığını belirtti. “Türk tarımında bir enfeksiyon var. 40 yıllık çiftçiyim, bugüne kadar aspirinle tedavi edilmeye çalışıldı. Köyleri dolaşıyorum, her akşam köylülerle sohbet ediyorum, inanın şu an bir facia yaşanıyor. Türk çiftçisi 40 yıldan bu yana ilk defa böyle kriz yaşıyor” diyen Eskiyörük, şöyle devam etti: “Çünkü sadece yem fiyatlarının artması değil, üreticinin girdi maliyetlerin de ortalama yüzde 45-50 yükseldi. Buna karşın sütte artış yüzde 14’te kalınca üretilemez hale geldi. Üretici ineklerini kestiriyor, mezbahalar inek dolu. 

2008'DEN DAHA AĞIR BİR FACİA YAŞIYORUZ! 

Bu sadece çiftçimizin sorunu da değil. Bu 84 milyonun sorunu. Çünkü biz üreticiyi kurtaramazsak tüketiciyi de kurtaramayız. Kendi üreticimiz üretemez hale gelirse, kendi değerlerimize sahip çıkmazsak, o zaman bunu ithalatla kapatmak zorunda kalırsak yabancı çiftçileri sevindiririz. 2008’de bir facia yaşadık. 1 milyona yakın ineğimiz kesildi, sonra Türkiye 3 milyar dolarlık Amerika’dan düve ithal ederek açığı kapattı. Müdahale edilmedi, seyirci kalındı. Şimdi daha büyüğünü yaşıyoruz. Seyirci kalmayın.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2021, 19:48
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ciftci
Ciftci - 2 hafta Önce

Tarım bakanı durumdan gayet memnun. İneklerin kesilmesi sanki hoşuna gidiyor

banner151

banner251