Tekirdağ DSYB ıslah amaçlı süt analizlerine başladı

Tekirdağ İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Veteriner Hekim Ergin Durgun, birlik bünyesinde bulunan, süt analiz laboratuvarında 2019 yılı Islah Amaçlı Çiğ Süt Analizlerine başladıklarını belirtti.

banner255
Tekirdağ DSYB ıslah amaçlı süt analizlerine başladı
banner200

Birlik Başkanı Veteriner Hekim Ergin Durgun; Üye işletmelerimiz, saha personellerimiz tarafından ziyaret edilerek, üyelerimizin her hayvandan tek tek aldığı süt numuneleri analiz laboratuvarımıza getiriliyor. Laboratuarımızda her bir inekten alınan süt numunelerinin ayrı ayrı protein, yağ ve somatik hücre değerlerinin analizleri yapılıyor. Yapılan analizlerin sonuçları sütün kalitesi, hayvanların bakımı-beslenmesi, sağlığı ve ıslah çalışmaları ile ilgili bilgi veriyor. Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından bu analizler sonucunda süt değerleri uygun kriterlerde olan hayvanlar için hayvancılık işletmelerine 2019 yılı için inek başına 150,00 TL’ye kadar devlet desteği verileceği Cumhurbaşkanlığı kararlarında yer aldı. Yapmış olduğumuz analizler neticesinde Tekirdağ İlimizde üyelerimiz 2017 yılında yaklaşık 1.000.000,00 TL, 2018 yılında ise yaklaşık 1.650.000,00 TL  ıslah amaçlı çiğ süt analiz desteği almışlardır. 

Sadece ilimizdeki kendi üyelerimizin hayvanlarının sütlerini analiz yapmakla yetinmiyoruz. Çevre İllerdeki (Kırklareli, Edirne, Sakarya, Bolu, Düzce, Gaziantep….) Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birlikleri ile yapmış olduğumuz anlaşmalar neticesinde o bölgelerdeki yetiştiricilere de analiz hizmeti veriyoruz.

Birlik Başkanı Veteriner Hekim Ergin Durgun; ‘Hedefimiz yıl sonuna kadar 100.000 adet süt numunesi analizi yaparak yetiştiricilerimize ve ülke hayvancılığına fayda sağlamaktır. Tüm yetiştiricilerimize hayırlı olsun’ dedi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251