Tarım Kredi yem fiyatlarına yüzde 12 indirimden sonra yüzde 30 zam yaptı!

Yemde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın müjdesi kısa sürdü. Tarım Kredi Kooperatifleri, kur ve hammadde fiyatlarındaki artışı gerekçe göstererek, yem fiyatlarına yüzde 12 indirimin ardından yüzde 30 zam yaptı.

Tarım Kredi yem fiyatlarına yüzde 12 indirimden sonra yüzde 30 zam yaptı!
banner282

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 16 Şubat’ta yaptığı açıklamada Tarım Kredi’nin yem fiyatlarına yüzde 12 indirim yapacağını duyurmuştu. Ancak hammadde ve kurlardaki artıştan dolayı bu müjde kısa sürerken, Tarım Kredi Kooperatifleri arka arkaya yaptığı zamlarla yem fiyatlarında yüzde 30 artışa gitti. 

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, yem fiyatlarına gelen büyük zamlardan dolayı hayvancılık yapılamayacak bir duruma geldi. Yem fiyatları artarken, hükümetin çiğ süt fiyatlarını artırmaması ise süt üretimine büyük bir darbe vururken, dişi hayvan kesimlerini de hızlandı. 

KUR VE HAMMADDEDEKİ ARTIŞ YEM FİYATLARINI DA YUKARI ÇEKTİ 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 16 Şubat’ta Kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada Tarım Kredi’nin yem fiyatlarında yüzde 12 indirim yapacağını açıklamıştı. Erdoğan, yem fiyatlarında indirimi yetiştiriciye bir müjde olarak açıklarken, bu müjdenin kısa ömürlü olması dikkat çekti. 

Özel yem fabrikaları hammadde ve dövizdeki artışı gerekçe göstererek yem fiyatlarına sürekli zam yaparken, Tarım Kredi Kooperatifleri de bu furyaya katıldı. 

202 LİRAYA DÜŞEN SÜT YEMİ 265 LİRAYA ÇIKTI 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yüzde 12 indirim açıklamasının ardından Tarım Kredi’de 202 liraya düşen 21 protein süt yemi arka arkaya yapılan zamlarla birlikte 265 liraya çıktı. 

ÇİFTÇİNİN TALEPLERİ ZAMANINDA KARŞILANMADIĞI İÇİN ZAMLI FİYATTAN SATILIYOR

Diğer yandan yetiştiricilerden gelen şikayetlere göre, Tarım Kredi Kooperatifleri yetiştiricinin yem talebini yoğunluk gerekçesiyle zamanında karşılayamazken, faturanın da yetiştiriciye kesilmesi tepki çekiyor. Yetiştirici sipariş verdiği gün yemini alamazken, teslim edildiği gün ise zamlı fiyattan satılması mağduriyeti artırıyor. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2022, 17:18
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sayın HFK İSTİFA
Sayın HFK İSTİFA - 3 ay Önce

Sayın HFK, eski ve yeni ekibi istifa etmek üzere veya görevden alınacaklar. Galiba yeni Sayın Genel Müdür Hüseyin AYDIN Bey'in raporlamayı bitti. Sayın Başkan'ımız. RTE indirim kısa sürdürmenin ve yemin yetişemesinin faturası kesildi Amin. İnsan kaynakları ve idari işler birim müdürlüğü, muhasebe şefliği genel müdürlükteki, bazı şube müdürleri, birim müdürleri, hemen görevden alınabilirler. Anlık olacak Amin.

Ali dag
Ali dag - 3 ay Önce

Çiğ süt fiyatı acilennnn 10 TL olmalı genç inekler heba ediliyor süt yemi karsilamadigindan para eden her inek kesiliyor seneye ne inek ne süt nede bu sütü üreten köylü kalicak herkese Hint kınası hediye edicek edeceğiz köylüler olarak bu şartlarda bir seçim kararı alınsa mevcut iktidar belkide baraj altı olabilir

Tarım Kredi aynı tas aynı hamam
Tarım Kredi aynı tas aynı hamam - 3 ay Önce

Sayın Aydın,siz Başkanlığı ve Müdürleri toplayarak aynı ekiple devam edeceğinizi ifade ettiğiniz sürece sıkıntılı işlerden kurtulmanız ve Türk çiftçisini rahat nefes aldırmanız ne yazık ki mümkün olamayacak.

Tarnet ihale yasağına girecek
Tarnet ihale yasağına girecek - 3 ay Önce

Tarnet milli eğitime söz verdiği bilgisayarlar dolar kuru 7 TL'den teslim etmezse büyük ceza yiyecek. Yeni genel müdür Hüseyin bey kucağında yüklü miktarda ceza ve ihale yasağı konulmuş TK holding grup şirketleri bulacak.. acil bakanla konuşulmalı olay önemli...

Selim
Selim @Tarnet ihale yasağına girecek - 3 ay Önce

Belgelerle konuşun. Bitmiş ve vaktinde teslim edilmiş bir iş için yalanlar uyduruyorsunuz.

M.K.
M.K. - 3 ay Önce

Sayın cumhurbaşkanımızın açıklaması ile veya bakan beyin açıklaması ile Tarım kredi Kooperatifleri veya özel sektör YEM Fiyatları veya gıda fiyatlarını düşünemez girdi maliyetleri çok yükseldi Üretimi canlandırmak ve artırmak ithalatı bitirip üreten bir Tarım politikamız olmalı Türkiye topraklarında her şey bol bol yetişirken bugün %60 üzeri yem ham maddelerini ithal ediyoruz üretim üretim

Üretici
Üretici - 3 ay Önce

Müdürümüz yeni geldi onunda cebini doldurmak lazım asgari ücret le çalışacak değil ya onun artış gayet doğal ve dengeli

Semih
Semih - 3 ay Önce

Hayaller hayatlar yem uçuyor göklere inemedi bir türlü hayvanci perişan parite tutacak diye söz verenler yazık valla ama kesime devam çok arayacaksınız bu hayvancilari

Tevffik
Tevffik - 3 ay Önce

Süt fiyatından haber yok ülkedeki kesilen ineklerdende devletin haberi batan battı zaten bari kalanları kurtarın ayçiçek yağının başına gelenlerin aynısı süt ürünlerininde başına gelicek ama iş işden geçince anlarsınız


banner151