Tarım İl Müdürlüğü açıkladı! Şap aşısı 17 Nisan’a kadar uzatıldı!

Gümüşhane Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Edip Birşen, 'Şap Aşılama Kampanyası'nın 17 Nisan'a kadar devam edeceğini söyledi.

Tarım İl Müdürlüğü açıkladı! Şap aşısı 17 Nisan’a kadar uzatıldı!
banner200

Gümüşhane Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Edip Birşen, 2017 yılı ilkbahar dönemi 'Şap Aşılama Kampanyası'nın 17 Nisan'a kadar devam edeceğini söyledi. İl Müdürü Birşen, Kuduz, Brusella, Koyun/Keçi Vebası ve Sığır Çiçek Hastalığına karşı yürütülen aşıyla mücadele çalışmalarının devam ettiğini vurgulayarak, "Bakanlığımız tarafından ülke genelinde uygulamaya konulan 'Bölgesel Risklerin Azaltılmasına Dayalı Şap Hastalığının Kontrol ve Eradikasyon Projesi' kapsamında, ilimiz genelinde 4 Ocak - 31 Mart 2017 tarihleri arasında büyükbaş hayvanlara yönelik olarak "İlkbahar Dönemi Şap Aşılama Kampanyası" başlatılmıştır. 1 Nisan tarihi itibariyle, il genelinde 71 bin 400 sığır cinsi hayvan aşılanmış olup 2 aylık yaştayken aşılanmış genç hayvanların 1 ay sonra uygulanan ikinci aşılarıyla rapel yüzde 105 başarı elde edilmiştir. Ülke genelinde yaşanan olumsuz hava şartları nedeniyle, Bakanlığımızca 17 Nisan'a kadar uzatılan kampanyamızda genç hayvanların aşılanmasına devam edilecektir” diye konuştu.

Süt Verimini Etkiliyor!

Bulaşıcı hastalıkların süt verimini etkilediğini söyleyen İl Müdürü Birşen, “Halk arasında 'tabak' olarak da bilinen bu çok bulaşıcı viral hastalığın süt veriminde yüzde 15-30, et veriminde yüzde 10-35 arasında verim kayıplarına, özellikle genç hayvanlarda yüzde 80'lere varan ölümlere sebep olduğu düşünülürse elde ettiğimiz aşılama başarısıyla çok yüksek oranda bir sürü bağışıklığına ulaştığımız söylenebilir. Ancak şunu önemle belirtmeliyiz ki bu hastalığa karşı korunma yalnız aşıyla olmamakta, hayvan sahiplerinin temizlik ve dezenfeksiyon ile kontrolsüz hayvan hareketlerine de ayrıca dikkat etmeleri gerekmektedir” şeklinde konuştu.

"Şap Hastalığından Ari Bölgenin Genişletilmesi Eylem Planı" hakkında konuşan Birşen, şunları kaydetti:

“İlimizden batı illere sevk edilecek tüm büyük ve küçükbaş hayvanlardan nakil öncesi kan alınacak ve yetkili laboratuvarlarımızda daha önceden hastalığı geçirdiği tespit edilen hayvanların sevklerine izin verilmeyecektir. Alınan bu tedbirlerle 2019 yılında Trakya Bölgesinde aşısız arilik, ülkemizin batısındaki 45 ilde aşılı arilik ve 2020 yılında tüm Anadolu'daki tüm illerimizde aşılı arilik statüsünün kazanılması hedeflenmektedir. Konu hakkında İl ve İlçe Müdürlüklerimizce verilen gece eğitimlerinde çiftçilerimiz konu hakkında bilgilendirilmekte, gerek Bakanlığımız gerekse İl Müdürlüğümüzde bastırılan afiş ve lifletler yoğun şekilde kullanılmaktadır.

Kedi ve Köpekler de aşılanıyor!

Öte yandan, Şubat ayı itibariyle başlattığımız Kuduz Aşılama Kampanyasında kedi ve köpeklerin aşılamaları, 1 Nisan itibariyle başlayan Sığır Çiçek Hastalığı Aşılama Kampanyasında tüm büyükbaş hayvanlar, Koyun/Keçi Vebası'na karşı bu yıl doğan kuzu ve oğlaklar ile Sığır ve Koyun Brusella Aşılama çalışmalarımız tüm hızıyla devam etmektedir.

Aşı Korumanın Ucuz Yolu!

Üreticilerimizin kampanya dönemlerinde hayvanlarına aşı yaptırmaları hem buzağı desteklemelerinden en yüksek oranda faydalanmalarını hem de aşıyla korumanın ilaçla tedavi etmekten ucuz olduğu gerçeğine göre karlılıklarını arttırmalarını sağlayacaktır. Aşılama çalışmalarımıza yetiştiricilerimizle birlikte köy/mahalle muhtar ve azalarımızın yardımcı olmasını özellikle rica ediyoruz."

Kaynak: Gümüşhane Tarım İl Müdürlüğü

YORUM EKLE
banner151

banner251