Tarım Bakanlığında ‘bıçak parası’ kaldırıldı!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, aşılamaya giden veteriner hekimlerin 'el emeği' adı altında üreticiden aldığı ücretin kaldırıldığını açıkladı.

banner255
Tarım Bakanlığında ‘bıçak parası’ kaldırıldı!
banner200

Tarım il ve ilçe müdürlüklerinde çalışan veteriner hekimlerin hayvan aşılama karşılığında üreticiden aldığı el emeği ücreti kaldırıldı. Aşılamaya giden veteriner hekimler, üreticiden 0,25 kuruş ile 7 lira arasında el emeği ücreti alıyordu. Üreticinin tepkisini çeken bu uygulamaya artık son verildi.

GENİŞLETİLMİŞ BAKANLIK KOORDİNASYON TOPLANTISI YAPILDI

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın yürüttüğü faaliyetlerin değerlendirilmesi için 'Genişletilmiş Bakanlık Koordinasyon' toplantısı bugün Ankara'da yapıldı. Toplantıya 81 tarım il müdürünün yanı sıra Bakanlık bürokratları da tam kadro katıldı. Yılda bir yapılan toplantının bundan sonra her ay yapılmasına karar verilirken, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın toplantıda il müdürlerine önemli mesajlar verdiği öğrenildi.

MESLEĞİNDEN ÖRNEK VERDİ

Tarımdan Haber'in toplantıya katılan il müdürlerinden aldığı bilgiye göre, toplantıda tarım il ve ilçe müdürlüklerinde çalışan veteriner hekimlerin aşılama işlemlerinden dolayı üreticiden aldıkları el emeği ücretinin kaldırıldığını açıklayan Fakıbaba'nın, il müdürlerine “Doktor şimdi bıçak parası alıyor mu? Almıyor. Çünkü asıl işi doktorluk. Veteriner hekimler gidiyor aşı yapıyor ve bunun karşılığında da el emeği alıyor. Böyle bir şey var mı? Sen zaten maaşını devletten alıyorsun. Bundan böyle veteriner hekimlerinin üreticiden aldığı el emeğini kaldırıyoruz" dediği öğrenildi.

İL MÜDÜRLERİNİ UYARDI: HESABINI SİZDEN SORARIM

İl müdürlerini de uyaran Fakıbaba'nın “El emeğinin kaldırılmasından dolayı aşı programında bir düşüş olursa hesabını sizden sorarım. Doğrudan görevden alırım. Aşıya gitmeyen veteriner hekimlere de soruşturma açarım" dediği öğrenildi.

AKÇELİ İŞLERİ DOĞRUDAN SAVCILIĞA SEVK EDECEĞİM!

Diğer yandan akçeli işler konusunda daha önce bürokratlara yaptığı uyarının aynısını il müdürlerine de yaptı. Şaibeli işlerde kesinlikle teftişle uğraşmayacağını ifade eden Fakıbaba, ilgili dosyayı doğrudan savcılığa sevk edeceğini belirtti.

ÜRETİCİDEN ALINAN EL EMEĞİ ÜCRETİ

Bilindiği üzere el emeği ücreti, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın yayınladığı genelge ile her yıl güncellenerek tarım il ve ilçe müdürlüklerine bildiriliyordu. Son yayınlanan genelgeye göre el emeği ücreti olarak; Büyükbaş (sığır, manda) aşı uygulaması: 1,50 TL/Bir adet, Küçükbaş (Koyun,Keçi) aşı uygulaması: El Emeği Ücreti :0.75,00 TL/Bir adet, Kedi Köpek Kuduz Aşı Uygulama 7.50,00 TL/Bir Adet, At ve Tek Tırnaklı Aşı Uygulama: 7.50,00 TL/Bir Adet, Kanatlı Hayvanlarda Aşı Uygulama: 0.25,00 TL/Bir Adet.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2019, 01:09
YORUM EKLE
YORUMLAR
- 4 yıl Önce

vah ki vah meslek örgütleri,bakanlık bürokratları koskoca veteriner hekimlik mesleğini el birliğiyle dibe çökertiniz!! sevinin gurur duyun!!

hasta ayağımıza gelsin
hasta ayağımıza gelsin - 4 yıl Önce

Bundan sonra herkes aşı yaptırmaya inekleri ilçe tarıma getirsin...

.... devam
.... devam - 4 yıl Önce

- Yazı kışı yok, sıcağı soğuğu yok, akşama kadar tezeğe batmış halde geleceksin, mesai bitiminde akşam oldu mu evde aşı kayıt, güncelleme yapacaksın saatlerce, ertesi güne hazırlanacaksın. Ve sana kanuni olarak verilmiş bir hakkı bıçak parası adı ile nitelendirip kesiyorum diyeceksin. Bizde sevmiyoruz dilenci gibi 75 kuruş toplamayı köylümüzden.
Dr verdiğiniz döner sermayeyi direk bizede verin, ve beşeri hekimler gibi bizim haklarımızıda güncelleyin ve adaletle düzenleyin. Başımız gözümüz üzerine. Saygılar

- 4 yıl Önce

Ben bir Veteriner Hekim eşi olarak seslenmek istiyorum.Yılda en az üç forma, tulum ,kışlık ve yazlık olmak üzere çizme kullanılmakta.Kıyafet yardım ücreti yıllık ortalama yaklaşık 28 tl veriliyor yanılmıyorsam.Formalar her gün elde arındırıldıktan sonra makine de yıkanıyor ön ve ana yıkama olarak Deterjan ve elektrik masrafını siz düşünün .Bide onları kokusu yok mu ?Çekilir gibi değil.Ben bir hastane dr sekreteri olarak dosyalama arşivleme ve kayıt işlemlerini yapmaktayım. Doktor sadece hastayı muayene eder ve tahlil tetkik için diğer birimlere yönlendirir.Ben eşimin kendi işinden çok evrak ve kayıt işleriyle boğulduğunu düşünüyorum. Yeri geliyo şoförlük bile yaparak köylere gidiyor.Tam gün yasası dr kalktı ama veterinerlere kalkmadı nede

Uyuma
Uyuma - 4 yıl Önce

Uyuma sendika uyuma uyan...yap bi acıklama milleti deli etme...

- 4 yıl Önce

Ziraat mühendisleri de kamulaştırma, keşif vb işler sonucunda çuvalla para götürünce sıkıntı yok...

Bundan sonra..?
Bundan sonra..? - 4 yıl Önce

Artık aşı bitene kadar değil, mesai bitene kadar çalışmak var..Sayın bakan hiç veteriner hekim ile birlikte sahaya girip çalışma yapmış mı?çamurda Hayvan peşinde koşup tekme yemiş mi? Madem el emeği ücreti kaldırıldı, yıpranma payı gelsin eskisi gibi..Bulaşıcı hastalıklara yakalanan hekim arkadaşlarımızla hiç görüştü mü? Zaten özlük haklarımız kısıtlı? Bakana tavsiyem kendi çalışanınızı küstürmeyin bu veteriner hekim olur, ziraat, gıda, su ürünleri mühendislerinden tut; teknisyenler, teknikerler, yazıcısı, müstahdemi, işçisi vs..vatandaşa hizmet götürüyor. Zaten aşılama için alınan alet ekipmanı bakanlığımız tedarik etmiyor, vatandaştan alınan el emeği ücreti ile bunlar alınıyor, bakanlıktan gönderilenler 2 hayvandan sonra sızdıryor.

haksızmıyım
haksızmıyım - 4 yıl Önce

doktor hastasından tekme boynuz yemiyor, Doktor hastasının ayağına gitmiyor, doktor ahıra girmiyor, doktor günde 100 hastaya bakarken veteriner hekimler 1000 hayvana kadar aşı yapıyor bunun yağmuru var karı var.doktor yaptığı aşıları sisteme gireceğim diye uğraşmıyor.doktora aşı yaptırmaya mecbur muyum denmiyor. doktorun üstü tezek kokmuyor. Brucellalı rahim akıntısı kuyruk sallamayla beraber doktorun gözüne sıçramıyor.doktorun maaşı kaç liraydı bu arada?


banner151

banner251