Suudiler Türkiye’de hayvancılık için kolları sıvadı!

Suudi Arabistan, ihtiyacı olan küçükbaş hayvanları Türkiye'den karşılamak istiyor. Bunun için Suudi Arabistan merkezli bazı büyük firmalar, Diyarbakır ve Şanlıurfa'da incelemelerde bulundu. Kırmızı ette Türkiye kendi ihtiyacını yerli üretimle karşılayamazken, Suudilerin Türkiye ilgisi dikkat çekti.

banner255
Suudiler Türkiye’de hayvancılık için kolları sıvadı!
banner200

Cidde Ticaret ve Sanayi Odası Hayvancılık Bölüm Başkanı Macid el-Hamis, bölgede hayvancılık, tarım ve yem konusunda çalışmalar yapmayı planladıklarını kaydetti. Hamis, Suudi Arabistan'ın yıllık yaklaşık 10 milyon civarında küçükbaş hayvan ihtiyacı bulunduğunu ve bunun tamamının ithal edildiğini belirterek, buradaki açığı Türkiye'den temin etmek istediklerini söyledi.

Bunun için Türkiye'ye geldiklerini ifade eden Hamis, Diyarbakır ve Şanlıurfa'da incelemelerde bulunduklarını söyledi. Hamis, "Amacımız et ihtiyacımızın önemli bölümünü Türkiye'den karşılamak ve bununla ilgili çalışmalar yapmak. İlk olarak Suudi Arabistan'ın ihtiyaç duyduğu küçük ve büyükbaş hayvanları ithal etmek, ikinci planda ise burada çiftlik kurmak istiyoruz. Bu şekilde hayvan ihtiyacımızı karşılamaya çalışacağız. Burada çiftlikleri kurduğumuz zaman da uluslararası anlamda fiyat konusunda rekabet edilebilir bir düzeye geleceğiz. Önce buradan hayvan alacağız, sonrasında ise burada çiftlik kuracağız" şeklinde konuştu.

Şanlıurfa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Murat Çakmaklı da Arap yatırımcıların ilgisinden memnun olduklarını söyledi.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 4 yıl Önce

Olsun Caykur katarlılara ipotek gösterilse de(borc ödenemiycegi için satılmış gibi düşünün) , suudiler hayvancilik yapmaya geliyo olsalar da milli tarımımız var bizim,

- 4 yıl Önce

bundan 8 yıl oncede dubaılıler geldı eskısehır de 50000 bın kucukbas cıftlıgı kuracaklardı bız yapamassınız toplu halde bır yerde olmaz koyluyle uretıcıyle sozlesmelı bır model sunduk onlar bız de para var yaparız dedıler yapamadılar bunlarında olacagı bu koylunun merası var damı samanlıgı var sermayesı yok bır sozlesmelı modelle koyluyle sermayeyı bulusturup her ıkı tarafında kazanacagı bır modelle bu ıs hayata gecırılır

banner151

banner251