Süt üretimi düştü et üretimi arttı! TÜİK dişi hayvan kesimini belgeledi!

TÜİK, 2021 yılına ait çiğ süt üretim istatistikleri ile kırmızı et üretim istatistiklerini yayınlandı. 2021 yılında süt üretimi düşerken tam aksine et üretiminin yüzde 9.3 oranında artması, düşük süt fiyatlarından dolayı üreticinin üretimden çekilerek, dişi hayvanlarını kestirdiğini gözler önüne serdi. 

Süt üretimi düştü et üretimi arttı! TÜİK dişi hayvan kesimini belgeledi!
banner282

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, hayvancılıkta uygulanan yanlış politikalar ülkeyi büyük bir et-süt krizinin içine doğru sürüklüyor. Uygulanan yanlış politikalar TÜİK tarafından da resmen belgelendi. Türkiye’de 2021 yılında süt üretimi düşerken garip bir şekilde et üretimi arttı. Bu korelasyon düşük süt fiyatından dolayı üreticinin üretimden çekilirken, dişi hayvan kesiminin de arttığını gözler önüne serdi. Dişi hayvan kesiminin artmasıyla birlikte azalan hayvan sayısı, yakında yine ciddi bir hayvan ithalatının başlayacağının da işareti oldu. 

TÜİK BELGELİ DİŞİ HAYVAN KESİMİ 

TÜİK, 2021 yılına ait çiğ süt üretim istatistikleri ile kırmızı et üretim istatistiklerini yayınladı. Buna göre, 2021 yılında çiğ süt üretimi yüzde 1.3 azalarak 23 milyon 503 bin tondan 23 milyon 200 bin tona düştü. Süt üretimi düşerken, kırmızı et üretimi ise yüzde 9.3 oranında arttı. Buna göre 2020 yılında 1 milyon 785 bin 952 ton olan kırmızı et üretimi, 2021 yılında %9,3 artarak 1 milyon 952 bin 38 ton olarak tahmin edildi. 

SÜT FİYATLARINA ZAMANINDA MÜDAHALE YAPILMAYARAK ÜRETİCİNİN ZARARINA ÜRETİM YAPMASINA GÖZ YUMULDU

Süt üretimi düşerken, kırmızı et üretiminin artması hayvancılıkta yaşanan acı tabloyu gözler önüne serdi. Bilindiği üzere yem fiyatları başta olmak üzere girdi maliyetleri artarken, süt fiyatlarına zamanında müdahale yapılmadığı için üretici zararına üretim yapmak zorunda bırakılmıştı. 

HÜKÜMET DİŞİ HAYVAN KESİMİNE GÖZ YUMDU!

Çiğ süt fiyatlarının, maliyetlerin altında kalması ve belirlenen fiyatın zamanında açıklanmamasından dolayı süt üreticisi zararına üretim yaparken, bu durumun dişi hayvan kesimlerini artıracağı sektörde yetkilileri tarafından sürekli dile getirilmişti. Ancak hükümet, bu uyarıla dikkate almayarak dişi hayvan kesimlerine göz yumulmuştu. 

HAYVANCILIKTA ANAYI KAYBEDEN DANAYI BULAMAZ

Dişi hayvan kesiminin artması, hayvancılıkta ana materyalin azalması anlamına gelirken, bu da kırmızı et tarafında besilik hayvan krizinin de kapıda olduğunu gösteriyor. Et üretimi için yeterli besilik hayvan olmadığı için buradaki açıkta ithalatla kapatılacaktır. 

SÜT ÜRETİCİSİNE VERMEDİKLERİ PARAYI İTHALATA VERECEKLER!

Tarım ve Orman Bakanlığı, çiğ süt fiyatlarına üreticiyi memnun edecek ve dişi hayvan kesiminin önüne geçecek bir fiyat politikası uygulanmadı. Belirlenen çiğ süt fiyatları ya geç açıklandı ya da açıklanan fiyatlar yem fiyatları karşısında kısa sürede eridi gitti. Enflasyon kaygısı ile yerli süt üreticisi düşük fiyatlarla mağdur edilirken, hayvan sayısı düştüğü için yapılacak ithalatla ise yabancı çiftçi ihya edilecek. 

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Rozcan
Rozcan - 2 hafta Önce

Allah şahit, bu haberi okuduğumda ilk aklıma gelen dişi hayvan kesimiydi, demek doğruyu bilenler biliyor, bunu haberleştirdiğiniz için kutluyorum.

Paramiliter
Paramiliter - 2 hafta Önce

TMO, ucuz arpa satıyordu üreticiye. Miktarını da sahip olduğu hayvan sayısına göre belirliyordu.
Pek çok üretici, hayvanlarını kestirmesine rağmen, fazla arpa alabilmek için bu hayvanları kestirdiğini bildirmedi.
gerek bu sebepten gerekse sürekli uygulanan küpe affı ve yeniden küpeleme işlemleri neticesinde, hayvan sayısı çok çıkıyor. belki de bu sayı yarı yarıya.
kurbanda zar zor hayvan bulunur kesilir. (bu arada 1 pay kurban 6-7000 TL konuşuluyor)
ama kurbandan sonra canlı hayvan bulmak imkansız.
muhtemelen besilik ithal edecekler, tabi döviz bulabilirlerse.
bu da pahalıya mal olacak ve içerideki hayvan fiyatını daha arttıracak.

anlattık anlamadınız, yaşayarak öğreneceksiniz !
en pahalı öğrenme şekli, tecrübe ederek öğrenmedir !

Gözünüz aydın
Gözünüz aydın - 2 hafta Önce

Tarım bakanlığı personeli sevinmistir şimdi yurtdışına gidip harcırah alacağız hesapları başlamıştır. Hadi iyisiniz sendikacılar hepsi gelir şimdi kapınıza

Ciftci
Ciftci - 2 hafta Önce

Sorun ciddi.yumurta gotun ağzına geldi bazıları tutusmaya basladi

Bayburtlu
Bayburtlu - 2 hafta Önce

Nasılda anlamışlar helal olsun bir yıldır çiftçilik yapan kime sorsanız bunu kanıtlı söylerdi sadece benim komşularından 100 yakın inek kasaplara gitti buzagılı 300 kg gelen inegi 15 satamaz ken o inegi 70 TL'den satan kasap 21 lira alıyordu devletimiz uyuyordu o sıra

Tatar
Tatar - 2 hafta Önce

Ben bu iktidarın politikalarını ve destekleyenlerin

Besici
Besici - 1 hafta Önce

Üreticilerin % 95 i artan üretim maliyetlerine dayanamadı elindeki hayvani sattı şimdi ete süte zam gelse ne olur.yerli üreticileri tamamen bitirdi

banner151