Süt sığırcılığının püf noktaları

Ülkemizde son yıllarda süt sığırcılığında gözle görülür gelişmeler kaydedilmeye başladı. Süt sığırcılığına yatırım yapmak isteyen onlarca firma da bu alandaki hazırlıklarını sürdürüyor. Peki süt sığırcılığı yapmak isteyenler nelere dikkat etmeli? Sizler için sığırcılığın püf noktalarını derledik.

Süt sığırcılığının püf noktaları
banner282

Öncelikle hayvancılık; 24 saat emek istediğinden öncelikle sevilerek yapılması gereken bir iş kolu olarak görülmelidir. Pazar imkanları doğrultusunda karlı bir işletmecilik faaliyetinin yapılıp yapılamayacağı öncelikle araştırılmalıdır. Bir başka ifadeyle işletmenin kurulması ve işletilmesi halinde avantajlı ve dezavantajlı yönlerini detaylı bir şekilde ortaya koyacak fizibilite raporu hazırlanmalıdır. Büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinde birikim/tecrübenin karlılıkta önemli rol oynadığı unutulmamalıdır. İşletme giderlerinin %70’ ni oluşturan yemin, kaliteli ve ucuz üretimi için yağışı veya suyu bol olan ancak aşırı sıcak olmayan bölgeler tercih edilmelidir.

10/8/2005 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan “2005/9207 sayılı İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik” kapsamında yer seçiminin uygunluğu, imar planı kararı gerekip gerekmediği konusunda değerlendirme yapılmalıdır. İşletme kuruluşunda yer seçimi ve planlama iyi yapılmalı, imar, sağlık ve çevre mevzuatı dikkate alınmalı, yol, su (Büyükbaş hayvan gereksinimi 150 lt/gün) ve elektrik altyapısı garanti edilmelidir.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2019, 12:42
YORUM EKLE