Süt ineklerine teşvik verilmeli

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın 81 ilin valisine gönderdiği 'süt inekleri kesilmesin' talimatı, zarar eden köylünün tepkisini çekti.

Süt ineklerine teşvik verilmeli
banner200

Üreticiler, sütün 1 TL'nin altına düşmesi halinde ineklerin mezbahaya gideceğini söyledi. Besiciler, süt ve ete yönelik teşvikle ineklerin kesimden kurtulacağı çağrısı yaptı.

SÜT PRİMİ ARTTIRILMALI

Yazılı açıklama yapan Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, sütün toptan satış litre fiyatının bazı bölgelerde 80 kuruşlara kadar gerilemesi yüzünden üreticinin ciddi zarar ettiğini söyledi. Eskiyörük, köylünün çaresizlikten süt hayvanlarını kesime gönderme kararı aldığını ifade etti. Eskiyörük, "Üreticilerimiz, Bakanlığımızın sorunu çözeceği umuduyla bugüne kadar sabretti. Ancak bıçak kemiğe dayandı. Baharın gelmesi ve çayırların yeşermesiyle süt üretimi daha fazla artınca kriz daha da büyüyecek" diye konuştu. Eskiyörük, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin uyguladığı dar gelirli ailelere yönelik okul öncesi çocukları beslenmesini destek amaçlı projelerin yaygınlaştırılmasın da istedi. İzmir Damızlık Sığır Yetiştiriciliği Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Canbazoğlu da süt primlerinin arttırılmasıyla sorunun düzeleceğini belirtti.YORUM EKLE

banner251