Süt fiyatlarını belirleyecek yeni yönetim belirlendi!

Çiğ süt referans fiyatının belirlemesindeki görevi sürekli tartışma konusu olan Ulusal Süt Konseyi yeni yönetim kurulunun seçimleri yapıldı. Önümüzdeki iki yılda süt fiyatlarını belirleyecek yeni yönetim belirlenirken, Tevfik Keskin aday olmadı. Konsey başkanlığına Harun Çallı'nın ismi geçerken, üretici kesimi bu sefer başkanın kendilerinden seçilmesini istiyor.

Süt fiyatlarını belirleyecek yeni yönetim belirlendi!
banner282

Ulusal Süt Konseyi'nin dün yapılan 6. Olağan Genel Kurul Toplantısında yapılan seçimde yeni dönem Yönetim Kurulu ve Denetleme Kurulu üyeleri belirlendi. Genel Kurul toplantısı sırasında Konseyin alt grupları olan Üretici Alt Grubu, Sanayici Alt Grubu, Kamu Alt Grubu ve Araştırma Kurumları Meslek Odaları ve Sivil Toplum Kuruluşları Alt Grubu, her bir grup kendi içinde 3 Yönetim ve 1 Denetleme Kurulu Üyesini oylayarak 12 Yönetim Kurulu ve 4 Denetleme Kurulu Üyesi belirledi.

Konsey seçimlerine Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin aday olmazken, Bakanlıkların da Genel Müdür Yardımcılığı düzeyinde temsil edilecek olması dikkat çekti.  

Genel Kurul Toplantısında yapılan oylama sonucunda Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği Başkanı Harun Çallı, Eker Süt Temsilcisi Abdülhamit Can ve Ak Gıda Temsilcisi Recep Ateş Sanayici Alt Grubundan Yönetim Kurulu Üyesi seçilirken; Balıkesir Süt Üreticileri Birliği Başkanı Cihat Şimşek, Hayvancılık Kooperatifleri Sakarya Bölge Birliği Başkanı Recep Pulat ve Konya Karapınar Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Tartan Üretici Alt Grubundan Yönetime giren isimler oldu.

BAKANLIK GENEL MÜDÜR YARDIMCILIĞI DÜZEYİNDE TEMSİL EDİLECEK 

Kamu Alt Grubunda Tarım ve Orman Bakanlığı temsilcisi Hayvancılık Genel Müdür Yardımcısı Burhan Demirok ve Ticaret Bakanlığı’ndan Orhan Ercan ve Hazine ve Maliye Bakanlığı temsilcisi Çağlar Kaya Konsey yönetiminde görev alan Kamu temsilcileri oldu. Araştırma Kurumları Meslek Odaları ve Sivil Toplum Kuruluşları Alt Grubundan Namık Kemal Üniversitesi temsilcisi Prof. Dr. Muhittin Özder ile Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstitüsünden Prof. Dr. Nevzat Artık ve Ege Üniversitesinden Prof. Dr. Harun Raşit Uysal Konsey Yönetimine seçilen diğer isimler oldu.

Genel Kurulda yapılan seçimde Üretici Alt Grubundan Harun Arslan, Sanayici Alt Grubundan Hakan Kazancıgil , Kamu Alt Grubundan Emre Gürçay ve Araştırma Kurumları Meslek Odaları ve Sivil Toplum Kuruluşları Alt Grubundan Dr. Cemal Polat Denetleme Kurulunda görev alacak isimler oldu. Yeni teşekkül eden Yönetim Kurulunun önümüzdeki günlerde yapacağı bir toplantıyla görev dağılımını belirlemesi bekleniyor. 

KİM BAŞKAN OLACAK?

Ulusal Süt Konseyi'nin başkanlığına Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği Başkanı Harun Çallı'nın ismi geçerken, üreti kesmi bir çok kez sanayicinin başkanlık yaptığı bu dönem kendilerinden bir ismin başkan olmasını istiyor. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2021, 16:48
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali dag
Ali dag - 5 ay Önce

10inek sağan o sattığı sütle çocuk okutan hane geçimi sağlayan bağkur yatıran Mehmet çavuşun hakkını savunacak kimseyi göremedik bu konseyde

banner151