" />

Sürü Yönetim kursu tamamlandı

Kütahya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, küçükbaş hayvanların sevk ve idaresine yönelik "Sürü Yönetimi Elemanı Benim" projesi kapsamında, 2016 yılı için planlanan 11 kurstan 5'ini tamamladı.

banner255
Sürü Yönetim kursu tamamlandı
banner200

Kütahya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından, Gediz ilçesinde düzenlenen "Sürü Yönetimi Elemanı Benim" kursu tamamlandı. 3'ü bayan 14 başarılı kursiyerin sertifika almaya hak kazandı. Gediz'de ikincisi bu yıl düzenlenen kurs ile birlikte 3'ü bayan olmak üzere toplam 27 sertifikalı çoban işbaşı yapmış oldu. Geçen sene mezun olan 13 kursiyeri istihdam ederek istenilen şartları yerine getiren 3 işverene de 5 bin TL destekleme ödemesi yapıldığı belirtildi.

Sürü Yönetimi Elemanı kursu kapsamında kursiyerler, 120 saat ve 15 günlük kurs süresi boyunca sürü yöneticisinin anlamı ve önemi, sürü yöneticiliğinde güvenlik, küçükbaş hayvanlarda zapturapt ve barınak ortamının nasıl olması gerektiği, küçükbaş hayvanlarda kayıt, bakım ve ıslah, mera ve barınaklarda küçükbaş hayvan besleme ve hastalıkları gibi konularda teorik ve pratik eğitim alıyorlar.

Küçükbaş hayvanların sevk ve idaresine yönelik açılan 'Sürü Yönetimi Elamanı Benim' projesi hakkında açıklama yayımlayan Kütahya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, “İstihdamı teşvik etmek üzere kurs bitirme sertifikası bulunan kişileri işe alan sürü sahiplerine 5 bin TL Bakanlık desteklemesi verilmekte olup, kurs bitiren kişilerin iş bulma imkânı arttırılmaktadır. Ayrıca sertifika sahiplerine, Bakanlık hibe ve desteklemelerinde ilave puan verilerek öncelik sağlanmaktadır” ifadeleri yer aldı.

YORUM EKLE
banner151

banner251